Европа свежда глава пред жертвите на нацизма и сталинизма
На днешния 23 август Европа отдава почит на жертвите на националсоциалистическия, комунистическия и други тоталитарни режими. На този ден преди 81 години Нацистка Германия и СССР сключват договор за ненападение, известен като Пакта "Рибентроп-Молотов". Към договора е приет и секретен протокол, в който са определени „сфери на влияние” и окупационни зони. На практика пактът между Адолф Хитлер и Йосиф Сталин подготвя Втората световна война.
За първи път датата 23 август да се отбелязва като Ден на жертвите на сталинизма и нацизма е предложена през юни 2008 г. на конференцията „Европейската съвест и комунизмът” в Прага. На форума се приема т. нар. Пражка декларация. В декларацията се предлага 23 август – деня на подписването на съглашението между Хитлер и Сталин да е ден за възпоменание на жертвите на нацистките и комунистическите тоталитарни режими.
През септември 2008 г. Европейският парламент прие декларация с предложение за обявяването на 23 август за Европейски ден за възпоминание на жертвите на престъпленията на сталинизма и нацизма.
Подписването на пакта в Москва в присъствието на Сталин от съветския външен министър Вячеслав Молотов и германския му колега Йоахим фон Рибентроп
В декларацията се посочва, че Пактът "Рибентроп-Молотов", сключен на 23 август 1939 г. между Съветския съюз и Германия, е разделил Европа на две сфери на влияние чрез своите секретни допълнителни протоколи.
На 18 септември 2008 г. 40-то Народно събрание прие решение в подкрепа на Пражката декларация за европейската съвест и комунизма от 3 юни 2008 г. и необходимостта истината за престъпленията на комунистическите режими да стане достояние на обществото.
На 23 август 1991 г. руският лидер Борис Елцин пък издава декрет, с който забранява КПСС и нейния партиен орган "Правда." Това се случва след августовския пуч срещу съветския президент и баща на перестройката Михаил Горбачов.
Източник: lupa.bg