Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Панелките са по-сигурни при земетресение

Ключови думи: панелки, архитекти, земетресение

Панелните жилища може да са остарели и неугледни, на фона на модерните нови блокове, но е възможно да надживеят няколко поколения българи, коментираха качеството на емблемата на соцстроителството архитекти пред колегите от Lupa.bg. Въпреки че от десетилетия, старото строителство се сочи като символ на мизерията, възможно е при по-силно земетресение да се окаже, че тъкмо панелките ще защитят най-добре обитателите си.

„Свързващите метални конкструкции на отделните части при този тип строителство правят сградите по-гъвкави, тъкмо защото не са монолитни. Много по-рискови при трусове са монолитните бетонни блокове., коментираха експертите. Други спецове обаче контрират, че дюбелните връзки при панелките изтъняват с годините и с течение на времето корозират. Затова некачествено направените постройки, които са навъртели вече 50 плюс, може да се окажат изключително опасни за жителите си.

Такъв е случаят с разцепилите се блокове в столичния кв. „Надежда”. Въпреки това, феновете на този тип строителство твърдят, че старите, качествено построени панелни жилища са в пъти по-сигурни от новото некачествено строителство.

Оценките на експертите обаче не са в състояние да качат цените на соцблоковете и в крайна сметка тези апартаменти се продават най-евтино на пазара, като най-оръфаните вървят почти на безценица. 

В същото време, архитекти уточняват, че особено важно за здравината на сградите е върху стабилна основа ли са построени. Много от панелките са издигнати върху лабилна почва и тъкмо това предпоставя по-малко години живот на тези сгради.  

У нас панелките са над 700 000, а около 200 000 са в София. Първите мегаблокове са издигнати през 60-те години, а преди 90-та година, почти 80 процента от населението живее в тези вертикални села, както иронично ги наричат критично настроените към тях.

Въпреки всичко, строителни инженери продължават да настояват, че този тип строителство има живот 100 години и сградите, построени върху стабилна почва, са здрави и сигурни.

1
Коментара по темата
1.
с 200 на задна
21.08.2020 17:40:55
Това се знае отдавна
Каквото е направено през соца, калинките на Баце не могат да го боядисат даже.
Бил правил магистрали бате ви Бойко, хахахаха. Къде са ти магистралите бре бойко?
Ти на това магистрали ли му викаш? Само шарж и плонж. Велоалеи начертани върху тротоари, магистрали нагънати като юфка и с ограничение на скоростта от 90км/ч Нищо, няма лошо, нека се хвали и да се мисли за по-по-най. Но нека си ходи и да започнем да се развиваме най-накрая, че за 10-12 години караме с 200 на задна
  Добави Коментар
Свали много килограми Галя с прекрасна визия Отстраниха заместник-директорът на ГДБОП Калин Литов Срещу него тече проверка за „чадър“ над контрабанден канал
Стана за смях Известен бивш спортист повръща пред органите на реда Бори се за живота си Кристина Апългейт с разтърсваща изповед
Много сериозно провинение зад волана Пиян кара камион 73-годишен мъж престъпи закона В Гоце Делчев
Трагедия в САЩ Ученик бе смъртоносно намушкан Наруши мълчанието си за Вал Килмър Шер тъгува
Футболна България е в колапс Националният е зад Хаити Мъж се самозапали в центъра на Амстердам Неприятна случка
Ученик обра учителка В САЩ Има 5,3 милиарда долара Спилбърг е титан в Холивуд