От Областна администрация Бургас благодарят на всички, които се включиха в кампанията „Морета без отпадъци“. Кампанията се осъществява в рамките на проект „Съвместни трансгранични инициативи за намаляване на отпадъци в Егейско и Черно море (Seas without waste)”, финасиран по Програма за трансгранично сътрудничество ИНТЕРРЕГ ИПП България – Турция 2014-2020.
Институции и граждани почистиха замърсени участъци около езерата „Вая“, „Атанасовско езеро“, устието на р. Ропотамо. Премахнати са големи количества строителни и битови отпадъци, изхвърляни нерегламентирано край влажните зони.
В първата кампания „Морета без отпадъци“ се включиха над 60 представители на различни институции, граждани и неправителствени организации - Областна администрация Бургас, РИОСВ, Община Бургас - ЦАО “Възраждане”, ЦАО “Долно Езерово” и доброволци от Фондация “Виа Понтика” и СНЦ „Зелена Странджа“. До края на месец септември ще бъдат осъществени още няколко такива инициативи. Фокусът е върху влажните зони около Бургас и замърсените места по южното Черноморие.
„Кампанията „Морета без отпадъци“ посочва един важен проблем какъвто е безразборното изхвърляне на отпадъци и дава личния пример на стотици доброволци. Почистени са места с важна екологична функция и призивът ни е за отговорно поведение към тях. Голямата цел е да създадем чувствителност в обществото по темата екология. След организираните от нас кампании последваха нови, на самоорганизирали се хора, което е успех.“- коментира областният управител Вълчо Чолаков.
Дейностите са в рамките на проекта, по който се осъществява и втори етап по почистване на канала, свързващ Черно море с езерото „Вая“. През последните няколко години най-голямото естествено езеро в България възвръща славата си на един от богатите източници на риба у нас. Това до голяма степен се дължи на почистването на канала, което пък позволява навлизането на големи количества риба - предизвикателство за риболовните умения на местните рибари и източник на препитание за голяма част от тях. За съжаление красивото и романтично езеро е силно замърсено от битови отпадъци, отпадни води, използването на опасни методи за риболов, горски и полски пожари. В подобно състояния са и много други влажни зони в Бургас и областта.
Проект „Съвместни трансгранични инициативи за намаляване на отпадъците в Егейско и Черно море” Seas without waste, Ref. № CB005.2.12.088, финансиран по Програма за трансгранично сътрудничество ИНТЕРРЕГ ИПП България – Турция 2014-2020, Приоритетна ос 1 „Околна среда“, Специфична цел 1.2. „Подобряване на капацитета за опазване на природата, устойчиво използване и управление на общите природни ресурси чрез съвместни инициативи в трансграничния район“.
Настоящата публикация се издава с подкрепата на Европейския съюз, Програма за трансгранично сътрудничество ИНТЕРРЕГ ИПП България – Турция 2014-2020, по линия на Инструмента за предприсъединителна помощ (ИПП II).
Съдържанието на тази публикация е отговорност единствено на Областна администрация Бургас и по никакъв начин не отразява позицията на Европейския съюз или на Управляващия орган на Програмата.