Изкуствен интелект победи пилот във въздушен бой
Изкуственият интелект напредва със своето развитие във всички сфери. Сега нова разработка на компанията Heron Systems е постигнала значим успех, съобщава Engadget. Изкуствен интелект, който е и пилот на изтребител, е победил реален човек във виртуална въздушна битка, пише vesti.bg.
Състезанието е част от поредна програма на DARPA за разработка на военни технологии. Финалите бяха проведени от 18-ти до 20-ти август т.г., като са изправили първо две виртуални технологии - тази на Heron System и друг изкуствен интелект на Lockheed.
След като Heron побеждава, реален военен пилот на F-16 се изправя срещу победителя в нова поредица от виртуални битки. Той носи шлем за виртуална реалност, като спазва само едно условие - може да се използва само оръдието на носа. Същото ограничение важи и за изкуствения интелект.
Въпреки това Heron Systems побеждава реалния пилот с 5:0. В последния рунд пилотът успява да промени тактиката си и оцелява значително по-дълго време, но все пак губи от изкуствения интелект.
Коментаторите на битката отбелязват някои от основите причини за успеха му. Една от тях е "свърхчовешката' способност да се прицелва с точност от много повече позиции на самолета. Изкуственият интелект успява да запази контрол над виртуалния изтрбител и при резки кръгови маневри с висока скорост на ниска височина. При такива условия се изпитват екстремни сили на земното ускорение, които биха затруднили човек, но не са проблем за софтуера.
Постижението на изкуствения интелект е значително и заради друго ограничение по време на състезанието. Той не е имал право да анализира текущите битки и да се адаптира към наученото. Вместо това е разчитал само на предварително натрупани познания в процеса на обучение. Друго ограничение е било липсата на система за предвиждане и превенция на сблъсък с друг самолет.
Целта е била да се създадат най-трудните условия за изкуствения интелект. Победителите от Heron Systems коментират, че въпреки това са забелязали неочаквани маневри от виртуалните пилоти.
Победата не означава, че изкуственият интелект скоро ще замени пилотите. Вместо това се работи в посока той да им помага и да автоматизира част от дейността. Целта е да се постигне по-добра симбиоза между човека и машината, за да могат заедно да извлекат максимума един от друг. Човекът ще може да се концентрира върху стратегическото мислене, а изкуственият интелект ще поеме останалото, казва пред Defense One Тимъти Грейсън, директор на отдела за стратегически технологии в DARPA.