Премахват барикадите на „Орлов мост“, ако протестиращите станат агресивни
Палатковият лагер на „Орлов мост“ не е законен. Правото на гражданския протест и Закона не са в единодействие. За да се развали лагерът, полицията трябва да използва прекомерна сила, която не съответства на извършеното нарушение. Хората на „Орлов мост“ не са агресивни. Ако се появи такава, барикадите ще бъдат премахнати. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ ст. комисар Антон Златанов от СДВР.
Той коментира сблъсъка на бул. „Ситняково“ между протестиращи и автомобил, управляван от жена, опитала се да пробие блокадата. "Нищо не оправдава ситуацията, която се получи пред румънското посолство. Никой не си задава въпроса как колата остава единствена в кръстовището. Всеки от блокираните автомобили по един или друг начин напусна кръстовището. Явно провокация има от двете страни. Не мога да оправдая нито едната, нито другата страна", добави Златанов.
След като му бе зададен върпоса дали може да караш кола, ако срещу теб има хора, той отчете, че като полицай няма да коментира нейното поведение. Може жената да е била в шок, добави той.
Заместник-директорът на СДВР обясни, че когато на 17 август е започнал протестът, полиция е имало. Той изтъкна, че по-късно, когато шествието стига до „Орлов мост“, е имало отлив на хора и съответно намаляване на броя на полицаите.
„Общественият ред се опазва не само на 17 август, а всеки ден. Инцидентът е грозен, неприятен и сериозен. Когато по цял ден се чува, че трябва да има ескалация, неочаквано да се блокират кръстовища и ведомства, такива инциденти ще се случват“, подчерта той.
Златанов беше категоричен, че винаги при подобни случаи в блокадата остават автомобили, а целта на полицаите е да отцепят кръстовищата наоколо, за да пренасочат трафика. Той обясни, че органите на реда отиват пред румънското посолство, за да възстановят обществения ред и да арестуват нарушителите.
„В момента, в който разберем намерения и фактически действия, ние предприемаме мерки. Очаквате ли ако 10 души от групата решат предварително да отидат, ние да отцепим движението?“, попита той. И продължи: „Всеки ден има оперативен ръководител, който взема решение на място. Несериозно е полицията да се обвинява, че цели ескалация на напрежението“.
Според него е не истина, че на протеста на 17 август не е имало полиция. Златанов твърдо подчерта, че протестите трябва да бъдат заявявани в общината, а не да се разбира за тях в социалните мрежи. По думите му ако бъдат предварително заявени, полицията ще може предварително да създаде организация и да промени движението.
"В Конституцията съчетанието „гражданско неподчинение“ не съществува и всякакви интерпретации, че хората имат право да нарушават законите и правата на други, които не са на тяхното мнение, са неистини. Цитират се и различни международни актове за правата на човека, но в тях пише, че гражданите могат да протестират, мирно да се сдружават, но е упоменато че не трябва да се ограничават инакомислещите и че този протест трябва да е по законовия ред на съответната държава", заяви Златанов.
„В момента обществото е склонно, чувайки нещо от микрофона на една трибуна, да го приеме за абсолютна истина, а тя да не е. Гражданите имат право да протестират мирно, но има и няколко ограничения – да не се нарушават правата на другите, които са инакомислещи. В България има Закон за събранията, митингите и манифестациите. Там режимът не е разрешителен, а уведомителен“, обясни той.
Според него тактиката на полицията е достатъчно толерантна, като стремежът е да се запази обществения ред и правата на всички.
Никой не е длъжен да ти чете бълвоча. Много ясно че ще ти изтрият смешните коментари. Не ви ли обръщат внимание в психодиспансера?
Айде отивай да пълниш басейна с пробитата кофа!
Роден е на 8 октомври 1976 г.
Постъпва в МВР през 1997 г.
През 2000 г. завършва висше образование в УНСС по специалността „Планиране и прогнозиране на икономически системи“, а през 2002 г. магистратура по „Международни икономически отношения“ в Стопанската академия в Свищов.