20% ръст на туристи в Китен, Приморско и Царево, привличаме ги като дестинация без коронавирус
Не може да кажем, че летният туризъм е успешен, но с 20% са се увеличили летовниците в Китен, Приморско и Царево, докато по Северното Черноморие спадът е много голям. 1,36 милиона са туристите, посетили българските курорти. Това каза в „Здравей, България“ по Нова телевизия министър на туризма Марияна Николова.
Тя сподели, че след успеха на израелския и украинския пазар, се надява към българското Черноморие да тръгнат скоро и туристи от съседна Турция. Стартира и рекламна кампания в балканските страни. България ще се рекламира като дестинация без коронавирус в курортите.
„Разполагаме с половин милион лева за реклама. В нашите курорти нямаме нито един заразен“, уверява Николова.
Безкомпромисна съм и лично проверяваме местата за почивка, добави тя.
„70% беше прогнозата за спад при чуждите туристи, а 30% за българските. Към настоящия момент имаме пренощували над 1, 360 млн. туристи, от които 1 млн. са българските и 360 хиляди са чуждите. Благодаря на всички българи, които избраха нашите морски и планински курорти“, заяви министърът.
Според нея традиционният туризъм, с който бяхме свикнали, вече е архаично понятие.
"Това, което аз застъпих като министър, беше ежедневните срещи с бранша и създаването на консултативен съвет. Аз заставам начело на този съвет в началото на септември. Той ще бъде изграден от представители на бранша и експерти. Там трябва да бъдат взети бързи решения по отношение на предстоящия зимен сезон", добави тя
Вицепремиерът сподели, че е приела предизвикателството да е министър на туризма, тъй като познава бранша.
„Туризмът бе най -засегнат и трябва да се вземат бързи действия. Основното е да има чуваемост. Срещам се с представители на бранша и вземам решения заедно с тях“, добави тя.
Николова коментира и предлаганите промени в Конституцията.
„Рестарт е необходим и Борисов даде ясна оценка за това. Нека да видим, кои ще бъдат последователите на идеята. Като юрист мога да кажа, че за мен реалистични промени са необходими. Един основен закон като Конституцията не може да бъде статичен, а трябва да бъде променян”, заяви министърът.
Основният закон може да е бил добър за времето си, но трябва да бъде променян на 30 години, добави тя.
„Новият проект за Конституция има и плюсове, и минуси. Важно е не защо сега се предлагат промените, а кой има смелостта да направи това. Младите хора искат промени. Кека видим кой кой е! Нека видим какви са нуждите на обществото. Явно времето за промени е дошло“, заяви вицепремиерът.
Тя подкрепи и идеята за по-малък брой народни представители.
„Нека видим какви ще бъдат политическите послания и примерите, които ще бъдат поставени на масата. През годините темата за промени в Конституцията е била поставяна на масата много пъти, но никога не сме виждали конкретика. Такава заявка бе дадена и от президента, но ние не видяхме такива промени”, подчерта Николова.
Тя смята, че промени в основния закон, които дават по-големи правомощия на обикновеното Народно събрание, също са необходими.
„Това ще се изясни по време на дебатите. Ще се чуят различни мнения и практики, така че нека да видим какво ще предложат политиците. Сега е тяхното време да предложат нещо”, добави вицепремиерът.
„Заявката на премиера бе ясна. Ако не се стигне до свикването на Велико народно събрание, решението дали да подаде оставка е на Борисов. Трябва да мислим предимно за хората. Всички решения трябва да бъдат добре обмислени, защото потърпевши ще са хората“, коментира тя.
Николова коментира и потрошаването от протестиращи на автомобила, в който пътуваха майка с две деца.
„Сълзите им не трогнаха ли тези хора? Това ли заслужават българчетата? Като майка на две деца осъждам насилието“, добави тя.
„Мярката, която прилагаме за чартърните полети, осигурява един бюджет от 55 млн. лева, като тя е до края на тази година. Това е първата фаза. През следващата година ще има нов бюджет. Нито един лев няма да бъде загубен. С тази пари се осигурява субсидия по 35 евро на седалка“, заяви вицепремиерът.
„С моя екип с подкрепата на Министерството на икономиката стартирахме и пилотен проект по ОП „Иновации и конкурентноспособност. Той е с начален капитал от 10 млн. лева. Тази мярка е много бърза и ще засегне бранша“, добави тя.
„Благодарение на мерките, запазихме около 18 000 места. В туризма имаме 33 000 зети. Над 300 фирми се възползваха от мярката 60/40. Тези 10 млн. лева, които предстои да бъдат раздадени, ще засегнат около 1000 фирми“, уточни министърът на туризма.
Тя стои на моста на Ропотамо и брои колите които слизат на юг.
Те в Царево са същите псевдо бизнесмени. Като изключим този сезон, 90% процента са недоволни. А иначе с малки изключения всички са тръгнали с трици маймуни да ловят. Малко са хората, които инвестират и се опитват да създадат някакъв продукт, който да кара хората да се върнат пак догодина
На Б.Б или на В.С?
Ще бъде обявена за губеща и ще се продаде за жълти стотинки.
Познайте на какъв човек.
Отделно търговията е намаляла спрямо миналата година с 40%.
Хайде сега някой да обясни как така отчитат ръст.
Аз затова ходя да почивам в Ахтопол, а на плаж в Синеморец, че е на 3км от Ахтопол, а ахтополският плаж е само камънак
Междувременно от туристическия бранш все повече разчитат на българите да спасят летния сезон, тръгнал към подранил финал. Особено големи надежди се възлагат на сънародниците ни, прибрали се от гурбет заради коронавируса, да инвестират в почивки на родното Черноморие. А Varna24chasa публикува обширен репортаж, в който благодарни туроператори разказват как заможни ромски фамилии от Столипиново пълнят петзвездни хотели в Слънчев бряг.
“Те са големи патриоти, печелят навън и инвестират у нас, обяснява пред “24 часа” Али Байрам, лидер на ДПС в Пловдив. “Почти всички гурбетчии от квартала, които си карат отпуските в Пловдив, ходят това лято на нашето море. Това са платежоспособни млади хора, които работят и изкарват солидни пари. Едно 40-50% от жителите на “Столипиново” са навън. А кварталът наброява общо около 50 000. И все повече гледат да заминат. Едно семейство отива с 3-4 деца, вземат и възрастните си родители – стават 7-8 души. И за седмица оставят минимум 4-5 хиляди лева. Имигрантите ни формират сериозен брутен вътрешен продукт и влагат парите си у нас. Ходят на нашето море, на Велинград, в Хисаря и там си харчат парите, които са изкарали през годината”, обяснява Байрам.