Стопанската камара ще помага на Бургас да стане ИТ хъб
Бургас е първенец в България по дължина на оптичната мрежа, което ще му позволи да стане първия 5G град в България. Това стана ясно след днешната среща на председателя на Българската стопанска камара (БСК) Радосвет Радев с кмета Димитър Николов, съобщават от пресцентъра на БСК.
Камарата се ангажира да съдейства с консултантска помощ за изграждането на ИТ хъб в Бургас, обеща днес на кмета Николов Радосвет Радев.
Специален акцент в разговора беше поставен върху развитието на местната Професионална гимназия по компютърно програмиране и иновации, с която БСК има подписано споразумение за партньорство. В момента се изгражда втори корпус на гимназията, а всички съществуващи места вече са заети, което още веднъж доказва качеството на обучението в едно от най-новите професионални училища у нас.
Бургас усилено работи по изграждането на педиатрична болница, в която ще бъде изграден първият у нас педиатричен център с телемедицина, изтъкват от БСК.
Визитата на г-н Радев в Бургас продължи със среща с ръководството на Търговско-индустриална камара (ТИК) – Бургас.
С председателя на камарата Жорж Дерелиев и изпълнителния директор Видка Вълчева бяха обсъдени актуалните дейности на Камарата, вкл. задачите, които предстоят във връзка с предстоящото национално преброяване на работодателските организации. Тема на разговора беше и отражението на коронакризата върху бургаския бизнес, като беше подчертано, че засега все още няма вълна от фалити на компании, но голям брой компании фактически са спрели работа, като не са изключени и юридически фалити, когато кредиторите си потърсят инвестициите.
На човек от населението или в километри?
Хайде стига с тия заучени фрази! Само с една гимназия по компютърно програмиране и иновации и желание за PR за IT хъб без пари, не се става голям в IT сферата. Вижте какви IT фирми има в Бургас, какви заплати дават и ще си отговорите защо Бургас няма как да стане фактор в IT сферата. Мястото е София и точка. Покрай пандемията се случи и нещо трагично за България - бяха закрити много работни места на IT специалисти в България. IT специалистите пък си намериха веднага работа в чуждестранни компании, базирани извън България. Това е възможно, защото за един IT специалист не е от съществено значение къде живее, за да работи, зя която и да е страна по света. Един ден когато се възстанови държавата от пандемията ще ги връщат с цената на огромни средства. Та толкова за PR изцепките за IT хъб и т.н. И на мен ми се иска, но само с искане не става
Ай... ай....
Тц тц