Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Няма риск от воден режим, засега, но Бургас има огромна нужда от резервно водоснабдяване

До другото лято със сигурност ще изкараме, може с резервни варианти да изкараме и до другата зима, каза директорът на ВиК-Бургас инж. Ганчо Тенев
Ключови думи: инж. ганчо тенев, воден режим, бургас, яз. камчия, суша, питейна вода, резервен водоизточник

- Инж. Тенев, има ли риск от воден режим в Бургаска област, това е една от най-коментираните теми през последните дни?

- Според мен няма риск от воден режим и това го казвам категорично вече няколко пъти. Разни политици твърдяха, че ще има, но както виждате – това лято няма проблем с питейната вода. Има доста сушава година и тя е втора поред – факт. И тъй като Бургаска област няма достатъчно подземни водоизточници, ние се захранваме от язовири, правим всичко възможно да пестим вода, но се надяваме да няма и трета сушава година. Водни ресурси ще имаме до края на годината, въпросът е обаче за следващото лято.

- Доколко са коректни цифрите, които екоминистърът Емил Димитров изнесе: язовир „Камчия” в момента бил с налични 65 млн.кубични метра, а миналата година по същото време с 124 млн.куб.метра?

- Това е ефективният обем на яз. „Камчия“, без мъртвия. Цифрите, които министърът посочва, са абсолютно точни, той все пак отпуска водните количества, които всички потребяват – не само питейната вода, но и „Напоителни системи“ и НЕК. Той е абсолютно запознат с това колко вода има във всеки язовир.

- Къде според Вас изчезват 15 млн.куб.м вода за месеците юни и юли, след като средното потребление на месец било по 8 млн.куб.метра, отново според министър Емил Димитров?

- Ние подаваме водни количества за Черноморието. През зимата всички черноморски общини харчат 10 пъти по-малко, отколкото през лятото. В момента има туристи и все пак водните количества се харчат, може да се сравни от експертите и с предните години – тогава дори сме харчили повече.

Още в Китен при посещението на Бойко Борисов бе съобщено, че се проучва възможността да се ползват три по-малки язовира, които да осигурят питейната вода на Бургаска област за 20 години напред.

- Правихме проучвания и продължаваме да ги правим. Тези язовири навремето са построени за напояване. Промяната на такова съоръжение във водоем за питейна вода е сериозна. Необходимо е да се направят ремонти, да се изгради инфраструктура. За да се случат тези неща обаче, трябват проекти, количествено-стойностни сметки, разчет на дейностите. Казано е, но до физическото изпълнение ще мине време.

- Разработихте стратегия за осигуряване на алтернативни водоизточници чрез язовирите „Порой” и „Ахелой”, получихте и похвали от министри и кметове, но колко време ще е необходимо, за да успеете да я реализирате?

Когато се вземе решението, първо трябва да се реши по коя процедура ще работят – в авариен режим или в нормален. Ако е в авариен режим, ще стане малко по-бързо, ако е в нормален – има по-сложни процедури за изграждането на инфраструктурата.

- Колко пречиствателни станции и каква друга ВиК инфраструктура е необходима, за да използвате захранването на тези два язовира?

- На всеки язовир ще трябва да се изградят по една или две помпени станции, за да се вдигнат водите. Тези водоеми са доста по-ниско от деривацията, която захранва Бургас. Трябва да се изравни деривацията, както и да се направи и пречистването на тези води. Всичко е въпрос на технология.

- Обследвани ли са двата язовира – дали имат нужда от сериозен ремонт?

- Да, това през годините е правено от „Напоителни системи“, друг е въпросът, че те нямат финансов ресурс за този ремонт. Това ще трябва да се извърши по проекта.

- Правилна ли е стратегията към търсенето на резервни водоизточници и инвестирането в тях, а не използването единствено на язовири като „Камчия”?

- Това са два от големите язовири в България, но предназначението им навремето, когато е имало поливно земеделие, е било за напояване. Също така и двата язовира – „Камчия“ и „Ясна поляна“ са били за напояване, но 70-те години, когато е имало режими на водата са станали за питейни цели.

- Имало ли е в близкото минало други такива сухи периоди и вероятност от воден режим?

- Да, през есента на 2001 г. буквално 20 дни са оставали до въвеждането на воден режим в областта. Тогава природата обаче е била благосклонна и е имало обилни валежи, които са възстановили нивото на яз. „Камчия“. Бургас е бил на воден режим от 1989 от ноември до май 1991 г. – 18 месеца ходехме с легените и тубите да пълним вода. Критични години също са били 2001 г., 2007 г. и сега две години подред, да се надяваме, че няма да има трета.

- Има ли вече разчети какъв финансов ресурс е необходим за реализирането на проекта и превръщането на яз. „Порой“ и яз. „Ахелой“ в питейни водоизточници?

- Има приблизителни разчети към момента. Когато са готови количествено-стойностните сметки, ще има точни суми.

- Бургаска област има ли належаща нужда от допълнителни водоизточници, осигуряващи питейна вода занапред?

- Бургас няма резервно водоснабдяване, а всеки областен град има нужда от такова. В България почти никой от големите градове няма резервен водоизточник, ако се случи нещо с другия. Причината е, че става дума за сериозен финансов ресурс, но ако търсим дългосрочна стратегия, всеки град трябва да има поне два водоизточника. Видяхме това по трудния начин в Перник.

- Ако няма сериозни валежи и яз. „Камчия“ не се напълни – това е най-лошият сценарий, разбира се – за колко време имаме питейна вода?

- До другото лято със сигурност ще изкараме. Може с резервни варианти да изкараме и до другата зима. Надяваме се обаче, че ще има валежи, каквито според хидроложките прогнози се очакват.

Прибра майка си в резиденцията в Бояна През зимните месеци семейство на президента живее със свекървата Прокуратурата пусна указания към измамените от схемата BETL Държавното обвинение обяснява, че има дело в НСлС и иска личните данни на пострадалите
България - в топ 10 по употреба на алкохол в ЕС Колко пием, какво пием и наистина ли сме сред най-големите любители на спиртните напитки в Европа? Коледа е в малките неща, които споделяме Това е времето ни заедно, това е очакването и надеждата чудото да стане
Топ 5 най-добри бащи според зодията Звездите вече са заложили определени качества във всеки знак Трагедия на Коледа в Стара Загора! Млада жена загина в катастрофа Инцидентът е станал в 6 ч.
Пътнически самолет, с над 70 души на борда, се разби в Казахстан Машината изпълнявала полет от Баку до Грозни В помощ на възрастни и самотни: Специални гривни ще следят здравето им, а асистенти ще реагират С евросредства ще се осигурят и домашни помощници, които да доставят храна и лекарства в дома и да извършват някои битови дейности
Украси дома си с 45 хил. коледни лампички Традицията започнала преди 20 години Гордън Рамзи показва във видео рецепта за най-вкусната коледна пуйка Може да приготвяте ястието на всеки празник и то винаги ще бъде гвоздеят на трапезата
Политици поздравиха българите за Рождество Христово Само единни можем да съхраним традициите, пише президентът Тези зодии боледуват най-често Представителите им трябва много да се пазят и да внимават