Топ специалист: Всеки втори страда от хронична венозна болест
Над 50% от хората имат хронична венозна болест в някакъв стадий. Това стана ясно от данни, изнесени от Българското национално дружество по съдова и ендоваскуларна хирургия и ангиология. Жените, засегнати от заболяването, са почти два пъти повече отколкото мъжете. За съжаление, 62% от болните не са консултирали заболяването си нито веднъж със специалист.
В началото на заболяването хората обикновено чувстват краката си уморени, тежки, изпитват дискомфорт, получават нощни крампи. В напреднал стадий се появяват отоци на крайниците и промени по кожата. Ако и тогава не се вземат мерки, съществува риск от усложнения като тромбофлебити и възпаления на крайниците, венозни язви. „Нелекуваната хронична венозна болест може да доведе до животозастрашаващи състояния, както и белодробен тромб или откъсване на съсирек и миграция в белия дроб - белодробен инфаркт. Това се случва в напредналите стадии на заболяването. Затова е важно хората да познават симптомите и още в началните стадии, когато заболяването може да се контролира и повлияе от подходяща терапия, да се обърнат към лекар.“ казват специалистите по съдова хирургия и ангиология.
Именно ангиологията, която е все още малко известна специалност, обхваща заболявания като острата и хронична артериална недостатъчност на крайниците, различни аневризми, дълбоките венозни тромбози и белодробния тромбо-емболизъм, хроничната венозна недостатъчност. Сред най-опасните заболявания са заболяванията на сънните артерии, които пък са пряко свързвани с инсултите, а те от своя страна заемат трето място по заболеваемост сред населението. Стенозите или стесненията на сънните артерии са всъщност типични засегнати от атеросклерозата участъци в артериалната система, които са в основата на високата заболеваемост и смъртност от инсулти.
Въпреки тежката патология трябва да отбележим, че смъртността от различните изяви на атеросклерозата (исхемична болест на сърцето, артериална недостатъчност на крайниците, аневризми на аортата и инсулти) намалява в силно развитите икономически държави. Това е възможно да се случи и в България, стига пациентите да търсят навременна помощ при наличие на транзиторни исхемични атаки (подобна на инсулт симптоми, отзвучаващи за едно денонощие), исхемична болест на сърцето и/или признаци за хронична артериална недостатъчност на крайниците (некрози и гангрени на пръстите и стъпалата). Всички те подлежат на ултразвуков скрининг на каротидните артерии, който се изивършва от съдов хирург или ангиолог.
В университетска болница „Дева Мария“ в Бургас можете да намерите едни от най-добрите специалисти по съдова хирургия, както и специалист по ангиология. Тук периодично гостува известният ангиолог и кардиолог от София д-р Светлин Цонев. Специалистът идва отново на 17 и 18 август и ще преглежда пациенти със захарен диабет, доказана исхемична болест на сърцето, доказана мозъчно-съдова болест, атерогенна дислипидемия, неконтролирана артериална хипертония и хронична артериална недостатъчност на крайниците. Ще бъдат извършвани доплерови изследвания при високо рискови пациенти. Час може да бъде запазен на тел. 056/ 89 62 62.