Това е най-голямата грешка на туристите при обмяна на валута
Иън Страфорд-Тейлър, изпълнителен директор на финансовата компания FairFX, говори за основната грешка, която туристите правят при обмяна на валута. Най-важното е да се занимавате с финансови въпроси предварително и да не разчитате на банкомати на летището. Първо, те могат да бъдат затворени, включително поради ограничения, въведени на фона на коронавируса, и второ, таксите могат да бъдат много високи. В такива случаи туристът ще трябва да използва безкасово плащане, което не винаги е изгодно и удобно, отбеляза Страфорд-Тейлър. Факт е, че много транзакции се извършват с комисионна.
„За съжаление, плащането с кредитна или дебитна карта в чужбина може да доведе до лавина от ненужни разходи, особено ако нямате специална валутна сметка“, казва експертът.Някои разходи за чуждестранна валута могат да бъдат прозрачни, но други могат да бъдат скрити, затова е важно да разберете за какво плащате. Точно както всяка друга фирма, и дилърите на валута трябва да реализират печалба, за да останат в бизнеса, пише блиц.
Ето кои са трите начина, по които доставчиците могат да изкарват печалба от смяната на валута:
От начисляване на комисионна, фиксирана такса, такса за обработка или минимална такса за всяка покупко-продажба;
От продажбата на валута с включен марж – продажба на валута за по-висока стойност, от закупената, или от т.нар. спред (разликата между курс купува и курс продава);
От начисляване на такси за банкови трансфери, парични преводи и други методи за доставка.
Валутният обменен курс показва колко струват парите ви в местната валута. Когато си разменяте парите, всъщност го използвате, за да купувате или продавате чуждестранна валута на определена цена, която наричаме валутен курс.
Можете да намерите валутния курс, като използвате валутен преобразувател, четете знаци в местни банки и компании за обмяна на валута или като проверите уеб сайт с информация за валутата.
Добави Коментар