Майка на дете с аутизъм към протестиращите: Работа ли е да лежите по площадите?
Подкрепяме около 100 деца ежеседмично, като получават високо квалифицирана терапевтична помощ, докато вие сте на улицата. Работа ли е да лежите по площадите? Този въпрос към протестиращите майки от "Системата ни убива" зададе председателят на сдружение "Аутизъм днес" Владислава Цолова от ефира на бТВ. Жената, която на концерта на Румен Спасов в Бургас, посветен на каузата за малчугани с увреждания, съобщи, че в морския град ще бъде открит Център за деца с аутизъм, сподели, че детето й вече е на 20 години. Освен за него, се грижи за достоен живот на много младежи с това заболяване.
„До края на тази година предстои да има Център за деца с аутизъм в Бургас. Вече и в морския град ще има висококвалифицирана терапевтична грижа. Тъй като доста семейства от Бургас идват за терапия на децата си в София и в Плевен, където са отворени такива центрове, предстои да се открие такъв и в ж.к. „Изгрев“, разкри тя пред репортер на Флагман.БГ.
„Благодаря на Община Бургас! Всичко е възможно, когато има търпение, вяра и постоянство“, добави Цолова.
„От 2013 -та до 2016-та всяка година сме правили кръгла маса в Народното събрание. Ние бяхме заложили парите за децата с най-висок процент ТЕЛК да достигнат до 1000 лева. През 2017 г. се прие помощта да е 930 лева“, каза тя в „Тази сутрин“ по бТВ.
Вера Иванова от "Системата ни убива" пък обвини Цолова в това, че е доставчик на социални услуги и че е финансирана от социалното министерство, докато чрез протестите „Системата ни убива“ е успяла да помогне на 800 000 хора с увреждания.
Цолова пък попита кой е дал белият бус на майките, за да стигнат до Орлов мост. „Ако ви е дарен специално за протестите, няма да може да ни го предоставите, но ако е за социална услуга, за подкрепа на хората в неравностойно положение, бихте могли да помогнете за каузата“, каза председателката на „Аутизъм днес“.
"Цяла България знае колко е лошо да си доставчик на социална услуга. Много е лесно да си направим дневен център и да получаваме пари за нашите деца“, отговори Вяра Иванова.
„Бях в работните групи за Закона за училищно и предучилищно образование, в честа за специални образователни потребности, с което гарантираме достоен живот на децата в училище. Изработката на този закон ни отне шест години. Участвах в протестите през 2013 г. Представители на около 50 неправителствени организации бяхме в работните групи и при падането на кабинета трябваше всичко да започне отначало, а нашите деца растат и се нуждаят от закона сега“, заяви Цолова.
„Нашите деца са с увреждания. Нашата мисия е да им осигурим достоен живот, но не само когато сме живи и здрави, а и когато нас няма да ни има“, добави тя.
„През последните 10 години постигнахме много неща. Моето дете с аутизъм е вече на 20 години. Борехме се за информираност на обществото, а след това за промени в закона и стигнахме до етапа да изграждаме центрове за деца с аутизъм с висококвалифицирана терапевтична грижа“, заяви дамата, която е юрист и икономист по образование.
„Аз съм човек на действието. Подкрепяме около 100 деца ежеседмично, като получават високо квалифицирана терапевтична помощ. Това стана възможно благодарение на подкрепата, която получаваме на всички нива. Затварянето на парламента означава добрите политики да спрат“, каза още тя.