Управляващите били в разкрачено положение, надявали се на чудо, за да спрат недоволството на улицата
Управляващите стоят в разкрачено положение и се надяват на чудо, за да отмине бурята и протестите да спрат. Така социологът Кольо Колев коментира в „Здравей, България“ по Нова телевизия блокадата на Орлов мост в столицата.
„Правителството е изправено пред следния избор: или да изпрати силови части, които да разчистят терена, или да изпълнят исканията на протестиращите, а именно всички да подадат оставка. Няма друго решение. Страх обаче е обзел управляващите. Не могат да направят първото с основание, защото тогава страната ще гръмне. Второто също им се вижда неприемливо“, обясни социологът.
„Те са с нагласа да запазят правителството доколкото това все пак дава възможност. Това е вид решение. Това, което е необходимо да се осмисли, е че когато има конфликт, е налице крива с пик. Излизането на улицата е форма на пик“, каза пък политическият психолог проф. Антоанета Христова.
„Беше обявено, че вчера вечерта ще е пикът. Никога един конфликт не се разрешава, когато кривата е в това положение. Това става предварително, когато правим превенция, но такава нямаше, или когато се опитваме да решим проблема. Мисля, че точно в момента не е етапа за диалог, но това нещо трябва задължително да се случи, ако искаме някои от смислените искания на тези, които смислено са на улицата, да бъдат изпълнени“, добави тя.
„Няма основа за диалог. Има ли какво да предложат управляващите на протестиращите? Те не искат нещо конкретно. Повтарят само „Писна ни“ и единственото, за което настояват са всички да си ходят“, прекъсна я Колев.
„Винаги може да бъдат настроени граждани срещу граждани. Има хора, които не подкрепят протеста. Всяко такова мероприятие създава напрежение. Въпросът е в търсенето на мяра и на възможността да се намери баланс между протеста и да не надскачаш собствените си правомощия“, предупреди той.
„20 човека са блокирали място, през което минават десетки хиляди хора. Тогава си задаваш въпроса имат ли право, но зад тях стоят други, които не са там“, добави социологът.
„Мярата е в закона, а в него се казва, че трябва да има предупреждение за протест, разрешително и да се знае, че съответното място ще е окупирано за определен период от време, за да не се получават сблъсъци“, обясни Христова.
„Тези, които не са на улицата, не са достатъчно защитени от ситуацията, защото това очевидно е цел, тактика, стратегия на правителството да не създава излишни напрежения с хората, които протестират“, добави тя.
„Управляващите трябва да решат какво да правят. Те още се чудят и се надяват да отложат малко времето, да дойде август, надявайки се жегите да разгонят хората. Иска им се протестиращите да отидат на море, а журналистите да са на почивка и медийното отразяване ще стихне. Надяват се на това, но според мен е безумно“, каза още Кольо Колев.