Тайнственото място край Черноморец, което ще спре дъха на всеки българин
Да, тук трябва да дойдете с вашия дядо! Непременно трябва да ви доведе! Защото баща ви не е бил в казарма и със сигурност няма да има идея с каква цел са прокарани лабиринти от тайни коридори под земята, кому са били нужни през миналия век огромните бетонови помещения, поемащи тонове муниции, провизии и жива бойна сила.
Тук е и древната крепост Акра, около която иманяри са копали в несвяст и са превърнали носа в лунен пейзаж.Археологическите разкопки са в само на повърхността. Тук има много истинска история, струпана върху тесния дълъг нос Акин, отстоящ на не повече от 2 километра североизточно от последните къщи на Черноморец. За отмора, накрая можете да хапнете прясно уловена риба от близкия далян. Може да се стигне и с лека кола. Има указателни табели.
На нос Акин всеки истински родолюбец би показал на внучето си дълговременно огнево съоръжение (ДОС) - за водене на военни действия и предпазване от вражески огън. Автентично запазена е цялата фортификация, изграждана постепенно - през Първата световна война, продължила през Втората и завършена в цялост при социалистическия строй.
Съоръжението е изцяло подземно - от камък, бетон и стоманобетон. Снабдявано е било с оръдия, минохвъргачки, картечници и други огневи средства, както и със системи за вентилация, електро-, водоснабдяване и свръзка. И най-важното, което трябва да виите и да се поклоните пред героизма на нашите отечестеници от Втората световна война. Тук е мемориалът на загиналите от торпедоносеца „Смели”. За отбелязване е, че свлачищните процеси до десетина години ще сринат оградката и стълбите. Докато е време – покажете на близките си това, което вече рядко може да се види. Ето ви и част от военната история: На 19 май 1943 г., по време на бушуващата Втора световна война, в 18,15 ч торпедоносецът „Смели” се преобръща и потъва при бойно учение, свързано с артилерийска стрелба по мишени, което е започнало от предния ден. Валял е пороен дъжд, придружен от поривист северен вятър 8 бала, образуващ мощни вълни.
В килватерна колона торпедоносците „Храбри”, „Строги” и „Смели” са били на обход северно от надводните камъни пред н. Св. Никола. На 400 метра североизточно от надводните камъни „Смели” силно се накланя и се преобръща на левия си борд. Остава с кила нагоре и във въртящ се винт, при температура на морската вода 14 градуса.
От 36 души екипаж са спасени 21, 15 загиват, 8 от тях остават на дъното завинаги.