Изходящият туризъм е в изключителен колапс
Байко Байков бе един от водачите на протеста на туроператорите и туристическите агенти пред Министерския съвет във вторник. Основно поставено искане бе за среща с премиера Бойко Борисов. Байков е член на Управителния съвет на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти (УС на АБТТА). Той коментира ситуацията пред репортер на „Флагман“ на митинга.
- Г-н Байков, какви са основните Ви искания. Защо протестирате?
- Този митинг-протест е в защита на настояването ни за среща с премиера Борисов, за да обосновем пред него наши искания, които вече сме депозирали и в Министерски съвет, и в Министерство на туризма. Те са свързани с изключителния колапс, пред който са поставени туристическите компании, занимаващи се с изходящ туризъм. От март месец досега този сектор е тотално игнориран, няма абсолютно никаква подкрепа, за разлика от аналогичните сектори в другите европейски страни, които буквално месец след началото на пандемията получиха много сериозна конкретна финансова помощ, както и подкрепа в защита на финансовите интереси и на съответните клиенти. У нас, за съжаление, това не се случи с изключение на приемането на чл. 25 за удължаване срока на възстановяване на средства на клиенти по отменени пътувания поради извънредното положение и последиците от него. Тъй като в момента непрекъснато се въвеждат карантини за пътувания на български граждани навън или обратно – при връщане, на практика нашата дейност е отново бламирана и от март месец досега оборотът на тези търговски дружества е в обем буквално от нула до няколко процента от обичайния, което поставя под въпрос и голяма част от тези работни места, които вече са редуцирани. Това са няколко десетки хиляди висококвалифицирани работни места, които се губят. И тези хора ще намерят своето препитание със сигурност в други сектори на икономиката в България, но една голяма част ще емигрирират. Това е реален факт. Защото тези хора знаят чужди езици, имат съответни компетенции и много бързо ще намерят своята професионална реализация навън.
- Т.е. тук говорим основно за (проблемите на) изходящ туризъм?
- Да, за изходящ туризъм, но нека да кажем нещо много важно – че 60% от този продукт остава в България. Защото има някакво заблуждение, че като е изходящ, парите отиват там. Всъщност това са работни места тук, данъци тук, осигуряване тук, маркетинг тук, транспортна услуга от български превозвачи - авиокомпании или автобусни превозвачи; всичко останало, което е свързано с една търговска дейност. Около 60-65% от този продукт остава пряко в България.
- Днес се срещнахте с вицепремиера Марияна Николова, която вече е и министър на туризма...
- Да, от два дни тя е и министър на туризма и бяхме изненадани от бързата реакция – конкретно и днес, и предишните дни, по отношение на ангажименти за стимулиране на операторите както за изходящ, така и за входящ туризъм; по отношение на хотелиерството също видяхме доста неща. Надяваме се да има диалог и комуникация с бранша и конкретно с нашия сегмент, защото досега този диалог беше деформиран и не беше ефективен.
- Марияна Николова пое ли някакъв ангажимент в крайна сметка?
- Пое ангажимент да придвижи нашето искане за законодателна промяна по отношение на чл. 25 в Народното събрание. Това вече е стартирано. Пое ангажимент за придвижване на нашето искане за финансова подкрепа и това вече е изпратено към финансовото министерство и икономическото министерство. Пое ангажимент да съдейства за осигуряване на среща с премиера Борисов.
- Според Вас само премиерът Борисов може да реши проблемите?
- Вижте, трябва да отчитаме реалностите в нашата държава. Това е човекът, който взима решения и се изпълняват от съответната администрация. Факт е.