Главният архитект на Созопол иска промени в закона, за да спре застрояването на Алепу
Главният архитект на Община Созопол арх. Радост Георгиева поиска промени в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, за да спре застрояването на плаж Алепу.
„Моето притеснение е цялостния подробен устройствен план, в който са предвидени още три парцела за застрояване, което ще продължи по дължината на плажа и така да се заличи този природен ресурс“, каза тя пред бТВ.
Административният съд в Бургас ще решава законно ли е брегоукрепването под формата на хотел на бившият шофьорски плаж, припомни пък водещият на „Тази сутрин“ Антон Хекимян.
Преди месец Окръжна прокуратура – Бургас оспори като нищожно решението за строежи с това спря строителството. Причина за това е издаденото разрешение само за укрепване на свлачището на Алепу, а в последствие било издадено ново, което включва и строежът на курортен комплекс.
„Очаквам бързо и справедливо решение на съда и за възложителя, и за Община Созопол, и за цялата общественост, защото никой няма интерес този труп на сграда да стои така в следващите десет години“, заяви арх. Георгиева.
„Строежът продължава да бъде покрит, но от вятъра част от т.нар. къщички за птици, започнаха да се откриват. Миналата седмица при проверка на спорните обекти по Черноморието прокурори от Върховната административна прокуратура откриха нарушения. Магистратите установиха на място, че страничната подпорна стена е изградена в несъответствие със строителните книжа“, каза репортерът Лора Стаматис.
„По-късно днес съдът ще заседава по протеста на прокуратурата за това дали е законно строителното разрешение за опакования строеж, от който според инвеститорите е завършен само първия етап“, добави тя.
Според общинският съветник Димитър Найденов обаче това не е толкова съществено нарушение.
„Ако прокуратурата желае отмяна на издадените строителни разрешения е добре да се съсредоточи върху изследването на решението на директора на РИОСВ – Бургас, с което е нарушен материалния закон. При това положение, ако прокуратура поиска отмяна на издаденото незаконосъобразно решение, отпадат и строителните разрешение“, добави той.
„В инвестиционното намерение през 2017 г. се появява т.нар. съпътстваща дейност по укрепване на регистрираното свлачище, чрез това геоложко съоръжение. Директорът на РИОСВ заявява, че за това не е необходима Оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС), защото така посочената дейност не попада в дейностите, изброени в приложение 1 и 2 на чл. 92 и 93 от Закона за опазването на околната среда, което не е вярно, тъй като това е т.нар. крайбрежна дейност за борба с ерозията“, обясни Найденов.
„Това означава, че ако директорът на РИОСВ бе забелязала текстът в т. 10 в приложение 2, нямаше да се минава само по тази облекчена процедура, каквато е оценката за съвместимост по Закона за биологично разнообразие“, добави той.
Според него избягването с ОВОС цели да се избегне т.нар. обществено обсъждане.
„Оценката за въздействие върху околната среда не е някаква спирачка пред инвеститора да реализира своя проект. Така нареченият ОВОС има за цел да направи инвестицията съгласувана с всички нормативни изисквания и да сведе до минимум отрицателните въздействия върху околната среда“, каза пък Спас Узунов от Фондация „Биоразнообразие“.
„За жалост тази оценка въпреки, че има европейска директива за нея, е опорочена още в самото си начало при прилагането в България чрез участието на инвеститора при вземането на решения, т.е. той има възможност да оказва натиск по различни начини върху компетентния орган, който взема решения“, добави той.
От фирмата инвеститор отговориха, че от самото начало на започналите разрешителни процедури документацията съдържа ясните им инвестиционни намерения, които са изцяло съобразени с допустимите парламенти и процедури, заложени в нормативната уредба, съобщи Лора Стаматис.
„В тази връзка приветстваме инициативата на съответните държавни институции да извършат проверка за законността на строежа, като от наша страна се оказва пълно съдействие на контролните органи. Уверени сме, че съдът ще установи отсъствието на нарушения“, обявиха инвеститорите.
„Липсата на обществено обсъждане за много проекти е една от основните причини за голямото презастрояване по нашето Черноморие. Очаквам да се случи това, което трябваше да се случи и с други обекти, които са незаконни или полузакони“, каза пък председател на Обществения съвет Димитър Бишков.