Приеха поправките срещу ТЕЦ-а на Доган, увисна въпросът как е печелил търговете за студения резерв
Парламентът прие промените, с които се очаква да се „спре кранчето“ за държавно финансиране на ТЕЦ „Варна“, което от две години е собственост на Ахмед Доган. Поправките минават през Закона за местното самоуправление и местната администрация. От ГЕРБ за пореден път признаха, че решението им е политическо.
Виждате какво става по улиците. Хората не искат да чуят за енергийна сигурност, посочи от трибуната на парламента Валентин Николов – председател на Комисията по енергетика и представител на ГЕРБ.
Рамадан Аталай от ДПС защити лидера си Ахмед Доган. Публична тайна е, че двамата са много близки. Дори при последната изява на Доган - на протестите край морския му сарай, Аталай стоеше до почетния председател на партията и настоящ бизнесмен.
Депутатът днес коментира, че решението на управляващите е продиктувано от омраза. Без оглед на енергийната сигурност.
Няма омраза, с любов ще насочим средствата към държавната енергетика, опонира Искрен Веселинов от „Обединени патриоти“.
Според гласуваните поправки, вече няма да се провеждат търгове за студения резерв. Вместо това енергийният министър ще може сам да определя със заповед чия мощност да се ползва за резерва.
Така парите ще може да отиват в държавната ТЕЦ „Марица Изток 2“. Валентин Николов изкоментира, че за целта ще трябва да се стартират блокове на централата.
Друг е въпросът какво ще се случи. Дай Боже да не се случва, каза загадъчно Николов.
Той подчерта, че ТЕЦ „Варна“ винаги е участвала в студения резерв – и когато е била държавна, и когато е била приватизирана от ЧЕЗ, както и при Ахмед Доган.
Не сме дали пари, те са си ги спечелили на търг, обясни депутатът от ГЕРБ.
Атанас Костадинов от БСП обаче изрази съмнения, че търговете са били опорочени и незаконосъобразни и попита кога управляващите са разбрали това, щом сега прибягват до тези спешни законови поправки.
Освен това важно било и какво ще каже Европейската комисия по темата, тъй като промените ликвидират конкуренцията.
Костадинов и Таско Ерменков от "БСП за България" все пак заявиха, че тяхната парламентарна група подкрепя промените в закона.
Искрен Веселинов от ОП обясни, че в случая трябва да се съобразят с общественото мнение. А политиката навлязла в енергетиката заради закупуването на ТЕЦ „Варна“ от политическо лице, каквото е Ахмед Доган.
Веселинов каза и че ТЕЦ-ът на Доган бил включван като студен резерв едва 10 пъти, което струвало по 10 милиона лева всеки път.
Той изрази учудване как Доган е купил централата за 3500 лв., а компанията била вече с печалба от 37,5 млн. лв.
Според различни информации, от студения резерв ТЕЦ "Варна" е получила между 50 и 60 млн. лв. през последните две години.
Никой не отговори обаче на въпроса на Атанас Костадинов – опорочени ли са били търговете, с които централата е спечелила парите.
Според публикации тя не отговаряла на изискванията за работа.
Иначе законовите поправки бяха приети със 105 гласа „за“ срещу 12 „против“.
БЪЛГАРИН СЪМ... Редовно ме посрещат във фабриките собствениците, мениджърите и директорите..... ВИНАГИ СЕ ОБРЪЩАТ КЪМ МЕН С КОМШУ.... в техните фабрики има и изселници от България, някои от тях работят общаци,кафеджий.....Бил съм очевидец, като ги наричат Г&##РИ!!
Бате Бойко си трае за 220-260 милиона за удълбочаване на пристанището на Доган във Варна. На Доган му подариха 80-100 милиона за студен резерв, ама тия пари са два и половина пъти по-малко от парите за пристанището. Защо държавата прави пристанище на едно частно лице пък бил той и Доган?
Тия 220-260 милиона Борисов какво се прави, че не ги вижда???!!!!
Сега да не ми изтриете коментара, с бележката, че съдържа недоказуеми твърдения за конкретни лица.
Щото 80те милиона на ДОГАН-Сопола са трохики в сравнение с ЛАПАНИЦАТА за 2 ,5 МИЛИРДА на година от ДЪНДИ ПРЕШЪС