Кметът на Айтос Васил Едрев спаси с. Чукарка от водния режим
Жителите на айтоското село Чукарка се спасиха от водния режим. Вода от Камчия потече от чешмите им благодарение на общински проект.
"На три-четири дни, по два часа - такова беше водоподаването в с. Чукарка допреди месец. От 38 години живея тук - всяко лято бяхме на режим. А и без режим - вода нямаше. Това лято се "родихме", вода има "да се удавим", смее се кметът на айтоското село Чукарка Севим Мустафа. Има късмет човекът. Няма и година, откакто е избран за кмет на родното си село, а водата потече по тръбите във всеки дом, както никога досега не е текла.Винаги се е знаело, че спасението за нас е селото ни да бъде включено към деривация Камчия. Знаеше се, но никой досега не го направи. Благодарим на кмета Васил Едрев, че днес се радваме на нормално водоподаване и забравихме за водния режим. Хората са предоволни, не могат да повярват, че водата няма да спре. Дотам сме свикнали с липсата й", разказва още кметът Мустафа.
В началото на 2020 г. започнаха изкопните дейности по общински проект „Реконструкция и рехабилитация на водопроводна система в община Айтос” по подмярка 7.2. Инвестицията е за водоснабдяване на с. Мъглен и на с. Карагеоргиево, и за външно водоснабдяване на с. Чукарка.
"Неслучайно в този проект бяха планирани средства за Чукарка. Селото беше включено в деривация Камчия, за да бъде веднъж завинаги решен проблемът с липсата на питейна вода през лятото. Там от десетилетия има проблем с водата заради намаления дебит на местните водоизточници. Проектът беше изпълнен, надявам се хората да са доволни", коментира кметът Васил Едрев.
За да потече водата в Чукарка, кметът Васил Едрев подписа договор с Държавен фонд "Земеделие" за отпускане на безвъзмездна финансова помощ за изпълнение на одобрен общински проект.
Три айтоски села с водни проблеми бяха включени в проекта, единото от тях е село Чукарка. Селото се водоснабдява изключително от местни водоизточници, а пълненето на бидони и кофи е ежедневие, с което всички отдавна са свикнали. Това беше и най-голямата грижа на поколения чукарци, проблемът с липсата на питейна вода поставяли пред всеки нов кмет, но решение досега така и не е било намерено.
Още през края на 70-те години на ХХ век е възложен държавен проект за подаване на питейна вода към селото от деревация "Камчия" През 80-те години е изпълнен само част от проекта до с. Кликач, а през 2004 г. трасето е продължено до с. Соколово, и е завършен строежът на помпена станция "Соколово". Но вода от "Камчия" така и не потекла в Чукарка. Сега по проекта на Община Айтос беше изграден водопровод от помпена станция "Соколово" до водоема над селото. Общата дължина на трасето е 4 470 м на териториите на две общини - Айтос и Карнобат. Избраното трасе на водопровода минава по обслужващи селското стопанство пътища.
Що се отнася до другия обект по проекта - в едно от най-големите села в общината - с. Мъглен, ВиК мрежата беше стара и амортизирана. Частично изградена е преди десетилетия от азбесто-циментови тръби, които вече са подменени. По проекта, са положени полиетиленови тръби с висока пълтност. "Почти към финала на проекта сме. Водата още не е пусната по новите тръби, остава да се направят домовите отклонения", радва се и кметът на с. Мъглен Ахмед Ахмед. Там ВиК мрежата беше проектирана с два главни клона с главен пръстен и 27 разпределителни клона, обясняват експертите. Ситуацията в третото село - Карагеоргиево е аналогична, и там по проекта на Община Айтос се извършва цялостна подменя на ВиК мрежата.
"Реализирането на този проект е от изключителна важност за ежедневните потребности на 5000 жители на общината. Създаването и обновяването на ВиК мрежата ще подобри качеството и количеството на водата и ще ограничи възможностите за поява на аварии в мрежата. Ще бъде решен основния проблем - неритмичното водоподаване и честите спирания на водата. В голяма спетен ще се подобри санитарното състояние и охраната на каптажите и резервоарите", коментира още пред местните медии кметът Васил Едрев.
Триете триете