Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Петролните гиганти започват постепенно да „изчистват“ операциите си

Ключови думи: петролни компании, изчистване, емисии, екология

Представителите на групата на най-големите петролни компании в света, която включва Saudi Aramco, китайската CNPC и американския гигант ExxonMobil, за първи път си поставиха цели за намаляване на емисиите на парникови газове, тъй като външният политически и инвеститорски натиск върху индустрията продължава да нараства, съобщава Ройтерс.

Но целта, поставена от 12-те членове на Нефтогазовата климатична инициатива (OGCI), е обвързана с производството, като представлява процент от него, което означава, че абсолютните количества на емисиите могат да се увеличават с увеличаването на производството.

Тази идея е помрачена от далеч по-амбициозните индивидуални планове на европейските членове на групата - Royal Dutch Shell, BP и Total, предава investor.bg.

„Това е важен момент, една цел в краткосрочен план.. и ние ще продължим да калибрираме, докато вървим напред", заяви пред Ройтерс председателят на OGCI и бившият изпълнителен директор на BP Боб Дъдли.

Членовете на OGCI се съгласиха да намалят средната интензивност на отделянето на въглерод от своите петролни и газови операции нагоре по веригата до между 20 кг и 21 кг еквивалент на въглероден диоксид (CO2) на един барел петролен еквивалент (CO2e/boe) до 2025 г., от общата база от 23 кг CO2e/boe през 2017 г., се казва в изявление на групата.

OGCI включва BP, Chevron, CNPC, Eni, Equinor, Exxon, Occidental Petroleum, Petrobras, Repsol, Saudi Aramco, Shell и Total, които заедно представляват над 30% от производството на петрол и газ в света.

Членовете на групата постигнаха съгласие по обща методология за изчисляване на интензивността на въглеродните емисии и целите могат да бъдат разширени до други сектори, като втечнен природен газ (LNG) и рафиниране, споделя Дъдли.

Базираният в Лондон екологичен мозъчен тръст Carbon Tracker отхвърли твърдението на OGCI, че целите са в съответствие с подкрепеното от ООН през 2015 г. Парижко споразумение за климата за ограничаване на глобалното затопляне до края на века.

„Да имаш някакви цели за намаляване на замърсяването с въглерод е по-добре, отколкото да нямаш изобщо такива“, заяви ръководителят на Carbon Tracker за петрола, природния газ и въглищата Андрю Грант.

Но „промишлеността (петролната и газовата) няма как да се счита за „приведена в съответствие с целите на Парижкото споразумение, когато бизнес плановете ѝ включват стабилни инвестиции в производство на изкопаеми горива“, изтъква той.

Новината отбелязва важна промяна за Exxon, най-голямата американска петролна компания, която се противопостави на натиска на инвеститорите да увеличи прозрачността по отношение на своите операции и тяхното въздействие върху околната среда. Компанията не отчете въглеродните си емисии през 2019 г.

Exxon подкрепя целите на OGCI за намаляване на въглеродния интензитет при производството на енергия и е „част от усилията на индустрията да предприеме практически, значими стъпки за намаляване на емисиите“, заяви неин говорител.

Целите, определени от отделните компании, могат да варират значително по отношение на обхвата и определението, което затруднява сравнението им.

Някои членове на OGCI вече надвишават или планират да надхвърлят общата цел.

Например, Saudi Aramco, най-големият износител на петрол в света, отчита въглеродна интензивност от 10,1 кг CO2e/boe през 2019 г., показва годишният доклад на дружеството.

Норвежката Equinor има за цел да намали интензитета си на своите емисии CO2 до под 8 кг CO2e/boe до 2025 г. Компанията заяви, че осредненият показател за световната индустрия е 18 кг CO2e/boe.

OGCI заяви, че колективната интензивност на въглеродния диоксид ще се отчита ежегодно, като данните се преглеждат от EY, като независима трета страна.

Целта включва намаляване на емисиите на метан, мощен парников газ, чиито количества групата по-рано се ангажира да намали.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Тези якета са демоде, повече не ги обличайте! Това, което беше на върха на популярността си вчера, днес може да изглежда остаряло и лишено от актуалност Изненадващо горещи факти за секса Мислите си, че знаете всичко за интимностите – да, ама не
Бракът е обречен: Жените се развеждат, ако се омъжат заради тези 14 причини Те създават илюзията за желание да отидете до олтара, но в крайна сметка нещата ще приключат при бракоразводния адвокат Изяжда се за минути: Чудно вкусна зимна зеленчукова яхния Тя се слага в буркани, но не е нужна стерилизация – бързо се приготвя и е уникална
3000 души в региона на Троян все още нямат ток Положението е бедствено Направили Орешник с немски и японски металообработващи системи Били обект на западни санкции
Южна Корея в политически хаос: Парламентът отстрани и действащия президент Хан Дък-су Инвеститорите реагираха негативно на събитията Какво се случва с петролния разлив в Черно море? Продължава мониторингът
Руски съд глоби TikTok с 3 милиона рубли Не се уточнява нарушението Учените с интересно откритие за синеоките Всеки синеок човек на планетата е потомък на един единствен европеец, живял преди хилядолетия
Турция неутрализира 14 терористи Операцията е била проведена в иракските райони Хакурк, Гара и Метина „Гостенка” упои мъж и задигна над 20 000 лв. от жилището му Той съобщил и за отнети 20 монети с нумизматична стойност