Лидерът на СЕК Георги Манев: Канят ни отвсякъде, защото нищо не искаме, а даваме всичко
Средна европейска класа (СЕК) има своя път в политиката, стана ясно от думите на националния лидер на партията Георги Манев. Пет партии вече са търсили СЕК и то далеч преди последните събития в Росенец, където членове и симпатизанти на партията бяха основните действащи лица.
Манев не посочи кои са партиите, но намекна, че имат сериозен избор и сред тях са новите политически проекти, които се появиха през последните 6-7 месеца.
"Нас ни канят отвсякъде, защото не искаме нищо, а даваме всичко. Не сме поискали нито едно министерско място, нито един областен управител, а можехме. Можеше Константин Бачийски да е министър, можеше и други наши кадри да са зам.-министри или на високи управленски позиции. Не го искахме, защото не заради това подкрепихме управлението“, каза Георги Манев.
Както Флагман.бг вече съобщи на извънредна пресконференция в Бургас, Манев, който е едно от знаковите имена в регионалната политика за последните 20 години, скъса символично коалиционното споразумение с „Обединени патриоти“ и обяви, че иска оставката на правителството.(ВИЖТЕ ТУК)
Манев настоя за предсрочни избори, свикване на Велико народно събрание и промяна на пропорционалната система за избор на депутати, като идеята е тя да бъде смесена – половината да са мажоритарни, а другата половина – пропорционални. Другото предложение е прокуратурата да влезе в изпълнителната власт и да се отдели от съдебната.
От думите му стана ясно, че напуска управлението, тъй като е останал разочарован от поведението на довчерашните си партньори НФСБ и ВМРО. Очаквал те да подкрепят Константин Бачийски и СЕК в казуса „Росенец“, но това не се случило. Не присъствали и на протеста в събота, а самият той звънял и на Валери Симеонов, и на Красимир Каракачанов, но не му вдигнали.
Снощи, минути след заседанието на Изпълнителния комитет на СЕК, Манев отново се е обадил на Валери Симеонов, за да го информира, че напуска коалицията. По думите му, Симеонов останал разочарован. Другият коалиционен партньор Красимир Каракачанов изобщо не реагирал на позвъняването му.
„Напускаме разочаровани, защото бяхме партньори само на хартия. Очаквахме да ни подкрепят в тази наша битка, но те не го направиха. Като председател на партия, не мога да позволя трудът на всичките ми колеги, съмишленици да бъде пренебрегнат. 3 месеца Константин Бачийски се бори за една кауза – справедливостта, никой не ни подкрепи, оставиха ни сами“, допълни Манев.
Вижте как скъса споразумението с Обединени патриоти и ГЕРБ:
„Винаги сме били последователни в действията си. През 2017 година г-н Бачийски беше с 89 човека в Турция, за да защити българските интереси. Тогава имаше извънредно положение в Турция, държавата се тресеше, ние бяхме там и осуетихме влизането на ДОСТ в 44-ото Народно събрание. Заплашваха ни, гониха ни, но успяхме. Спряхме влизането в парламента на една протурска партия, която е опасна за българската политика. Ако това беше се случило конфигурацията щеше да е друга и ДОСТ да незаобиколим фактор за управлението“, каза още Георги Манев.
Според него за събота е имало ясно начертан сценарий – да има сблъсъци на етническа основа и да се пролее кръв, за да го използва правителството като аргумент за стопиране на всички протести в страната. Манев смята, че лидерът на „Да, България“ Христо Иванов е използвал труда на Константин Бачийски и си е опитал да припише заслугите за протеста, а искрата била запалена точно от съветника от СЕК.
Самият Константин Бачийски твърди, че е получавал заплахи заради активната му опозиционна дейност в последните месеци, но не бил пуснал сигнал в прокуратурата, защото нямал доверие на държавното обвинение. "Такива заплахи не ме отказват, напротив, мобилизират ме да продължавам", коментира Константин Бачийски.
Както се казва един лаф: “Жена, дай ножа да гръмна!”