Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Ще има ли нов световен ред след коронакризата

Ключови думи: коронакриза, световна криза коронавирус

Тенденциите, които се наблюдаваха преди коронавирусната криза, се засилват и ускоряват. Като бързо растяща сила Китай увеличава влиянието си все по-настойчиво. САЩ междувременно са все по-ангажирани със себе си, тъй като Covid-19 се разпространява в страната, натежавайки на икономиката преди президентските избори през ноември, пише Bloomberg в свой анализ.

“Много структурни проблеми в международния ред стават все по-видими”, коментира Рори Медкалф, ръководител на Колежа по национална сигурност в Австралийския национален университет.

С обединяването на множество точки на натиск - от неуспехите на лидерството до липсата на доверие в достоверността на информацията, „това води до един вид перфектна буря“, посочва той.

"Големият тест е наистина дали можем да преминем, да кажем следващите шест до 18 месеца, без тези кризи да достигнат до крайности“, добавя Медкаф.

Днешното противопоставяне между САЩ и Китай е сравнявано с нова студена война. Сред повечето експерти има консенсус, че е малко вероятно евнтуалната смяна на Доналд Тръмп като лидер на САЩ с Джо Байдън да доведе до подобряване в отношенията между двете най-големи икономики в света.

Проблемът е, че няма очевиден форум, който да обсъжда формата на постпандемичния свят.

Г-7 е изправена пред предизвикателство, докато Тръмп - тазгодишният домакин на срещата, оспорва кой трябва да членува в групата. Планираната среща между европейските лидери и китайския президент Си Дзинпин беше отложена за неопределено време. Ноевмрийската среща на Г-20 под председателството на Саудитска Арабия остава несигурна.

Организацията на обединените нации, сформирана през 1945 г. за предотвратяване на по-нататъшни войни, до голяма степен е нефункционална: Русия и Китай, две от петте сили, имащи право на вето, блокираха още една резолюция тази седмица, този път за Сирия.

Междувременно източниците на конфликт с Пекин се увеличават навсякъде.

“Отношението на Европа към Китай се втвърдява неумолимо, подпомогнато от бърза промяна в общественото мнение спрямо Пекин”, посочва Агата Крац от Rhodium Group, съобщава Bloomberg TV Bulgaria.

Междувременно китайският закон за национална сигурност, наложен на Хонконг, предизвика глобален гняв срещу намесата на Пекин в независимостта на бившата британска територия и предизвиква сериозни напрежения с Лондон.

Премиерът на Великобритания Борис Джонсън се готви да отмени по-ранно решение и да изключи Huawei от 5G мрежите в страната, като предупреди за "последици" за китайския посланик в Лондон. Правителството на Джонсън също предложи на 3 милиона жители на Хонконг бързо преминаване към британско гражданство.
Пандемията не толкова промени света, колкото „хвърли брутален прожектор върху недостатъците и нарушенията както за международния ред, така и за националния ред“, заяви експерт на Brookings Institution. „И там, където има недостатъци и слабости, пандемията се разрази с особена сила“, добавя той.

Кризата все още не си е отишла, както показват подновените огнища от Флорида до Мелбърн, а все още не е ясно как разочарованото население ще реагира на нови блокирания от правителствата и задълбочаващите се икономически затруднения.

1
Коментара по темата
1.
Дернев
12.07.2020 11:05:45
Коронавируса само ускори необходимостта от нов световен ред гръбнака на който може и трябва да бъде Европа на европейците. Тя ще обедени демократичния свят около себеси за създаването на новият, световен, двуполюсен модел. Това обединение около нея ще върне и ролята на ООН за световния мир и стабилност. Само така, чрез ООН, светът ще успее да наложи контролиране на глобалният натиск от Китай и неговото въздържане към агресивно поведение, и ограничаване ефекта от него. Сегашната пандемия показа и налага бързи, силни и колективни мерки. Тя показа, че нямаме мбого време да изградим този нов двуполюсен модел за да противодействаме адекватно. Европа трябва да се активизира и да наложи Францив иГермания да решат в най-кратки срокове искат ли единна и силна Европа като съюз на СЕЩ иРусия или слаба разединена Европа, която в този си вид не е нищо друго освен световни Балкани от където ще тръгне последнста световна война. Тези две срани решават съдбата на света сега. Те трябва да ообединят армийте си за да покажа, че обединението в ЕС в една държава няма алтернатива. Цялата отговорност е тяхна.
  Добави Коментар
Певица нападна Джокович заради политичската му позиция Сръбският тенисист подкрепи студентските протести в Сърбия Британци се „хванаха за гушите“, заради този имот у нас Преди време англичанин купи порутената сграда на затворено училище и я превърна в място за настаняване
Колко пари биха получавали майките, ако взимаха заплата за домашните си задължения Изследване посочи сумата - точно 143 315 долара годишно Тръмп подписа тежки мита за Канада, Мексико и Китай Увеличава изгледите за повишаване на цените за американските потребители
България е внесла 15 560 работници за една година Руснаците най-често ползват синя карта за достъп до нашия пазар на труда Леден обрат с времето днес, ужасът започва Прогноза за времето - неделя, 2 февруари 2025 г. 
Петльовден е! 15 любими имена черпят, спазва се строга забрана за работа и секс Сретение Господне е един от дванадесетте велики празници през годината Нов инцидент с папа Франциск - препъна се, бастунът му се счупи Светият отец не успя да падне, сътрудници му се притекоха на помощ
Ще има ли мир скоро между Москва и Киев? Тагарев с коментар Най-малко 30 души загинаха при ожесточено сражение Фаталният екшън стана в Пакистан
Напусна ни Румяна Карадимчева Тя беше обичан радиоводещ Мъж застеля украински военен Атаките срещу службите за набиране на войници са редки, но се случват в Украйна