„Размазаната“ Еврохолд продължава битката с държавата за ЧЕЗ
Компанията „Еврохолд“ продължава битката си за придобиването на активите на ЧЕЗ в България. Това стана ясно по време на заседанието в сряда на парламентарната Комисия по икономическа политика и туризъм, председателствана от бургаския депутат от „БСП за България“ Петър Кънев.
На него бе обсъден Годишен доклад за дейността на Комисията за защита на конкуренцията за 2019 г.
Докладът не предизвика голям дебат и бе одобрен с 11 „за“ срещу 8 „въздържал се“.
Единствено Румен Гечев от „БСП за България“ постави въпроса за забраната на сделката между „Еврохолд“ и ЧЕЗ. Тя бе осуетена с решение от 24 октомври 2019 г. на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), водена от Юлия Ненкова, която е близка до премиера Бойко Борисов и майка на депутата от ГЕРБ Александър Ненков.
Освен Ненкова в парламентарната комисия в сряда бе и заместникът й Димитър Кюмюрджиев.
„Знаете, че последните дни се развиха анализи на записи, които аз не коментирам – така ли са или не, свързани с „Еврохолд“ и това, че е оказван натиск на определени държавни инстутиции“, заяви Румен Гечев пред ръководителите на КЗК.
Той явно имаше предвид тайния запис, който излезе преди близо месец с гласа на премиера Бойко Борисов. От него се чува, че той праща на проверка в „Еврохолд“ друг независим регулатор – Комисията за финансов надзор (КФН).
„Иначе раздуйте това, че вкарах КФН по „Еврохолд”, на тоя да му размажа физиономията, че не се съобразява с мене, това е много важно…“, заръчва вероятно на някого по телефона гласът от записа.
Румен Гечев изрази съмнения, че и КЗК е действала преднамерено.
Той коментира: „Аз се интересувам от КЗК – моля писмено да ми предоставите вашите анализи за концентрацията на пазара по вертикала, както казвате, защото тука няма никакви числа. Аз разбирам, че решението е обжалвано и не е влязло в сила, но ние не се намесваме в съдебните процедури. Така че ще ми е много интересно икономически и политически да видя вашия професионален анализ точно каква е концентрацията...“
Депутатът добави: „Не ми звучи много убедително това, че една фирма, придобивайки електроразпределително дружество, си подобрявала конкурентоспособността поради мащаба на производството и други, което е напълно естествено. Но ако наистина вашите сметки показват, че те нарушават пазарната конкуренция с конкретни пазарни дялове и начини, не би имало никакъв проблем.“
Юлия Ненкова предостави думата за коментар на заместника си Димитър Кюмюрджиев.
„Това е действително интересен въпрос. Свързан е с оценка на конкурентната среда от регулатора и наличието на т.нар. вертикални ефекти“, обясни той.
„Решението е публикувано на сайта на КЗК в цялост, с изключение на заличените данни по искане на страните. Решението е обект на съдебен контрол в Административен съд–София област“, добави зам.-председателят на КЗК.
В случая очевидно нямало проблеми с концентрация по хоризонталата, защото „Еврохолд“ към този момент не разполага с бизнес в сектор енергетика.
„Става въпрос за силен пазарен дял и възможност на предприятието за лесен достъп до кредити и за участие на друг пазар, свързан с т.нар. дълбок джоб или възможност на предприятието лесно да навлезе на друг пазар посредством икономическата сила, която има“, аргументира Кюмюрджиев решението на КЗК да спре придобиването на ЧЕЗ от „Еврохолд“
Самото решение било аргументирано добре.
Било константна практика на регулатора да оценя ефектите не само по хоризонтала, но и страничните ефекти на т. нар. свързани пазари.
„Ние считаме, че решението е правилно. Очакваме решението на съда. Знаете, че има съдебен контрол върху актовете на администрацията. Ако съдът констатира липси или пък по някакъв начин установи, че Комисията неправилно е приложила материалния закон, тогава ще обсъдим отново и ще преценим дали е налице основание за забрана на тази концентрация“, добави Димитър Кюмюрджиев.
Румен Гечев пък отвърна: „Не става дума за предубеждение, но сами разбирате – ние сме представители на опозицията и сме длъжни да питаме, тъй като се оказва, че е възможно някои институции да са ги накарали да правят такива анализи и такива изводи, защото аз не искам да дискутирам, но все пак ЧЕЗ владее и управлява активи, които са естествен монопол така или иначе. Второ, съвсем естествено е не като дискусия, но който и да го купи, той ще притежава тези предимства, за които Вие говорите. То няма как да придобиеш тези активи и да нямаш по-големи възможности да теглиш кредити при ограниченията за залагането на активите съгласно българското законодателство, тъй като това е особен вид бизнес и собственост, свързана с националната сигурност. На трето място, разбира се, този, който ще взима активите, при други равни условия, аз бих предпочел да е българска фирма, а не чужда.“
От КЗК обещаха на Румен Гечев да му предоставят допълнителни данни, свързани с анализа, след който е била забранена сделката между „Еврохолд“ и ЧЕЗ.