Ревизоро намери решение за строежа в Алепу, прокуратурата щяла да обяви актовете за нищожни
Строителството в Алепу е спряно от ДНСК. Протестиращите искат да пишем десет акта и после да има съдебни процедури и министерството да бъде осъдено. Това каза в „Здравей, България“ по Нова телевизия министърът на околната среда и водите Емил Димитров.
„За един ТЕЦ преди време така два пъти са издавани принудителни мерки. В момента имаме два дела по 33 млн. лева. Само под натиск някой да вади списък и да издаваш актове, а после да те съдят и държавата да плаща не е самоцел. Аз правя друго – работна група, която да обсъди дали може да предложи на прокуратурата да обяви актовете за Алепу за нищожни. Това би решило проблема“, заяви екоминистърът.
„Онзи ден открихме пречиствателна станция за 50 000 жители в Китен и Приморско. Преди водата е влизала мръсна в морето. Сега е чиста, но един журналист не дойде да види, а вие дадохте час и половина ефирно време на един канал във Варна, който може би е цапал“, добави той.
„Вчера ме впечатли една палатка в Бургас. Един я бе сложил, за да покаже, че можем и без бетон. Много е хубаво и красиво, но този човек през зимата в палата ли живее? Той ползва ли тоалетна, канализация, баня, защото няма начин да е без бетон? Изкривяваме нещата“, коментира Ревизоро.
„Този човек е от кръговата икономика – нищо не прави и не изхвърля от себе си. Трябва да се грижим за всички“, добави той.
„В едно населено място казват „направете ни канализация“ и сме длъжни. Други искат водопровод, но излиза някой и казва „не по този начин“. Така нито един проблем няма да решим. Нали затова е законодателството!? Вие ме питате за проблеми на местната власт“, заяви министърът.
Той коментира Закона за биоразнообразието, като изтъкна, че подкрепя само тези промени, които е предложил в Министерския съвет.
Природозащитниците настояват да се изключат онези текстове, които засягат европейската екологична мрежа Натура 2000, поясни водещият Виктор Николаев.
„Имаме наказателни процедури, отлагаме и на третия ден, след като съм министър казват, че това изменение в Закона за биоразнообразието трябвало да стане, за да не търпи санкции България. Не съм аз този, който го е бавил от 2007 г. Това, което съм направил, е да се съобразя с всички европейски изисквания. Внесъл съм проектозакона в съкратен вариант. Бият се някакви политици, които единият ден са зелени, а на другия – червени, а аз стоя зад текстовете, които са внесени в Министерския съвет“, подчерта Ревизоро.
Никакви текстове от който и да било извън тези, които съм внесъл, не подкрепям и не коментирам, поясни той.
„Трябва да кажа за героизма, който МОСВ направи в последните месеци. За първи път от последните 20 години на Българското Черноморие най-малко се е строяло, най-малко са се слагали чадъри, най-малко са се смачквали мидите или се е размътвала водата. Най-малко електричество е изхабено, най-малко емисии от коли. Това се дължи на факта, защото посещението е било най-малко”, каза още Емил Димитров.