Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Семената от чиа или хранителното съкровище на ацтеките, от което трябва да се възползваме

Източник: Една.бг
Ключови думи: семена от чиа, ползи чиа, ползи от семена от чиа, флагман

Семената от чиа може да се дребни на вид, но всъщност крият разнообразие от ползи. Те са не само богати на фибри, антиоксиданти, омега 3 киселини и важни минерали, но могат без особени усилия от наша страна да допълнят някои от любимите ни храни.

Чиа произхожда от пустинното растение Salvia hispanica, което принадлежи към семейството на ментата. Тя спада към пълнозърнестите храни и е била основна за ацтеките и маите. Въпреки тяхната употреба още от древността, семената набраха популярност едва през последните години след като започнаха бъдат ценени заради хранителната си стойност.

Учените наричат семената от чиа „почти идеалната храна“, а това се дължи на факта, че те са сред пълнозърнестите храни с най-голям антиоксидантен ефект. Това обаче далеч не е единствената им полезен ефект. Вижте останалите в галерията ни!

7 ползи на семената от чиа

Изчислено е, че в 28 грама, добавени към една порция, се съдържат само 138 калории, които доставят голямо количество хранителни вещества без излишни калории.

Потопени във вода, семената абсорбират количество от нея, равно на тяхната маса, умножена по 10. Това е чудесен начин да подобрим хидратацията си.

Те помагат да се чувстваме сити за по-дълго, а добавянето на две супени лъжици към храната ежедневно ни снабдява с препоръчителното количество от 25-30 грама фибри на ден. Въглехидратите в семената от чиа се състоят почти изцяло от фибри – по изчисления на специалисти те представляват пет шести от това съдържание.

Семената се радват на най-високото количество омега 3 киселини, които се съдържат в пълнозърнести растения – така те повишават т.нар. „добър“ холестерол и предпазват от инфаркт и инсулт.

Отличен източник на минерали, които благоприятстват костите, заради откриваните в състава им калций, желязо, магнезий и цинк.

Богати са и на протеини – в малко над 28 грама семена се съдържат 4 грама от тези вещества.

Семената от чиа са лесни за добавяне към различни храни – смути, кисело мляко, пудинг, а с тях може да се посипят плодове и порции овесени ядки.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Защо сексът „по приятелски“ носи усложнения - 10 правила Ако сте „само за единия секс“, трябва да сте убедени, че никоя от двете страни няма да се влюби Ад на кръстовище в София заради пиян моторист Инцидентът е станал на кръстовищата на булевардите "Александър Стамболийски" и "Вардар"
18 знака, че женската ви енергия е блокирана Сравнявате се с мъжете 3 зодии, които ще направят голям скок в кариерата си тази пролет Дали сте сред тях
Няма такъв пухкав кекс с ябълка и моркови, става за нула време С ябълки, моркови и малко лимонада стават ето такива вкусотии - пухкав кекс с ябълка и моркови Клюкарстването било полезно, твърди учен Суийт обяснява, че клюкарстването е дълбоко вкоренено в социалната ни природа и има сложни психологически корени
Мариан Бачев уволни ключов шеф в културата Заповедта е издадена две седмици преди ресорният зам.-министър Тодор Чобанов да коментира пред ситуацията с НИНКН Проф. Рачев: Давайте към планината и морето, там агнешкото е по-вкусно! Във вторник може да има гръмотевични бури, но може да гръмне, може и да не гръмне
Путин смълча света, издаде грандиозния си план Президентът на Руската федерация подчерта, че Русия и Китай имат "големи планове - интересни, амбициозни и грандиозни" Няма да повярвате какво ще прави Ще пише роман
Превъртяха футбола През 2011 г. Бодьо/Глимт удря дъното – изпада във финансов колапс, играе във втора дивизия и функционира с условия, характерни за аматьорския футбол, а днес са на полуфинал в ЕКТ Мозъкът започва да работи с пълна сила между 60 и 80-годишна възраст Върхът на интелектуалната активност на човек е около 70 години, когато мозъкът започне да работи с пълна сила