Нов живот за къщата на Духтев в Морската градина на Бургас
Община Бургас възстановява чрез новото си звено за спешни малки ремонти покрива на къщата на Духтев в Морската градина. Тази малка, но знакова сграда, пълна със спомени, никога няма да бъде оставена без грижа. По нареждане на кмета Димитър Николов тя беше основно ремонтирана през 2009 г. за около 30 000 лева. Тогава бе поставена нова хидро и топлоизолация, измазана беше цялата фасада, подменена дограмата, а около къщата монтираха декоративно осветление. Днес там се помещава хидро-метеорологична обсерватория към Националния институт по метеорология и хидрология. Каквото е нужно за запазване на сградата за бъдещите поколения, ще бъде сторено, защото тя е важна и романтична страница от бургаската история.
Къщата неизменно се свързва с името на Георги Духтев - създателят на нашата Морска градина, а и на много от парковете в София. В един момент от живота си, когато е смятан за най-добрия ландшафтен архитект в България, той е поканен да работи в столицата, където отговарял за цялата й зелена система. Но носталгията по любимия Бургас се оказала непреодолима и той се завърнал да доизживее живота си край морето.
Георги Духтев е роден през 1885 г. във Варна. В последните години на 19-и век той живеел в двореца "Евксиноград", където работела майка му. Интересът на момчето към природата и растенията направил впечатление на цар Фердинанд. Монархът осигурил специално образование на Георги, след като той завършил гимназия с отличие. Като личен стипендиант на Фердинанд, Георги Духтев завършил института по паркоустройство и цветарство в Айсбург, Австрия.
Въпреки че е подготвян да управлява парка и цветарниците на двореца "Евксиноград", той не останал във Варна. Младият ерудит искал да направи нещо съвсем ново и по негово настояване е назначен през 1910 г. за управител-градинар към Община Бургас. Той е човекът, под чието ръководство определеният терен за Приморска градска градина е облагороден, залесен и оформен с алеи.
През 1923 г. Георги Духтев сключил брак с Елена Калпакчиева от Бургас. Младото семейство било настанено именно в тази тогава нова къща, построена за управителя на парка. В нея са родени двете им деца Димитър и Лиляна. Преди да почине, Георги Духтев завещал къщата на Общината.
Нека някой се поинтересува какво правят, хидрология ?! Метеорология?!
Всичко това вече се прави с мобилни станции на автономен принцип без участието на хора
Дайте да видим какви са тези важни калинки какво правят и изчисляват че им се отделя цяла сграда , вместо да се впрегне за нещо полезно и да изкарва пари
Докато Вн определя бъдрщето на Бс никакво развитие на Бс не може да се очаква. Взеха му пристанището, летището, а сега посягат и на водата. А от Бс нищо. Ни вопъл, ни стон. До кога!
Града още не е планиран правилно нито е подържам качествено нито прави пари.
Скоро Поморие и Слънчев Бряг могат да правят същите неща че и по добре.
Какво правим? Трябва да се наеми западен визионер да огледа глупостите — но говоря за морската градина. Но едно време града беше пълен със западни коли днес НИЩО.
3f0f0