5 здравословни проблема в резултат на стрес
Стресът причинява много сериозни проблеми на организма. Редица заболявания са със стресогенен произход. Високите нива на хормони на стреса за дълъг период от време могат да предизвикат симптоми, за които не сте подозирали, както и да ви навлекат сериозни здравословни проблеми. Свикнали сме да отдаваме някои състояния на стреса. Той е фактор при отключването на диабет, рак, сърдечносъдови заболявания, заболявания на обмяната на веществата, хормонални проблеми, различни състояния на нервната система.
Съществуват и проблеми, които на пръв поглед нямат общо със стреса, но въпреки това са предизвикани от него. Кои са те?
Не можете да държите очите си отворени
Ако ви се е случвало да сте толкова изморени, че очите ви да се затварят, а не е късно през нощта, това може да се дължи на високи нива на стрес в организма. Когато хормоните на стреса достигнат високи нива за продължителен период от време, те карат организма да се мобилизира, за да успее да се справи с предизвикателството, пред което е поставен, след което рязко причиняват умора. Често страдащите от прекомерен стрес се чувстват изморени и не могат да стоят бодри дори след почивка и сън. Силната умора и изтощението могат да са един от страничните ефекти на стреса, за които не си давате сметка, пише az-jenata.
Вие сте кълбо от нерви
Нервното пренапрежение предизвиква изблици на гняв, ярост, страх, тревога, безпокойство, самота, безнадеждност, еуфория, които могат да се редуват понякога дори без видима причина. Може да се почувствате сякаш полудявате, но това не е така. Стресът причинява напрежение в нервната система, което се отразява на емоциите и ги отключва неконтролируемо. Високите нива на стрес в организма предизвикват емоционална реактивност, която се проявява в най-неочаквани моменти.
Замръзнали сте
В някои случаи стресът може да предизвика неописуем страх, който да ви накара да се чувствате парализирани. Състоянието е известно като реакция на замръзване. Проявява се като скованост, ограничено дишане, задух, учестен пулс, усещане за неподвижност на крайниците или някаква част от тялото. Най-често се наблюдава при природни бедствия, моменти на силен внезапен страх или някаква заплаха.
Пускате се по течението, за всичко ви е все едно
Безразличието към всичко в живота, включително към важните неща в него, също може да е симптом на силен стрес. Стресовите хормони потискат емоциите и секрецията на серотонин и ендорфини, което се свързва с потиснатост или в някои случаи с депресия. Човек изглежда апатичен и безразличен без това да е характерно за неговата личност.
Имате чувството, че ще припаднете
Високите нива на стрес могат да бъдат придружени от замъгляване на съзнанието, зрението, гадене и прималяване, което ви кара да си мислите, че всеки момент ще припаднете. Най-често се случва при силен внезапен стрес или като усложнение от посттравматичен стрес.
Добави Коментар