Евтино ли се продават общинските жилища в Бургас?
Евтино ли се продават общинските жилища в Бургас? Това е един от въпросите, които опозицията в ОбС редовно задава, когато стартира поредната процедура по продажбата.
Мотивът на администрацията е, че поетапно обновява сградния фонд и дава право на наемателите да закупят апартаментите, които обитават. Генерираният финансов ресурс се използва за придобиването на нови жилища, или съфинансиране по проекти за строителство на нови. Последният подобен проект е за социалните блокове в ж.к.“Меден рудник“, които ще бъдат предоставени за ползване на студенти, лекари, учители и лица с висок образователен ценз.(ВИЖ ТУК)
Според опозиционни общински съветници обаче жилищата се продават прекалено евтино, а и имало случаи на явна злоупотреба – правоимащите ги придобиват и веднага след това продават с печалба.
Важно е да се уточни, че старите общински апартаменти обикновено са в панелни блокове, на първи етаж и в окаяно състояние. Всяко семейство, което обитава дадено жилище повече от 5 години има право да го закупи. Процедурата обикновено отнема няколко месеца – лицензиран оценител посочва моментната стойност, администрацията изготвя докладна и накрая ОбС – гласува.
На година на търг се вадят около 20 апартамента, но според твърденията на директора на „Общинска собственост“ Живко Димитров малка част от тях се продават, защото единствените, които имат право да ги закупят са неплатежоспособни според банките и не получават финансиране.
На последното заседание на ОбС Бургас на търг се извадиха 5 подобни жилища, цените им бяха от 570 евро на кв.м. за двустаен в ж.к.“Зорница“ до 834 евро на кв.м. за апартамент в суперцентъра на Бургас – на ул.“Александровска“.
„Нашата цел е да защитаваме обществените интереси, а не да превръщаме Общината в агенция за недвижими имоти. Виждам крайно нелогични стъпки, защото хората, които обитават тези жилища би следвало да са социално слаби. Заради това плащат наеми от 20 до 50 лева на месец. Същите тези хора, които нямат доходи, се обвързват с ипотека за това жилище, струваща им 10 пъти повече. Няма логика да го правят, освен, ако не целят друго“, каза на последната сесия Константин Бачийски от Средна европейска класа.
Той е принципен противник на продажбата на общински жилища, защото смята, че ако някое семейство може да си позволи ипотека или да закупи апартамента – да излезе на свободния пазар и да освободи този имот за друг, който истински се нуждае.
Според Бачийски цените дори не били близки до пазарните, а доста под най-ниските за съответния жилищен район. Заради това и редовно той предлага повишаване с 10 %.
Съветници от мнозинството обаче са категорични, че колегата им популистки спекулира, защото прави сравнение с цените на брокерските агенции, които невинаги са актуални, а обикновено са завишени. Освен това пазарната оценка се определяла от лицензиран оценител, който слага подписа си и носи отговорност за експертното си мнение.
„Ако не знаете, ще ви кажа, че върви спекула на вторичния пазар. Лично на мен са ми предлагали да закупя подобно жилище. Още преди предобиването от наемателя, ми го предлагаха да го купя срещу определена цена – доста по-висока от тази, за която щеше да го закупи социално слабият му наемател“, хвърли бомбата Бачийски, но не посочи кога и къде са му предлагали да си купи такъв апартамент.
„Дори и на г-н Бачийски да се е случило нещо подобно, вярвам, че това е изключение, а не практика. В повечето случаи съдбите на тези хора са драматични. Апартаментите са в окаяно състояние, защото наемателите не ги ремонтират заради липса на средства. Когато се сдобият с някакви пари, си казват, че нямат сигурност и не правят ремонти. Не е хубаво, не е справедливо заради една или две такива случки да наказваме всички останали. Гледката на хора, които плачат със сълзи не е приятна“, изтъкна Живко Димитров.
Той допълни, че приходите от тези апартаменти са заложени в бюджета и се изпълнява приета стратегия за управление и разпореждане с общинската собственост. Съвсем скоро Общината ще се сдобие с три нови блока с хубави и модерни жилища, които ще заменят овехтелите панелки.
Продажбите от последната сесия. За всички апартаменти бяха приети първоначалните цени, завиши се единствено тази за жилището на ул.Александровска.
Изгрев, блок 30, ет.1, 77 кв.м. за 82 хил.лева – 544 евро
Меден Рудник, блок 410, ет.6 – 63 кв.м.,68 800 лева – 551 евро
Славейков, бл.37, вх.2, етаж 2, 65 кв.м, 85 600 – 673 евро
Зорница, блок 30, ет.1, - 63 кв.м. за 70 260 – 570 евро
Александровска 147, ет4, 74 кв.м. за 121 620 лева – 834 евро
От една страна тези цени в момента не са реални, в Изгрев накрая цените са над 500 евра за квадрат, от друга откъде до вчера крайно нуждаещ се човек вече вади пачките да купува общински.
Хайде сега от НАП да се задействат и по една проверка на всички дето са си купули такива жилища (и 5те) на доходите и тъй като сделките са с голям обществен интерес, резултатите да се оповестят публично. Да видим откъде са доходите на тези хора дето до вчера са нямали за наем на нормален апартамент, днес вече купуват цял. За банки няма какво да си говорим без да гарантирате поне с заплата от 1000+ лева никоя банка няма да Ви пусне ипотечен може да сте сигурни.
апартаментчето на александровска и аз бих го купил на тази цена с кредит, че кредита е 400 лв аз ще го дам под наем на студенти 600/месец и даже и ще ми остават 200лв
НЕЕЕЕЕЕ ХИЧ НЯМА ДАЛАВЕРА
общинарите я имат собствеността като бащиния, това си е неизгодна сделка за общината по всички параграфи и си има в НК член злоупотреба със служебно положение и наказателна отговорност за неизгодни сделки
Как пък от толкова съветници само на него са му предложили далавера !
Иначе само той бореца срещу Доган.
Пълен смешник и мишок .