Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Предизвикателството да бъдеш учител в 21 век

Ключови думи: предизвикателства, учители, 21 век

В началото на март учителите от цялата страна се изправиха пред трудната задача да се запознаят с предимствата на интернет в рамките на по-малко от седмица. Този процес ги превърна в начинаещи в сфера, в която собствените им ученици могат да им станат преподаватели. Експертите са категорични, че част от промените, които предизвика Covid-19 в образователната система, са станали необратими, а това ще увеличи изискванията към кандидат-учителите. 

Вече се забелязват първите доказателства. Дигиталните умения станаха задължителни, защото самото кандидатстване за позицията вече е изцяло онлайн, а през последните три месеца и самото практикуване на професията. „Все по-често технологиите намират място в образователната система и това е нормално, защото тя трябва да бъде отражение на живота ни. Вижда се, че в 21 век машините ще бъдат неразделна част от ежедневието ни, затова те трябва да имат място в учебните заведения, а децата да се учат как да ги използват“, коментира пред Economic.bg Петър Пройков, специалист привличане на участници в „Заедно в час“.

Компютърна грамотност

Днес познанията в сферата на информационните технологии се нареждат до педагогическите умения и са определящи при кандидатстването за работа. В частните училища дигиталните решения са станали нормална част от учебния процес и прогнозите са, че технологиите скоро ще намерят още по-удобно и видно място и в държавните образователни заведения. Мнозина си задават и въпроса дали на един по далечен етап е възможно видео уроците да сложат край на присъствените занятия и класните стаи да изчезнат като социален феномен, защото достъпът до учебен материал в интернет е неограничен и се осъществява по всяко време.

Този сценарий предизвиква силно несъгласие, защото ролята на учителя е ключова за израстването на децата. Преподавателят в 21 век не спира да трупа нови знания и умения. Той мисли за бъдещето на своите възпитаници и се стреми да ги подготви за кариерните възможностите, които ще възникнат, когато стъпят на пазара на труда. Неговата задача е донякъде невъзможна, защото без да има кристална топка и да знае какво следва, трябва да научи подрастващите как да се справят с казуси, които ще бъдат актуални след 10-12 години.

Палитра от личностни и професионални качества

„За да бъдеш учител трябва, когато видиш един проблем, да можеш да откриеш решение за него и да се справиш с казуса, защото идентифицирането е само първата стъпка“, вярва Петър Пройков. Заради това „Заедно в час"  има голям набор от критерии за учителите, с които работи. Защо искат да станат преподаватели е сред най-важните въпроси в апликационната форма. Повечето от кандидатите ги привлича каузата. Те искат да помогнат на учениците да се превърнат в достойни и умни възрастни, които да допринесат за бъдещето на България и света.

Добрите комуникационни умения заемат ключово място сред изискванията и са напълно задължителни, също както и способността на кандидатите да се справят с неочаквани ситуации. Днешните учители са и ментори за подрастващите и от тях се очаква да ангажират околните, да поемат лична отговорност, безрезервно да вярват в учениците си и да бъдат готови да дадат всичко от себе си, за да им помогнат.

Ако го няма, създай го

Проблемите в образователната система не са един или два, но креативните преподаватели не се отказват. По-малко от половината общообразователни училища в България имат оборудвани компютърни зали. Въпреки това възпитаниците им трябва да изградят алгоритмично мислене и основни IT умения. Точно тук изпъкват творческите личности, които са готови да решат всеки проблем и да дадат най-доброто на възпитаниците си.

„Когато говорим за иновативни методи на преподаване много хора мислят за интерактивни дъски, компютри и таблети, но реално това не е така“, споделя Пройков. Преподавателите имат пълната свобода да създават свои собствени стратегии, с които да въвлекат децата в учебния процес и да им помогната да разберат по-добре уроците си. Иновативният подход не е единственият начин, по които ги подкрепят. По време на извънредното положение педагозите организираха кампании за набиране на средства и помогнаха на ученици, които нямат финансова възможност да се сдобият с необходимите технологии и да продължат да учат.

Според представители от сектора да бъдеш преподавател е по-скоро мисия отколкото професия. Добрият педагог е приел да се учи цял живот, да следи новостите и да предава знанията си на подрастващото поколение. Той е негов ментор, съветник и пример за подражание, затова преподавателите са спокойни, че няма да бъдат заменени от високите технологии и дори вярват, че машините са техни партньори в битката за по-добро образование.

Източник: economic.bg

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Бавачката на децата им ги съди Исковете са за неплатени такси, дължат хиляди левове Непал рязко вдига таксата за изкачване на Еверест Не се уточнява за какво ще бъдат използвани допълнителните приходи
Когато детските градини у нас бяха по 3,6 лева на месец Децата закусваха с филийки, намазани с масло и поръсени с шарена сол, разказва учителка от това време Евтин десерт без печене, желатин и яйца, топи се в устата! Много вкусно и бързо Ето какво ви е необходимо 
Плащаме 20% ДДС при продажба на нов имот! Ще се случи ли? Става дума за нови жилища, УПИ и при право на строеж САЩ забраниха издигането на ЛГБТ+ и БЛМ знамена US-институциите вече ще могат да издигат само американското знаме
Идва страшен грип В момента циркулират няколко грипни щама – два от тип А и един от тип Б. Тип Б протича по-тежко, с висока температура, която трудно се повлиява от медикаменти, но е по-слабо заразен Втрещи с визия Комбинацията с блестящото сако добави допълнителна доза екстравагантност
Южното Черноморие най-изгодно за британците Сравнявани са както цените на 7-дневни ол инклузив пакети, така и едноседмични стандартни пакетни почивки, при които вариантите са от хотелски нощувки без храна, до нощувка със закуска или полупансион. Включени са и самолетните билети Национален екофонд набиране предложения за финансиране по Инвестиционна програма „Минерални води“ НДЕФ предоставя средства под формата на безвъзмездно финансиране в размер до 50% от стойността на реално изпълнените СМР
Тя е новата шефка на НДК и е специалист по...отваряне на чакри Този високотехнологичен метод позволява ранно откриване на здравословни проблеми и анализ на генетични и поведенчески предразположения Николай Василев: Кабинетът "Желязков" - коалиция на гроздето и лисицата Имаме малък прозорец за влизане в еврозоната и той е сега, смята бившият вицепремиер