"Мъжките" неудобни въпроси или как се отглежда момче
Година след раждането на момиченцето си майка ражда второ дете - момче. Не прекалявам със съветите, спомените за отглеждане на новородено са още пресни и би трябвало родилката да е „гърмян заек“. Но тя ококорва уплашено очи: „Но това е МОМЧЕ!“ Сякаш е извънземно…
И наистина, отглеждането на момчето е обвито в някаква тайнственост, сякаш „допълнителният“ орган създава невиждани проблеми и въпросите все около него се въртят, пише ohnamama.bg.
Първият въпрос при посещение на новородено момче: Какво да правим с половия му орган?
Отговорът е прост - каквото се прави с всички органи. Измива се редовно и толкоз.
Повечето момчета се раждат с физиологична фимоза - кожичката е слепнала за главичката на пениса и не може да се дръпне назад. Така тя изпълнява защитна функция спрямо замърсявания и инфекции. Това е нормално и в никакъв случай не трябва да се тормози момчето като насилствено се дърпа кожичката.
Могат да се получават леки разкъсвания, които освен че са болезнени може и да се образуват и уплътнения, които по-късно да създадат проблеми. След баня и при тоалет леко се придърпва кожичката колкото е възможно, без да реагира детето и се почиства. Оголването на главичката става по-късно, при някои на годинка, при друга към 2-3 години или по-късно. Лекарска помощ се търси само, ако детето трудно уринира, образува се мехурче при уриниране или има изкривяване на пениса.
Белите секрети около главичката и под кожата опасни ли са?
Често под кожичката прозират бели секрети като малки топчета, което е нормално. Те не само не са опасни, но имат и бактерицидни свойство (убиват микробите). Белите секрети около главичката се наричат смегма (секрет от жлезите) и също не са опасни.
Често майките се притесняват, че пенисът на момченцето е малък.
При по-пълничките момчета членът „потъва“ в мастната тъкан и не се вижда целият. Така изглежда по-малък. При раждане мъжкият полов орган обикновено е около1.5 см. Пикочният канал трябва да има отвор на върха на главичката, ако е по-нагоре или надолу е патология, която се коригира оперативно.
Размерът на тестисите е различен – от 5 до 11 мм. През първият месец може да са леко оточни във връзка с хормоналната криза. Възможно е и да са по-тъмни, но възвръщат розовия си цвят до месец. Още при раждането и двата тестиса трябва да са в скроталните торбички. Ако липсва единият или двата, е налице крипторхизъм или скрити тестиси. Те са се задържали в ингвиналния канал или в коремната кухина, най-често при недоносени. В повечето случаи след няколко месеца „слизат“ в скротума.
Неслучайно тестисите са извън коремната кухина, да са на по-хладно и да не се притискат. Затова сменяйте по-често памперсите, оставяйте бебето без памперс при смяна на тоалета за няколко минути, особено в горещините, за да не прегреят тестисите.
Мит е, че бебето момче не трябва да се оставя да плаче, за да не получи херния.
Херния се получава при вродена слабост на съединителната тъкан и полът няма значение.