Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Общото между крайбрежните рибарски територии на Полша и България и какво трябва да учим от тях

Традициите в Гданск (вляво) и в Несебър
Ключови думи: крайбрежие, рибари, полша, мирг Несебър-Месемврия, мирг Северна Кашубия, риба

Полша е сред първите десет вносители на риба от държави извън ЕС, а също и дванадесетият по големина износител извън ЕС по обем. В полския рибарски сектор рибните продукти преобладават по отношение на обема (4/5 от продажбите), но значението на аквакултурите във вътрешността на страната нараства. Прибалтийската държава е и основният европейски пазар за жив шаран, а също и най-големият производител на пушена сьомга в ЕС.

Полша е една от страните в ЕС, за която подпомагането на развитието на рибарските територии е съществен приоритет. В рамките на полската ПМДР (Програмата за морско дело и рибарство подпомага устойчивото развитие на рибарски райони и у нас. В България това са крайбрежни райони и райони по река Дунав, както и вътрешните водоеми, които зависят от риболова и аквакултурата, а това се прави на териториален принцип - на ниво община или обединение на съседни общини в съответствие с подхода ВОМР - „Водено от общностите местно развитие“ чрез създаване и функциониране на МИРГ - Местна инициативна рибарска група е публично – частно партньорство, б.а.) бюджетът за финансово подпомагане на такива територии в размер на 93.7 милиона евро (16% от целия бюджет на ПМДР) е втори по големина в ЕС, след Испания. Това предопределя значителния брой МИРГ-и в Полша – 36 (3-ти в Европа след Италия и Испания).

На национално ниво Полша се отличава и с цялостния си подход по отношение на планирането на бъдещите програми. Конкретно в сферата на развитието на рибарските територии ключово е планирането на ниво територия, което се прави от МИРГ-и. За да улесни МИРГ-и в тази посока, Министерството на земеделието на Полша въвежда опростената форма за кандидатстване и опростени варианти за разходите за такава подготовка (чрез предоставяне на еднократни, предварително определени суми в зависимост от броя на жителите в съответната територия). Вместо да оправдават всеки един разход поотделно, МИРГ трябва да постигнат определени резултати. Предлагат се и авансови плащания за този вид дейност.

Полша се отличава и с относително висока „видимост“ на МИРГ-и в местните общности в резултат на дългото им присъствие в тях - много МИРГ-и функционират от 2010 г. насам, а някои от тях, които са едновременно и МИГ-и (Местни инициативни групи - подпомагат не само развитието на рибарските територии, но едновременно с това и развитието на селските такива,б.а.), функционират в местните общности в продължение на около 15 години.

Полша се отличава и с начина на въвличане и участието на местните общности в разработването на стратегиите за развитие на рибарските територии като това води до ефективен „затворен кръг“ – МИРГ познават много добре нуждите на местните общности и съответно са планирали подходящи инструменти за подкрепа, а местните общности познават добре различните възможността за финансиране на техните инициативи.

В Полша изпълнителите на проекти след сключване на договор за тяхното изпълнение имат възможност да получат авансови плащания от националния бюджет, което улеснява изпълнението на проектите и това е съществено за много от тях.

Разположение на 36-те Местни инициативни рибарски групи в Полша, Източник: FARNET

А как изглеждат проектите, реализирани от МИРГ "Несебър-Месемврия" и съответно МИРГ „Северна Кашубия“?

Много сложен въпрос, но може да се представи по един проект от двете МИРГ- и (като полският вече е реализиран, а българският все още е в процес на планиране). Заедно с представянето на проекта на полската МИРГ, ще бъде представена накратко и самата група.

Проектното предложение, което се разработва в рамките на стратегията на МИРГ "Несебър-Месемврия", е за обособяване на малко рибно пазарче с поставяне на щандове за първа продажба на риба (т.е. направо от мрежите на местните рибари) на пристанището в Обзор. Освен това ще бъде обособено място за съхранение на рибарски инвентар и ще бъде поставен ледогенератор за люспест лед. Ледогенераторът ще бъде монтиран в помещение в непосредствена близост до рибарския кей на Обзор и ще може да се ползва безплатно от всички рибари. Това ще гарантира на потребителите качеството на продукта и ще улесни бита и работата на рибарите в Обзор.

Рибарската територия на МИРГ „Северна Кашубия“ се намира на брега на Балтийско море на север от град Гданск. Половината от нея (сухопътна и морска), попада в някаква форма на защита - защитен ландшафт, природни забележителности и зони по "Натура 2000". Основните икономически дейности в територията са туризмът, риболовът и преработката на риба.

Основните предизвикателства пред полската МИРГ са:
- съчетаване на опазването на околната среда със създаването на работни места;
-  въвеждане и развитие на нови, несезонни бизнес дейности (като например водния туризъм, кулинарния туризъм, културния туризъм);
- увеличаване на приходите от риболов и диверсификация на риболовните дейности;

Основните стратегии за справяне с тях са:
- увеличаването на риболовните приходи чрез директни продажби;
- разработване на местни системи за продажби и дистрибуция и интегриране на продукти и услуги;
- увеличаване на количеството добавена стойност при преработката на местно равнище;
- допълнително диверсифициране на риболовните дейности чрез развитието на аквакултурите.

МИРГ „Северна Кашубия“ работи в тясно сътрудничество с други две съседни МИРГ-и от района на Поморското войводство в сферата на насърчаване на свързания с риболова туризъм, образование (обучение за бъдещи готвачи, дейности за ученици и деца в предучилищна възраст и т.н.), както и в сферата на рибарското културно наследство.

Трите МИРГ-и, чийто рибарски територии са част от историческия регион Померания с административен център Гданск, в рамките на съвместен проект създават нова форма за промоция и продажба на риба и рибни продукти в региона, възстановявайки традиционен рибен пазар , който е съществувал в Гданск от 1343 до 1945 г.

Възстановеният рибен пазар функционира през август, в разгара на туристическия сезон. Включва специална процесия от рибари и търговци на риба, които се придвижват към пазарната зона в центъра на стария град на Гданск с традиционни рибарски лодки, облечени в традиционни костюми. В рамките на самия пазар се организират различни дейности, като кулинарни демонстрации и конкурси, дегустация на риба, представяне на традиционни умения за плетене на мрежи и изработване на лодки и, разбира се, продажба на прясна риба „директно от лодката“.

Така този рибен пазар помага за увеличаване на доходите на рибарите, привличане на допълнителни клиенти извън традиционните, както и за насърчаване на сътрудничеството между рибарите и организациите, участващи в поддържането на културното наследството в сферата на рибарството.

Продажба на риба по време на възстановения традиционен рибен пазар в Гданск, Източник: FARNET

Традиционни рибарски лодки се придвижват към
възстановения традиционен рибен пазар в Гданск,
Източник: МИРГ „Северна Кашубия“

*Методи Методиев е национален експерт на ФАРНЕТ за България, завършил e психология, работи в сферата на общностното и организационно развитие и има над 10-годишен опит в работата с рибарски територии и МИРГ

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Най-малко 10 души са убитите при нови израелски удари в Газа Досега са загинали над 45 000 палестинци Без ток остана целият курорт Боровец Ски зоната ще бъде затворена до обяд
Тръмп: Китайски военни управляват Панамския канал Джей Ло се чувствала пренебрегната като дете Изповед от звездата
Най-необичайните коледни традиции по света Някои нации имат особено оригинални и впечатляващи начини да отбележат празника Такси се вряза в пешеходци в Ню Йорк Един човек е в критично състояние
Обилен снеговалеж по пътищата у нас, има ли затруднения в движението Тази сутрин над цяла Софийска област вали сняг Народът масово купува имоти, отчитат ръст с близо 30 % на отпуснатите кредити При потребителските увеличението е 14,8 %
5 фини признака, че връзката ви се базира на химия, а не на любов Ето кои са те 5 признака на идеалния жена през очите на мъжа Според мъжете всяка жена трябва да отговаря на точно пет изисквания, за да е страхотна не само между чаршафите, а като цяло
Коя е най-силната жена в зодиака Да видим класацията на астролозите За тези, които нямат време: лесен и вкусен десерт за броени минути Ето я рецептата