Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Общата смъртност в България през 2020 г. – по-ниска спрямо 2019 г., въпреки пандемията

През м.г. у нас от пневмонии и грип са починали 1414 човека, а като цяло през последните 5 години смъртността намалява, по света не е така
Ключови думи: коронавирус, статистика, смъртност, новини

Общата смъртност в България до този момент, от началото на 2020 г., е по-ниска от тази през 2019 г. Това сочат данни от Националния статистически институт, показа проверка на Флагман.БГ. Информацията е меко казано шокираща. И нещо повече: през последните 5 години се наблюдава драстичен спад в броя на починалите на годишна база у нас.

Данните са категорични – дори в месеците, в които се очакваше пик на заболеваемостта и съответно смъртността от SARS-CoV-2, числото на починалите тази година е по-малко от това през изминалата, недокосната от пандемия година. Така например в началото на извънредното положение смъртните случаи в страната са били 2037 за седмицата между 7 и 14 март, докато за същия период през 2019 г. те са били 2084. Същата разлика се наблюдава и във всички месеци оттогава досега. За 17. седмица (третата от април) през 2020 г. умрелите са били 1938, докато през 2019 – те са 2026. Единственото разминаване е от втората седмица на май, когато в настоящата година са починали повече хора спрямо 2019 г. – съответно 2040 т.г. и 1938 м.г.

В същото време паралелна проверка на Флагман.БГ показа, че броят на починалите от грип и пневмонии през 2019 г. са били 1414 – немалко число, което, ако се разбие по месеци, показва обща смъртност от около 117 човека на месец или 4 човека на ден. По данни от Wikipedia, чиято статия се базира на редица научни проучвания, общо в света на година от пневмония заболяват около 450 млн. души или над 6% от населението на планетата. От същата статия става ясно още, че смъртността при това заболяване е по-малка от 1% общо, но при хора, нуждаещи се от хоспитализация тя достига до 10%, а при тези поставени на интензивно лечение – до 30-50%. На базата на тази и предходната информация може да се направи извод, че средно за предходните години в България от пневмония са заболели около 100 хил. души на година.

Интересни са фактите с тестването и с броя на новите заразени с коронавирус в страната. От една страна, редица проучвания за използваната методология – PCR – показват, че тя е несигурна в установяването на конкретен вирус.

Това твърдение се доказа преди няколко месеца и от президента на Танзания Джон Магуфули, който изпрати за PCR тест проби от папая, коза, овца и.. машинно масло, част от които се върнаха положителни за коронавирус. И това изобщо не е шега, както не е никак назад и развитието на туризма в тази държава, като имаме предвид райския им остров Занзибар.

Ето ви официални данни от нашата държава:



Ето и едно от изказванията на проф. Тодор Кантарджиев, от вчера, в Бургас. Като посочи доц.Цветан Велинов като един от най-добрите му ученици, професорът заяви, че двамата са били на първите редици в борбата срещу сериозни инфекциозни заболявания. В това число, уточни проф. Кантарджиев, такива, които попадат в категорията на „особено опасни инфекции“, за разлика от настоящата пандемия с новия коронавирус. Думи, които  контрастират с историческата реч на предсезателя на НОЩ проф. д-р ген.-майор Венцислав Мутафчийски от 13 март за това, че "Към нас се задава една епидемия, която е с невиждана ярост в човешката история". Възможно е просто да се е престарал в изпълнение на задачата, спусната от държавната власт - да бъдат взети всякакви предпазни мерки, за да няма струпване на пациенти в болниците.

Как става „предаването“ при SARS-CoV-2? Към момента този фактор се изчислява между 0.8 и 2 – това значи, че вирусоносител може да предаде инфекцията на най-много двама други човека в най-лошия случай и по-малко от 1 в най-добрия. Това число към момента отговаря почти едно към едно на обичайните сезонни вируси, за които не се налага обявяването на пандемия. За сравнение същият този фактор при морбили е 17 – тоест един болен може да зарази средно 17 човека.

Припомняме още, че в интервю за Флагман.БГ доц. Ангел Кунчев призна, че първите случаи на коронавирус у нас действително са били „много странни“ и до днес не е установено как болните тогава са се заразили. Тоест все още у нас не е установен нулевият пациент.

По дефиниция всъщност пандемията е епидемия, която се случва в голям мащаб и пресичаща международните граници. Такова заболяване обаче не се обявява за пандемия само защото убива много хора – за да влезе в тази категория, то трябва да е и заразно. Може да се спори по темата дали настоящата пандемия отговаря на собствената си дефиниция, но със сигурност светът е оцелял и след значително по-тежки инфекции - като Черната смърт (чума) и т.нар. „Испански грип“ през 1918-1919 г. (който всъщност не произлиза от Испания, а от САЩ). 
 

9
Коментара по темата
9.
Вярно е
28.06.2020 00:11:31
Всеки който има достъп до данните отдавна е забелязал,че смъртността от нова година на сам намяля на повече от 50%.
8.
Перко с плувки и поясче с патенце на Халкидики
27.06.2020 23:29:09
Нормално - тества се и не се разчита изцяло на стъкмистиките,както през изминалите години,вероятно написани от математици като онзи Витанов,който така и не показа публично прогнозите си,да го видим що за математик е.Друг е въпроса за ефективността на тези тестове и самата работа с тях.Нали е важно да се вземат едни кинти и да се плаши популацията.Що да гледаме трезво на ситуацията и фактите?
7.
2
27.06.2020 16:46:52
Ама, разни кантаржийчета и мутфчийчета да вземат да се скрият някаде, време им е
6.
Анализата
27.06.2020 16:27:11
Кратко и ясно!
Хората не ходят в болниците и докторите не успяват да ги морят, както преди!
5.
Манго и Папая
27.06.2020 16:09:51
Президента на ТАНЗАНИЯ направи за смях и пух и прах цялата глобалистска схема доказвайки че световните лидери правят хората на дебили затваряки ги като животни оставяйки ги глади иБЕЗработни карайки да ходят с парцали на устите
4.
Най-вероятно
27.06.2020 15:54:39
Защото хората са ходили по-малко по болници,където да ги “излекуват”.
3.
БГ реалност
27.06.2020 15:07:57
Ухапахме едни кинти и почнахме да даваме задна :))))) Поне като ги пълните тия чекмеджета, ги харчете ве, за къв к.р са ви в противен случай..
2.
Спрете експериментите и гаврата с хората!
27.06.2020 14:56:34
Високите проценти заразени от тестовете на 6 и 16 април са защото тогава са тествани само хората с ясно изразена клинична картина. Когато започват да се правят тестове на по-шиорки групи хора неща си идват на място с 3-4%. Ако бяха започнали да правят по 100000 теста на ден щеше да е добра отправна точка и съм сигурен че нямаше да минат 0,5%. С тия по 200-300 теста в началото и сред това по 2500-3000 нямат представа за общата картинка. И забележете, че тестовете не са всеки ден, което се обяснява че са правени за по 10-20 дни. Например в Бургас бяха обявили че са направени 2300 теста за 20 дни, тоест правили са по 115 теста дневно за тези 20 дни. В цялата страна са на тази схема. Един вид пазим си тестовете, което даже не са и толкова верни, но пък правим брифинги и въвеждаме мерки на сляпо. Дали не му писна на народа да си правите експерименти?
1.
Лост
27.06.2020 14:36:56
Най -много болести се образуват от стрес. Отдавна спрях да им обръщам внимание. То е все едно постоянно да броиш калории и хем да не слабееш, хем да не изпитваш удоволствие от храната.
  Добави Коментар
За по-качествен секс: Мастурбирайте поне веднъж седмично Редовните физически упражнения също  подобрят качеството на интимния живот 5 техники за флирт, с които да накарате мъжа да ви хареса Ето кои са те 
Могат ли двама души с една и съща зодия да имат успешен брак? Дали астрологичните прилики са рецепта за вечна любов или вещаят катастрофа Леля ми прави този вкусен свинско-славянски гювеч, уникален е Ето я нейната рецепта
Владимир Путин с извънредно обръщение Говори към руския народ, но и не само Как можем да отслабнем и да избегнем увисналата кожа Пластичен хирург съветва да си набавяме много вода, докато отслабваме
Ще се шокирате какво се твърди за него Животът му е като от филм След 14 г. издирване: Намериха убиеца на камериерката Роза Мачокова Бездомникът Генчо ръгал 30 пъти с нож жената и я изнасилвал
Вдигане на акциза за алкохола е сред мерките за "саниране" на бюджета МФ иска да принуди и по-малките фирми да се регистрират по ДДС "Нефтохимик" се бори здраво в Турция, но... Грандът "Анкара" продължава напред в Чалъндж къп
Дъщеря й възражда най-големите й хитове 25 години след смъртта на певицата Румяна, песента „Kолко те обичам“ ще звучи с нов аранжимент Хвърли 7 бона за регистрационен номер с нейните инициали Софи Маринова ще кара нов скъпарски Мерцедес