Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Общата смъртност в България през 2020 г. – по-ниска спрямо 2019 г., въпреки пандемията

През м.г. у нас от пневмонии и грип са починали 1414 човека, а като цяло през последните 5 години смъртността намалява, по света не е така
Ключови думи: коронавирус, статистика, смъртност, новини

Общата смъртност в България до този момент, от началото на 2020 г., е по-ниска от тази през 2019 г. Това сочат данни от Националния статистически институт, показа проверка на Флагман.БГ. Информацията е меко казано шокираща. И нещо повече: през последните 5 години се наблюдава драстичен спад в броя на починалите на годишна база у нас.

Данните са категорични – дори в месеците, в които се очакваше пик на заболеваемостта и съответно смъртността от SARS-CoV-2, числото на починалите тази година е по-малко от това през изминалата, недокосната от пандемия година. Така например в началото на извънредното положение смъртните случаи в страната са били 2037 за седмицата между 7 и 14 март, докато за същия период през 2019 г. те са били 2084. Същата разлика се наблюдава и във всички месеци оттогава досега. За 17. седмица (третата от април) през 2020 г. умрелите са били 1938, докато през 2019 – те са 2026. Единственото разминаване е от втората седмица на май, когато в настоящата година са починали повече хора спрямо 2019 г. – съответно 2040 т.г. и 1938 м.г.

В същото време паралелна проверка на Флагман.БГ показа, че броят на починалите от грип и пневмонии през 2019 г. са били 1414 – немалко число, което, ако се разбие по месеци, показва обща смъртност от около 117 човека на месец или 4 човека на ден. По данни от Wikipedia, чиято статия се базира на редица научни проучвания, общо в света на година от пневмония заболяват около 450 млн. души или над 6% от населението на планетата. От същата статия става ясно още, че смъртността при това заболяване е по-малка от 1% общо, но при хора, нуждаещи се от хоспитализация тя достига до 10%, а при тези поставени на интензивно лечение – до 30-50%. На базата на тази и предходната информация може да се направи извод, че средно за предходните години в България от пневмония са заболели около 100 хил. души на година.

Интересни са фактите с тестването и с броя на новите заразени с коронавирус в страната. От една страна, редица проучвания за използваната методология – PCR – показват, че тя е несигурна в установяването на конкретен вирус.

Това твърдение се доказа преди няколко месеца и от президента на Танзания Джон Магуфули, който изпрати за PCR тест проби от папая, коза, овца и.. машинно масло, част от които се върнаха положителни за коронавирус. И това изобщо не е шега, както не е никак назад и развитието на туризма в тази държава, като имаме предвид райския им остров Занзибар.

Ето ви официални данни от нашата държава:



Ето и едно от изказванията на проф. Тодор Кантарджиев, от вчера, в Бургас. Като посочи доц.Цветан Велинов като един от най-добрите му ученици, професорът заяви, че двамата са били на първите редици в борбата срещу сериозни инфекциозни заболявания. В това число, уточни проф. Кантарджиев, такива, които попадат в категорията на „особено опасни инфекции“, за разлика от настоящата пандемия с новия коронавирус. Думи, които  контрастират с историческата реч на предсезателя на НОЩ проф. д-р ген.-майор Венцислав Мутафчийски от 13 март за това, че "Към нас се задава една епидемия, която е с невиждана ярост в човешката история". Възможно е просто да се е престарал в изпълнение на задачата, спусната от държавната власт - да бъдат взети всякакви предпазни мерки, за да няма струпване на пациенти в болниците.

Как става „предаването“ при SARS-CoV-2? Към момента този фактор се изчислява между 0.8 и 2 – това значи, че вирусоносител може да предаде инфекцията на най-много двама други човека в най-лошия случай и по-малко от 1 в най-добрия. Това число към момента отговаря почти едно към едно на обичайните сезонни вируси, за които не се налага обявяването на пандемия. За сравнение същият този фактор при морбили е 17 – тоест един болен може да зарази средно 17 човека.

Припомняме още, че в интервю за Флагман.БГ доц. Ангел Кунчев призна, че първите случаи на коронавирус у нас действително са били „много странни“ и до днес не е установено как болните тогава са се заразили. Тоест все още у нас не е установен нулевият пациент.

По дефиниция всъщност пандемията е епидемия, която се случва в голям мащаб и пресичаща международните граници. Такова заболяване обаче не се обявява за пандемия само защото убива много хора – за да влезе в тази категория, то трябва да е и заразно. Може да се спори по темата дали настоящата пандемия отговаря на собствената си дефиниция, но със сигурност светът е оцелял и след значително по-тежки инфекции - като Черната смърт (чума) и т.нар. „Испански грип“ през 1918-1919 г. (който всъщност не произлиза от Испания, а от САЩ). 
 

9
Коментара по темата
9.
Вярно е
28.06.2020 00:11:31
Всеки който има достъп до данните отдавна е забелязал,че смъртността от нова година на сам намяля на повече от 50%.
8.
Перко с плувки и поясче с патенце на Халкидики
27.06.2020 23:29:09
Нормално - тества се и не се разчита изцяло на стъкмистиките,както през изминалите години,вероятно написани от математици като онзи Витанов,който така и не показа публично прогнозите си,да го видим що за математик е.Друг е въпроса за ефективността на тези тестове и самата работа с тях.Нали е важно да се вземат едни кинти и да се плаши популацията.Що да гледаме трезво на ситуацията и фактите?
7.
2
27.06.2020 16:46:52
Ама, разни кантаржийчета и мутфчийчета да вземат да се скрият някаде, време им е
6.
Анализата
27.06.2020 16:27:11
Кратко и ясно!
Хората не ходят в болниците и докторите не успяват да ги морят, както преди!
5.
Манго и Папая
27.06.2020 16:09:51
Президента на ТАНЗАНИЯ направи за смях и пух и прах цялата глобалистска схема доказвайки че световните лидери правят хората на дебили затваряки ги като животни оставяйки ги глади иБЕЗработни карайки да ходят с парцали на устите
4.
Най-вероятно
27.06.2020 15:54:39
Защото хората са ходили по-малко по болници,където да ги “излекуват”.
3.
БГ реалност
27.06.2020 15:07:57
Ухапахме едни кинти и почнахме да даваме задна :))))) Поне като ги пълните тия чекмеджета, ги харчете ве, за къв к.р са ви в противен случай..
2.
Спрете експериментите и гаврата с хората!
27.06.2020 14:56:34
Високите проценти заразени от тестовете на 6 и 16 април са защото тогава са тествани само хората с ясно изразена клинична картина. Когато започват да се правят тестове на по-шиорки групи хора неща си идват на място с 3-4%. Ако бяха започнали да правят по 100000 теста на ден щеше да е добра отправна точка и съм сигурен че нямаше да минат 0,5%. С тия по 200-300 теста в началото и сред това по 2500-3000 нямат представа за общата картинка. И забележете, че тестовете не са всеки ден, което се обяснява че са правени за по 10-20 дни. Например в Бургас бяха обявили че са направени 2300 теста за 20 дни, тоест правили са по 115 теста дневно за тези 20 дни. В цялата страна са на тази схема. Един вид пазим си тестовете, което даже не са и толкова верни, но пък правим брифинги и въвеждаме мерки на сляпо. Дали не му писна на народа да си правите експерименти?
1.
Лост
27.06.2020 14:36:56
Най -много болести се образуват от стрес. Отдавна спрях да им обръщам внимание. То е все едно постоянно да броиш калории и хем да не слабееш, хем да не изпитваш удоволствие от храната.
  Добави Коментар
Не правете секс на дивана, защото... Лекар предупреди за сериозни рискове Пазете се от токсични приятели, които могат да съсипят връзката ви Неподходящи изказвания за връзката или партньора ви е първият червен флаг
4-те зодии, които имат ангелски души Ето кои са те  Тези вкусни лодки с месо ще ви станат любимо ястие Всеки знае рецептата
Банята изглежда мръсна и небрежна: премахнете тези неща от нея Вижте кои са те и подрете банята си  Иска да се върне при бившия си Русата Златка опитвала да затопли отношенията си с Благо Джизъса
Вместо 13 заплата у нас много работодатели са раздали за празниците бонуси, тематични подаръци и коледни партита Финaнсoвите кoледни бoнуси сa в гoлям диaпaзoн в зaвисимoст oт зaемaнaтa длъжнoст и видa нa кoмпaниятa - от 200 до 750 лв.  Смесете кисело мляко, брашно и захар на равни части и направете тази сочна торта с неустоим крем Вкусът е впечатляващ, презентацията - още повече
Методът 3-6-9 издава има и бъдеще връзката ви Три стъпки тестват колко здрави са любовните ви отношения... Закупуването на жилище става все по-трудно с тези промени в закона Строителите ще калкулират в цената на имота новия данък, обясни адвокат
Хвали се, че навремето е скъсвал Преслава от се*с Петя, както е истинско й име,  първо бе танцьорка във видеоклиповете на Милко Калайджиев, а след това той я превърна в Преслава, която познаваме днес  Започна скоростен ремонт на ГКПП "Кулата" заради Шенген Целта е с разширение да се направят по две пътни ленти във всяка посока преди пункта