Епистоларно: Бойчев и Ангелкова за лято 2020 и авторитета на министерството пред концесионерите
Бургаският депутат Димитър Бойчев – областен координатор на ГЕРБ, провери готовността на Министерството на туризма за летния сезон. Той е отправил въпрос до министър Николина Ангелкова по реда на парламентарния контрол, показа справка на „Флагман“. Любопитен момент е, че Ангелкова е на равно партийно ниво с Бойчев – тя е координатор на ГЕРБ за София-област.
Депутатът припомня, че заради кризата с коронавируса COVID-19 са предприети облекчения за туристическия сектор в посока по-гъвкави схеми за концесионерите и наемателите на пясъчните ивици по отношение заплащаните към държавата такси и цените на чадърите и шезлонгите.
„Това са мерки, предприети за привличане на по-голям брой туристи в тази трудна икономическа ситуация, пред която е изправена страната ни“, пише Бойчев, който е член на ресорната комисия в парламента.
„За съжаление, не закъсняха и сигнали за нарушения на мерките, а неприятните ситуации бяха отразени в медиите“, допълва той, след което изрежда станали известни случаи от Слънчев бряг, Златни пясъци и плажа „Бургас-север“.
„Подобни сигнали влияят негативно на летния сезон и вредят на имиджа на страната ни като сигурна и предпочитана дестинация за туризъм и почивка. Очакванията са случаите да зачестят с напредването на летния сезон. Необходимо е Министерството на туризма да има превантивна роля за предотвратяването на негативни сигнали и нарушения, да гледа в перспектива за развитието и стабилизирането на сектора в България“, пише още Димитър Бойчев.
Той поставя и още един проблем: „С приетите промени в Закона за здравето в Разпоредбата за водното спасяване се дава правна възможност за лято 2020 да се намали броят на спасителите на някои плажове. Един спасител на пост не може да обезпечи безопасността на почиващите, тъй като те извършват работа в екип при възникване на евентуални спасителни операции. Не трябва да се прибягва до подобна промяна за сметка на сигурността и здравето на туристите.
Сигналът към потенциалните туристи, които искаме да посетят нашето Черноморие, е абсолютно негативен след подобни оплаквания и медийни публикации.“
Димитър Бойчев обяснява, че Министерството на туризма (МТ) трябва да има превантивна роля в тази ситуация и пита - какво ще предприеме ведомството, за да избегне подобни нарушения и да засили авторитета си пред концесионерите на плажове.
Той задава още два тематични въпроса.
„Извършени ли са проверки от Министерството на туризма във връзка с посочените по-горе сигнали на Южен плаж – Слънчев бряг, плаж „Бургас-север“ и плажът в Златни пясъци и какво са констатирали те? Има ли вече издадени наказателни постановления по трите случая“, пита Бойчев, както и: „Има ли подадени до момента предложения от стопани на плажове за промяна на схемата на водно спасяване на съответен плаж и кои плажни ивици обхващат промените?“
Седмица по-късно – на 24 юни, идва и отговорът на министъра.
Ангелкова уверява Бойчев, че МТ „е извършвало и извършва превантивен контрол на концесионерите и наемателите на морски плажове“.
Стопаните на плажните ивици били информирани, че според законовите изменения тази година са длъжни да предприемат действия за намаляване на цените на чадърите и шезлонзгите.
МТ публикувало на интернет страницата си таблица, в която се съдържа информация за всички цени, на които следва да се предоставят плажните принадлежности на морските плажове през сезон 2020 г.
Николина Ангелкова разяснява подробно обстоятелствата около случаите в Бургас, Слънчев бряг и Златни пясъци, станали обект на медийно внимание.
По отношение на проблема със спасителите тя посочва, че според законовите изменения се дава възможност да има по един човек на пост. Това обаче можело да стане само след преценка на особеностите на конкретния морски плаж (посещаемост, дължина на плажната ивица и др.) и съгласуването на програмата за организацията на водноспасителната дейност от министъра на туризма.
„Отчитайки особената важност на тази дейност, министърът на туризма в изпълнение на законовите си правомощия ще преценява евентуалното изменение на програма на организацията на водноспасителна дейност, по начин да не се постави в опасност животът или здравето, както на посетителите на морските плажове, така и на спасителите. На морски плажове, където има разположен само един спасителен пост, няма да бъде допускано намаление на личния състав до един спасител. Наред с това следва да се има предвид, че за морски плажове, където би могло да се допусне намаляване на личния състав на спасителния пост до един спасител, задължително ще се изиска осигуряването на сменници, така че да се осигури непрекъснатост на обезпечаването на водноспасителната дейност от 8:00 до 18:00 часа без да се нарушават изискванията за работното време на трудовото законодателство. На концесионерите и наемателите няма да се позволява използването на двете мерки кумулативно, а само алтернативно“, заключава Ангелкова в отговора си до Димитър Бойчев.