Гръцки кардиолог: Бездимните продукти са по-малко вредни от цигарите за сърцето
Д-р Игнатиос Икономидис е доцент по кардиология в университетската болница Атикон в Атина, Гърция. Доц. Икономидис е директор на отделението по съдова и превантивна кардиология, като е считан за един от водещите експерти в областта на ехокардиографията. Неговите интереси са основно в изследването на микроциркулацията, съдовата и миокардиалната функция при сърдечните заболявания, свързани с атерогенетични и възпалителни процеси. Доц. Икономидис е автор и съавтор в десетки публикации, като част от тях изследват различни бездимни изделия (електронни цигари, IQOS, никотин-заместващи терапии), ефектът им върху сърдечно-съдовата система и разликите с горимите цигари.
Сред тях са следните проучвания за е-цигарите и IQOS:
Бездимните алтернативи са все по-популярни както у нас, така и в южната ни съседка – Гърция, като двете страни са водещи по тютюнопушене в ЕС. За да се изследва дали устройствата с нагряване на тютюн и електронните цигари са наистина по-малко вредни от обикновените цигари, водещи кардиолози провеждат проучване в клиниката за спиране на тютюнопушенето към университетската болница „Атикон“в Атина.
„Тези продукти – електронни цигари и продукти с нагряване без горене – са много популярни. Те станаха много популярни в Гърция, както и в цяла Европа и САЩ. Това бе и причината ние да проведем тези проучвания“, споделя в интервю за Дарик радио доцент Игнатиос Икономидис, ръководител на независимото клинично проучване за бездимните алтернативи. „Към момента знаем от токсикологичните проучвания, че те отделят 99% по-малко токсични вещества от конвенционалните тютюневи изделия“, допълва кардиологът. Клиничното проучване сравнява електронните цигари и устройствата за нагряване на тютюн с горимите цигари по отношение на техния ефект върху маркерите за съдова функция и оксидативен стрес в кръвта.
Публикуваме цялото интервю с д-р Икономидис за резултатите от проучването, бездимните продукти и тяхното въздействие върху сърдечно-съдовата функция.
- В Гърция има много пушачи, както и в България. Бихте ли ни казали кои са най-ефективните мерки, които вие като кардиолог сте прилагал за спиране на пушене, за да убедите тези хора да откажат цигарите?
- Клиниката ни за спиране на пушене в болница Атикон към Атинския университет е много натоварена и чрез прилагане на теста на Фагерстром ние сме установили, че 75% от гръцките пушачи са силно зависими от пушенето, което значи, че на тях им е много трудно да откажат цигарите. Спирането на пушенето за тези хора е много трудно. В нашата работа за спиране на пушене ние ползваме медикаменти за отказ от тютюнопушене с активно вещество Варениклин и никотинови дъвки. Но дори с този медикамент, при който има 100% успеваемост на третия месец, виждаме, че тези пушачи започват отново да пушат след една година, като процентът на хора, които са се върнали към цигарите е 55%. Така че имаме ефективни терапии за спиране на пушене, но много често хората започват отново да пушат, защото зависимостта към никотина е не само физическа, но и психологическа. Това трябва да бъде обсъдено с пушача – начините за справяне с тази зависимост.
- Имате много научни изследвания за нагреваемите тютюневи изделия. Бихте ли казали какво показват тези проучвания? Отчита ли се наистина намаляване на вредата?
- Тези продукти – електронни цигари и продукти с нагряване без горене – са много популярни. Те станаха много популярни в Гърция, както и в цяла Европа и САЩ. Това бе и причината ние да проведем тези проучвания. Към момента знаем от токсикологичните проучвания, че те отделят 99% по-малко токсични вещества от конвенционалните тютюневи изделия. Но това са данни само от in vitro проучвания и лабораторни токсикологични анализи, затова решихме да направим клинично проучване, в което сравняваме електронните цигари със или без никотин с конвенционалните тютюневи изделия по отношение на техния ефект върху маркерите за съдова функция и оксидативен стрес в кръвта. Установихме, че наистина при сравнение с конвенционалните тютюневи изделия се наблюдава намалена вреда във връзка в втърдяването и еластичността на артериите. Видяхме, че, когато пушачите преминат от конвенционални тютюневи изделия към електронни цигари, т.е. спрат да пушат в рамките на един месец, има подобрение на съдовата функция и оксидативния стрес, което вероятно се дължи на това, че те не вдишват въглероден окис. Това е едно от токсичните съединения, които пушачите вдишват при пушене. Това означава, че намаляването на вредата е научно обосновано. Употребата на новите изделия за намаляване на вредата има научна обосновка.
- Тези продукти са достъпни в Гърция от няколко години, както казахте. Какво наблюдавате в своята клинична практика?
- Ние, като кардиолози, винаги съветваме хората трябва да спрат да пушат, независимо дали ползват електронни цигари, продукти с нагряване без горене или конвенционални тютюневи изделия. Но на пациенти, които са опитвали многократно и са спазвали фармакологични програми за отказ от цигарите, но не са успели, можем да предложим да заменят конвенционалните тютюневи изделия за пушене с електронни цигари или продукти с нагряване без горене. Другата кохорта са хората с психични разстройства, при които спирането не е вариант. Важна е и групата на бременните жени. Те трябва да спрат да пушат и някой трябва да им предложи друго решение.
- Виждате ли съществена промяна в биомаркерите при тези пациенти или е твърде рано да се правят подобни заключения?
- Трябва да имаме клинична база, т.е. много епидемиологични проучвания за дълго време, за да бъдем сигурни. Това, което правим в момента, като подобни изследвания сa от колеги лекари в Италия и във Великобритания, където те са възприели подхода за намаляване на вредата чрез новите продукти, е да анализираме специфични маркери, за да установим ефектите от новите продукти върху сърдечносъдовата функция. Нашето проучване, публикувано в уважавано медицинско издание по кардиология, показва, че след едномесечна употреба се наблюдава подобрена съдова функция при пълно преминаване и цялостно спиране на пушене. И това вероятно се дължи на факта, че тук вече нямаме вдишване на въглероден окис, който принципно се вдишва при пушенето на цигари.