Ще има ли „кървав пленум“ в БСП след дългата корона пауза
В БСП не обичат клишето за поредния „кървав пленум“, но утрешният може и да се окаже действително такъв. Изпълнителното бюро на партията свика заседание на Националния съвет в събота от 11 ч. след дълга корона пауза.
В дневния ред се очаква да има доклад на председателя с изтекъл мандат Корнелия Нинова за актуалната политическа обстановка. Трябва да бъдат приети бюджетът на партията, както и щатното разписание.
През последните седмици напрежението в БСП преди вътрешните избори за лидер се покачва осезаемо. Като основни претенденти се очертават сегашният председател Нинова и заместникът й Кирил Добрев.
В Народното събрание наскоро 41 депутати се подписаха с искане за възможност за смяна на ръководството на парламентарната група. Сред тях са и четиримата представители от Бургас – Петър Кънев, Николай Тишев, Димитър Стоянов и Тодор Байчев, научи „Флагман“. Повод за недоволството е скандално интервю на единия от секретарите на групата Александър Симов с нападки срещу фактори в БСП.
И докато „червените“ депутати могат да си споделят несгодите, то тази опция нямаха много от представителите на т. нар. вътрешна опозиция, които не са народни представители. След близо четири месеца без заседания на Националния съвет сред тях се е натрупало доста голямо напрежение срещу ръководството, което утре вероятно ще избие, коментира фактор в партията.
Друг член на Съвета прогнозира, че „пленумът“ ще е порядъчно дълъг и че Корнелия Нинова ще понесе лавина от критики по няколко направления. Очакват се обвинения в неадекватно поведение по време на извънредното положение, свързанo с коронавируса Covid-19.
Нинова и обкръжението й ще получат упрек, че са били безидейни, което е причинило тежкия електорален срив за БСП по време на епидемичната обстановка за сметка на управляващите от ГЕРБ, както сочат последните социологически проучвания.
Друга критика от последните седмици е, че партията е във фактически фалит и това се очаква да се чуе в точката, свързана с бюджета. Вероятно за пореден път ще бъде поставен въпросът за партийната телевизия – скъпо струващо начинание със спорен ефект, което лидерката наложи почти силово.
Продължаващите съкращения на персонал от партийната централа в условията на сложна обстановка по организация на (за първи път) преки вътрешни избори, вероятно ще е друга линия на конфронтация. Корнелия Нинова оправдава това с ограничените субсидии и безпаричието.
Тя вероятно ще търпи критика и за вземането на решение за пренасрочване на преките избори за лидер за 26 септември. Това бе извършено на ръба на правилата – неприсъствено, чрез събиране на подписи от членове на Националния съвет. И то под натиск към някои от тях, както се твърди.
Утре се очаква да има спорове и във връзка с пренасрочването на отчетно-изборните партийни конференции по места.
Със сигурност ще се броят и гласовете по отделните точки, за да се види ще бъде ли бламирана Корнелия Нинова.
Ако не е кървав, пленумът ще е да кажем... сложен, коментират с усмивка и от обкръжението на Нинова. Поддръжниците й едва ли ще останат пасивни и също ще скочат, но срещу опозицията в защита на шефката. При тях една от основните опорни точки е, че атаките срещу нея са инспирирани и подплатени от кръгове, свързани с ГЕРБ и Бойко Борисов.
Мандатът на лидерката на БСП изтече в началото на май, но тя продължава да води партията заради извънредната ситуация.
Важно в следващите седмици е дали опонентите на Корнелия Нинова ще успеят да се консолидират около Добрев или друг алтернативен кандидат за председател или ще останат разпокъсани.
Испанската полиция Мосос д'Ескадра и Прокуратурата за борба с корупцията я разследват от миналата година заради предполагаема международна схема за пране на пари и връзката с премиера на България - Бойко Борисов, разкрит от "Периодико" през февруари 2020.