Европа ще ни подари над 9 млрд. евро заради кризата с COVID-19?
Все още не са постъпили средства от Европа за справяне с последствията от пандемията от COVID-19. Има обаче предложение, което дава шанс за интензивно развитие на икономиките на държавите членки и то е за 750 млрд. евро, от които 500 млрд. евро са безвъзмезни, а останалите са за заеми. Това каза в сутрешния блок на БНТ вицепремиерът Томислав Дончев.
„За България предвидените средства са 12,8 млрд. евро. Малко над 9 млрд. евро са безвъзмездни и над 3 млрд. евро са кредитен ресурс“, добави той.
Със заема от 10 млрд. лева, който можем да вземем, не се случва нищо и това е добра новина, заяви вицепремиерът.
„Може да му дойде времето. Това зависи от решенията на европейско ниво, защото освен безвъзмездното финансиране, е предвидена възможност за заемен ресурс. Ако той е при по-добри условия, има логика да се използва“, обясни той.
„Трябва да има средства за тези, които страдат, но ще бъде глупаво, ако мислим само за подпомагане. Нужно е да се концентрираме за развитието и това прави задачата сложна“, заяви Дончев.
„Има политически спекулации, че след влизането в Еврозоната цените ще се вдигнат и хората ще обеднеят. И по-големи глупости от тези съм чувал, но няма нито един състоятелен аргумент срещу членството ни“, добави той.
„Въпреки че имаме по-голям брой случаи на коронавирус, те са ясно географски локализирани, тестването е много по-ефективно. По-скоро допускам, че мерките ще са в огнищата“, изтъкна вицепремиерът.
Според него мярката 60/40 ще бъде удължена до септември, но спокойно може да функционира и след това, до момента има почти 16 000 заявления за 270 000 работни места.
Вицепремиерът изтъкна, че ако мярката не работеше, безработицата ще е двойно по-висока.
„Мярката ще бъде разширена, ще бъде направена по-гъвкава, като плавно във времето ще се трансформира в модел за субсидирана заетост. За някои сектори се предвижда интензитетът на помощта да бъде по-висок“, добави той.
„Не се изключва актуализация на бюджета. Всички допълнителни мерки могат да бъдат осигурявани както на база разходи от бюджета, така и със средства по линия на кохезионната политика“, каза още той.
От цялата олелия и простотия с ковида само банките се нагълточиха още повече, цакат хората с измислени кредити... Тва е живеем бананова банкова република!!!
Някой знае ли колко кинти цапцаросаха банките с вдигането на таксите но влоговете, колко малки влога ошушкаха, знае ли някой точната цифра- май , май няколко дестки млрда са били...