Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Офисът няма да умре, просто ще се преструктурира

Ключови думи: офис, работа от вкъщи, коронавирус, промяна

Тази седмица хиляди банкери от Citigroup Inc. до Morgan Stanley се върнаха в офисите, на бюрата си в Хонконг. След почти пет месеца работа от вкъщи е логично, че ще им трябва малко време да свикнат, пише investor.bg.

Облекчаването на ограничителните мерки заради коронавируса предвещава началото на края за най-големия в света експеримент за работа от дома. Може би всъщност го предвещава. Twitter Inc. ще остави служителите да работят постоянно от вкъщи дори и след пандемията. Google продължава с отдалечената работа до края на годината.

Пандемията от новия коронавирус накара мнозина да се съмняват дали някога ще се върнем към обичайния си живот. Ситуацията доведе и до прогнози за „смърт“ на офиса, които обаче са съмнителни.
Доста хора разбраха пред какво са изправени едва след началото на експеримента – да останат у дома с децата си, които са в училищна възраст или по-малки, с работещи родители, в тесни, претъпкани жилища.

На много хора обаче това им хареса. Те свикнаха с ритъма на домашния офис. Те обаче може и да са малцинство, особено ако имат късмета да разполагат с по-големи жилища.

В град като Хонконг, който е гъсто населен и се живее в малки апартаменти в небостъргачи, много хора просто не могат да работят от дома си за неопределено време.

Следната площ на апартаментите в Хонконг е 40 кв. м в сравнение със 137 в Ню Йорк например. Много служители просто нямат място за създаване на домашен офис и живеейки в такива тесни помещения, те трябва редовно да излизат.

В Хонконг градските райони са доста уплътнени и стигането до офиса е бързо и лесно за повечето хора заради системата на метрото. Историята е много по-различна в САЩ обаче, където много хора живеят на десетки и дори стотици километри от работното си място в предградия. Пътуването им е продължително, а често нямат достъп и до организиран обществен транспорт. В азиатските метрополиси, като Мумбай например, трафикът може да е ужасяващ, но пък много от тях имат добре организирана влакова мрежа, която прави крайградските райони привлекателни.

Има твърде много офисни задачи, които не могат да се вършат дистанционно. Най-много 30% от банковите служители огат да работят от вкъщи, оценява анализаторът на Bloomberg Intelligence Франсис Чан.

В други индустрии, като продажбите и търговията, само бекофисът може да си позволи работа от вкъщи, но търговците и складовите работници ще трябва да са на място, допълва Чан.

Много хора не искат да се отказват от работното си място, въпреки пътуванията и другите неудобства, пишат анализаторите на HSBC Holdings Plc Джеймс Померой и Дейви Хосе.

В крайна сметка офисите са нещо повече от място за правене на бизнес - като градовете, които ги заобикалят, те са място за срещи за социален и културен обмен. Хората са социални животни и имат нужда от повече контакти, отколкото онези, които предоставя нашето семейство и пряко обкръжение.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Алекс Сърчаджиева скочи на Разград: Безумие! Хората там бедстваха, купете един снегорин за града - призова актрисата, която е и водеща на "Аз обичам България" Бежанец е заподозрян за атаката в Берлин Ето подробности
Тръмп си промени мнението: този път каза, че Русия е започнала войната срещу Украйна Във вторник Тръмп обвини Украйна за започването на войната, но сега промени позицията си по въпроса Гореща новина за 26 млрд. за пенсиите на българите Средният размер на изплатените пенсии през  2024 г. е 230,18 лв., а средният размер на разсроченото плащане е 471,07 лв., сочат данните
Министерският съвет с реакция след драмата в София Ето какво написаха от властите Води селски живот И е много щастлив
Поредна среща на президентското движение в Бургас – гражданите с активна роля в дискусията Тракийско дружество „Екзарх Антим I“ стана център на поредна среща за политическа промяна България има нова надежда в спорта В тениса на корт при жените
Тежка катастрофа в София Колите са изпотрошени Министерството на туризма представи България на много голямо туристическо изложение В Дания
Борисов с извънреден ход след екшъна на "Възраждане" на пъпа на София Осъждаме политическата агресия и риторика, която подменя политическия дебат и въвежда в заблуждение общественото мнение по отношение на членството на България в Еврозоната, посочват от партията на Борисов Карлос Насар разкри мечтите си и обяви: Господ винаги ме среща с правилните хора Когато скъсах ахилес, от федерацията спряха да ми вдигат телефона, обяви олимпийският шампион