Безкръвна операция при заболявания на простатата? Възможно е в УМБАЛ "Дева Мария"
Всяка година в България се диагостицират над 1500 мъже с карцином на простатата. Заболяването е на второ място у нас по честота и представлява 17% от всички злокачествени заболявания. Добрата новина е, че ракът на простата може да бъде диагностициран в съвсем начален стадий, а рано открит- е лечим на 100%. Това е възможно, тъй като простатната жлеза има специфичен туморен маркер, от чиито стойности разбираме, че по някаква причина жлезата се променя. Това могат да бъдат възпаления, доброкачествена хиперплазия или карцином. Карциномът на простатната жлеза се среща най-често при мъже във възрастта от 50 до 70 години, затова специалистите съветват всеки мъж ежегодно да проверява туморния си маркер след навършване на 50 години. Доброкачествената хиперплазия на простатата също е от честите заболявания, от които страда органът.
„Мъжете трябва да знаят, че ракът на простатата и простатният аденом са две напълно различни заболявания. Аденомът (доброкачествената простатна хиперплазия) по правило не преминава в рак. А ракът най-често не дава никакви оплаквания. Най-често той се развива в периферната област на простатата и поради това не препятства пътя на урината.“ обяснява един от водещите уролози в България- доц. д-р Цветин Генадиев. Известният уролог има интереси в съвременната ранна диагностика и минимално инвазивните методи за лечение на рака и на аденомите на простатната жлеза.
„Целта ни е пациентът да бъде здрав, да живее дълго и не на последно място да запази качеството си на живот. Пациентът трябва да остане социално значим, семейно полезен и да запази самочувствието си като представител на силния пол. Трябва нашето лечение да бъде индивидуално избрано и с очакван успех за конкретния пациент, а не по принцип.“ Сред любопитните факти е, че доц. д-р Цветин Генадиев, заедно със своя екип, въвежда в България лапароскопската радикална простактектомия, която съвместява прецизната хирургия с незначителни странични ефекти за пациента. Лапароскопската радикална простатектомия предпазва пациента от значителна кръвозагуба и кръвопреливане, от значителна следоперативна болка, от дълго следоперативно възстановяване, от ранни хирургични усложнения. Всички тези обстоятелства нарушават имунитета на пациента, от който той се нуждае за лечение на онкологичната диагноза, за разлика от отворената операция, където тези възможности са ограничени, поради възможностите на метода. Съвременният метод има за цел не само да излекува рака, но и да възстанови уринирането и еректилната функция.
Доц. д-р Цветин Генадиев е консултант по урология към МБАЛ „Вита“- София и МБАЛ „Уни Хоспитал“- Панагюрище, а от миналия месец извършва прегледи и в университетска болница „Дева Мария“ в Бургас. Следващата дата за гостуване на доц. д-р Генадиев е 13 юни, а час може да бъде записан на тел. 056 89 62 62.
Добави Коментар