Окончателно: 10 г. затвор за пияния джигит Владимир, убил велосипедиста Евелин Дуков в Приморско
Върховният касационен съд остави в сила решение на Апелативен съд – Бургас по делото срещу Владимир Кoлев, признат за виновен за катастрофата в Приморско през 2017 г., в която загина велосипедистът Евелин Дуков.
Пресофисът на съда припомня, че бургаските апелативни съдии преквалифицираха престъплението в по-леко наказуемо и намалиха наказанието „лишаване от свобода“ от 17 години на 10 години и наказанието „лишаване от право да управлява МПС” от 18 години за срок от 11 години.
Тежкият пътен инцидент е от 3 декември 2017 година. Около 12:20 ч. на 03.12.2017 г., на ул. „Трети март“ в гр. Приморско, зад волана на лек автомобил „Опел Омега“ Владимир К., шофирайки с превишена скорост - 94 км/ч. и в пияно състояние - 2,70 промила, навлязъл в лентата за насрещно движение, като по този начин допуснал пътно-транспортно произшествие с насрещно движещия се по пътното платно велосипедист Евелин Дуков и по непредпазливост причинил смъртта му. След удара мъжът е избягал от местопроизшествието.
Върховните съдии са споделили становището на Апелативен съд – Бургас, че случаят не може да бъде квалифициран като особено тежък. Според касационния състав исканията за увеличаване на наложените на подсъдимия наказания, съдържащи се в протеста на прокуратурата и жалбите на частните обвинители за неоснователни.
„Без съмнение човешката личност, живота и здравето са висши ценности, посегателството срещу които изисква строга реакция. Нейното практическо проявление обаче не може да бъде в механичното налагане на несъразмерно тежки наказания. Следването на подобен подход е съпътствано от риска за превръщане на наказанието в самоцелно възмездие, което не води до благоприятни последствия нито за извършилия престъплението, нито за обществото“, се казва в решението на ВКС.
Касационните съдии посочват още, че чрез разпоредбата в чл. 35 ал.3 от НК законът е установил практически критерий за справедливост, с който съдът е длъжен да се съобрази, защото само справедливото наказание може да гарантира постигане на целите на наказателното правното въздействие – поправяне на подсъдимия и предупредително въздействие върху обществото.
Решението на ВКС е окончателно.
Браво.
Вярваме че има и смели и справедливи съдии в България.