Нова атракция в Бургас: Изграждат уникален парк с делфинариум и ботаническа градина
Инвестиционен проект за парк с делфинариум, ботаническа градина и център за животински видове е внесла Община Бургас в екоинспекцията.
Той предвижда промяна на регулационните планове и е планиран да е в парк „Езеро“, където трябваше да се случи и неслучилият се Океанариум, съобщи БНР-Бургас.
Изменението в плановете е за общински терен, в размер малко над 117 декара, с данъчна оценка малко под 2.5 милиона лева. Това е същият терен, който вече бе даден на концесия за 35 години за изграждане на Океанариум, но проектът пропадна. Договорът беше прекратен преди година.
Теренът частично попада в зона „А“ на крайбрежието, където максималните показатели са височина на строежа до 7.5 метра, плътност на застрояването до 20% и минимално озеленяване 70%. Извън това се допуска сградите да са до 15 метра. От документа на Община Бургас става ясно, че е предвиден терен за конна база с манеж, както и за паркинг. Съществуващата алея трябва да се разшири за транспортен достъп. Предвидени са зони за отдих с места за сядане.
И в конкретика: трябва да се обособи зона за морски обитатели и водни атракции. Тя включва делфинариум с открита и закрита част; тюленариум, зона за пингвини. Откритият басейн ще е с големина 1 100 кв. м, с 3 000 седящи места и възможност за плуване с животните.
Предвижда се и закрит басейн, с 500 места. Тюленариумът е планиран за пет животни, ще има басейн отново с 500 места за посетители. Зоната за пингвини ще е 110 кв. м, с басейн, плаж и изкуствени гнезда. Идеята на администрацията е да има и интерактивен музей, между двете съоръжения, с експозиции с риби, птици и два подводни тунела за наблюдение на делфините и тюлените.
В посока Атанасовското езеро е планирана и зона за плаващи - изкуствено езеро за птици. Към него трябва да има и територия за забавление на деца с гумени лодки.
И още - зона за екзотични животни - фламинго, патици, костенурки; зона за лемури, за папагали; зона за фермерски животни - козички, зайчета, кошошки, гъски, пауни и други.
Любопитен аспект в предложението е, че се предвижда животните в парка да бъдат взети от други, вече същестуващи атракциони.
Идеята на администрацията е да има и лунапарк, разположен на 4 500 кв. м, с виенско колело, въжен парк, хидроасансьор и други. Територията на целия парк ще бъде с изкуствено създаден релеф, който се доближава до естествената природа. Предвидени са и места за ресторанти, за сладкарници и кафенета.
Към момента не става ясно кой ще изгражда съоръжението, ако от РИОСВ дадат зелена светлина. От самата екоинспекция казват, че при тях все още не била пристигнала подробна информация за дейностите. Това коментира директорът на институцията Тонка Атанасова:
„Ние издаваме решение на възложителя. Ако той го даде на други дружества да го строят, те трябва да се съобразят с решенията, които ще се издадат по околна среда“, казва Атанасова.
До два месеца се очакват подробности, ако екоорганизации вече са сезирали РИОСВ за проекта. Снежанка Бонева от фондация „Последната клетка“ коментира:
„Единственият начин да се принуди делфин да изпълнява неестествени номера е да го държиш гладен. И да го храниш само, когато изпълни номера. Делфинариумите по цял свят през последните години по-скоро затварят, отколкото да отварят. Хората се настройват все по-негативно към държането на всякакви животни в плен“, казва Бонева.
От Община Бургас отказаха коментар с мотива, че е на прекалено ранен етап. В техническото задание на инвестиционното намерение обаче се вижда, че в администрацията е постъпило предложение за откриване процедура по концесиониране за изграждане на Семеен парк за развлечения и обучения.
Ние вярваме, че никое животно не трябва да бъде държано в плен и принуждавано да изпълнява неестествени номера за нечие забавление.
ЖИВОТЪТ В ПЛЕН Е КРАТЪК И МЪЧИТЕЛЕН
https://www.change.org/p/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%82%D0%B8%D0%B2-%D0%BF%D0%BE%D1%81%D1%82%D1%80%D0%BE%D1%8F%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5%D1%82%D0%BE-%D0%BD%D0%B0-%D0%B4%D0%B5%D0%BB%D1%84%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%83%D0%BC-%D0%B2-%D0%B1%D1%83%D1%80%D0%B3%D0%B0%D1%81
Против построяването на делфинариум в Бургас!
Инвестиционното предложение на община Бургас за изграждане на комплекс с делфинариум, тюленариум, зони за пингвини и други екзотични и фермерски животни в парк “Езеро” е аморално, назадничево, и недопустимо за една цивилизована държава в 21-и век.
Ние вярваме, че никое животно не трябва да бъде държано в плен и принуждавано да изпълнява неестествени номера за нечие забавление.
ЖИВОТЪТ В ПЛЕН Е КРАТЪК И МЪЧИТЕЛЕН
За морските бозайници е истински ад. В делфинариума, животните нямат свободата да изразява нормално за вида си поведение, което е водещ принцип в хуманното отношение към животните. Затварянето в тясно пространство, раздялата с близките, шумните представления, дресировките и инвазивните атракции като “плуване с делфин” са източник на постоянен стрес за животните, които често страдат от депресия или полудяват и умират преждевременно. Смъртността сред делфините в плен е значително по-висока от тази сред делфините на свобода, въпреки всички предизвикателства на оцеляването в океана. Раждаемостта в плен е много ниска и бебетата, които оцеляват са рядкост.
АНТИОБРАЗОВАТЕЛНО И ВРЕДНО ЗА МЛАДАТА ПУБЛИКА
Представленията, показващи как диви животни изпълняват неестествени номера и поведение, което никога не може да се срещне в природата създават у младата публика грешна представа за животните. Те учат децата, че животните нямат право да избират начина си на живот, и че тоталното пречупване на волята им, с единствена цел забавление на публиката е приемливо и весело. Редица проучвания на ефекта на подобни атракции върху посетителите сочат, че те нямат никаква образователна стойност, а точно обратното: Загрижеността за животните и интересът към биологията и екологията на средностатистическия посетител намаляват след посещение в зоологическа градина. На тяхно място се поражда чувството за превъзходство и доминация на човека на другите живи същества, както и негативно отношение към животните (като избягване, неприязън или безразличие).
РИСК ЗА ЗДРАВЕТО И БЕЗОПАСНОСТТА
Поведението, показано по време на представления и атракции (снимки и “целувки” с животни, плуване с делфини и програмите за т.нар. терапия с делфини) е изцяло противоестествено за дивите животни. Тези атракции представляват значителен риск за обществената безопасност:
ИИНФЕКЦИИ И НАРАНЯВАНИЯ
Директният контакт между публиката и животните винаги представлява значителен риск за здравето и безопасността на двете страни. Делфините са едри и силни животни, и независимо колко добре са обучени, в ситуации на силен стрес могат да станат непредвидими. Документирани са многобройни случаи на плуващи с делфини, често деца, които са претърпявали наранявания, ухапвания, и счупени кости, както и няколко случая на треньори, убити от животните с които работят от години. По тази причина, в Италия има забрана за контакта между китоподобните и обществеността със закон.
РИСК ОТ РАЗПРОСТРАНЯВАНЕ НА ЗАРАЗИ И ЗООНОТИЧНИ БОЛЕСТИ
Директният контакт с животните носи значителна опасност от предаване на болести и разпространяване на вирусни инфекции. Известно е, че делфините могат да пренасят вируси, бактерии и паразити, които могат да бъдат предавани на хората и да причинят заболяване при хората, и обратното.
В момента, целият свят се пази и променя драстично за да ограничи разпространението на COVID-19, който се предава по въздушно-капков път. Считаме за абсурдно в тази ситуация, за която още никой не може да каже колко време ще продължи, обществена институция да планира програма, която допуска в една и съща вода при диви животни да влизат голям брой посетители, по-голямата част от който ще са туристи от различни точки на света. Това е в пълно противоречие със световната епидемиологичната обстановка, и всичките препоръки около нея в световен мащаб.
Възмутени сме, че това абсурдно инвестиционно предложение, в пълен разрез с човешките морални стойности, здравия разум и законите в страната е поднесено от обществена институция, в 21-и век. Световната тенденция в този век е към закриване – не откриване на нови делфинариуми и зоопаркове. Обществената нагласа против държането на животни в плен расте с бързи темпове, все повече хора отхвърлят активно употребата на чувствителни животни за забавление. Делфинариумите стават все по-малко популярни и предизвикват обществено недоволство. Днес имаме нужда от устойчиви решения за опазване на биоразнообразието и спасяване на видовете, не да възпроизвеждаме вече отхвърлени, нехуманни практики.
Считаме, че би било позорно и трагично за България ако ИП бъде одобрено от институциите, чиято роля е да защитават животните и околната среда.
Настояваме да не бъде допусната поредната гавра с животните в страната ни, и атракциите с животни да бъдат премахнати от инвестиционното предложение.
Няма ли власт да накаже тия откачалки дето ги хранят
въшките ни за гниди плачат.
Преди не е имало Бургас.
Анхиало..
Месембрия
Аполония
Няма кво да се мъчат...
Нищо не Става от БъСъ...
От Флагман прочели ДЕЛФИНАРИУМ
Разсмях се от сърце
Тънък хумор, който бате Боце няма да разбере :-)))
Ако беше Варна щеше да стане, но тук е друга държава.
И на днешния ден за почит ми звучи един "глас в пустиня", гласът на Христо Ботев:
"...Мълчи народа!
Глухо и страшно гърмят окови,
не чуй се от тях глас за свобода:
намръщен само с глава той сочи
на сган избрана - рояк скотове,
в сюртуци, в реси и слепци с очи.
Сочи народът, и пот от чело
кървав се лее над камък гробен;
кръстът е забит във живо тело,
ръжда разяда глозгани кости,
смок е засмукал живот народен,
смучат го наши и чужди гости!"
Между делфинариумите и хуманните човешки ценности има неразрешимо противоречие. Нито един морски бозайник в плен няма свободата да изразява нормално за вида си поведение, което е водещ принцип в хуманното отношение към животните. Неслучайно в много държави по света делфинариумите са забранени от години.
Възмутително е, че това го предлага институция в 21 век!
Намирисва ми строеж на ГЕРБерастариум - тоя път ще се усвоят едно много по-големи пари.
Скоро няма да има местни избори...
Между другото, делфинариумите в цивилизованите държави ги затварят...
Инвестиционното предложение на Община Бургас е входирано в РИОСВ-Бургас на 13.02.2020 г., РИОСВ-Бургас са поискали допълнителна информация, същата е входирана на 01.04.2020 г. и забележете чак на 29.04.2020 е отговора на инж. Тонка Атанасова.
Законовият срок за произнасяне е 14 дни.Сметнете колко по 14 дни са минали преди да отговори Тонка Атанасова.