Протестите в САЩ ескалират, има убит
Нова вълна от протести и сблъсъци между демонстранти и полицията имаше тази нощ в редица американски градове. До тях се стигна след смъртта на цветнокожия Джордж Флойд, който почина по време на полицейски арест в Минеаполис. Заради ескалацията на протестите в някои от големите градове беше въведен комендантски час.
В събота цялата Национална гвардия на Минесота, където е Минеаполис, бе задействана за първи път от Втората световна война след две нощи на протести, придружени от насилие. Щатският губернатор Тим Уолц каза, че външни елементи, които може да са анархисти, но и бели супремасисти или трафиканти на дрога, предизвикват прерастването на протестите в насилие. Самият Тръмп пък каза, че това се предизвиква от малки групи престъпници и вандали, от крайнолеви и от антифашисти и призова да не се допуска разрушаването на американските градове от подобни хора, предава vesti.bg.
В Индианаполис е убит един човек по време на демонстрациите, служители на Ройтерс са ранени по време на протестите в Минеаполис
Оператор на телевизията на агенция Ройтерс и придружаващ го консултант на медията по въпросите на сигурността са били ранени по време на протестите в град Минеаполис,предаде агенцията. Операторът Хулио Сезар Чавес е отразявал протестите в града, кадрите, направени от него, показват, че полицай стреля директно срещу него и той е бил поразен от гумени куршуми. По същият начин е бил ранен и съветникът по въпросите на сигурността Родни Стюарт. Двамата членове на екипа на телевизията на Ройтерс потърсили убежище в близка бензиностанция.
Агенция Ройтерс е отправила запитване във връзка с инцидента до полицията на Минеаполис. Говорител на полицията е поискал копие от кадрите, направени от фотографа и засега не е коментирал случилото се. И двамата членове на екипа на телевизията на Ройтерс са с рани по ръцете, Чавес е бил ранен и в тила, а от кадри на телевизията се вижда, че лекар му е оказал помощ на място и заради дълбока рана под лявото око.
Същевременно властите на град Индианаполис в щата Индиана съобщиха за най-малко един убит и за трима ранени по време на протестите там.
Сблъсъци имаше и в Ню Йорк, Филаделфия, Лос Анджелис и Атланта. В последните два града беше въведен също комендантски час, както и в Маями и Чикаго по същите причини. По време на протестите демонстрантите скандираха "Не мога да дишам" - последните думи на Джордж Флойд, изречени преди да почине. Първоначално протестите започнаха мирно, но после демонстранти блокираха улици и кръстовища, предизвикаха пожари, чупеха стъкла и така се стигна и до сблъсъците със силите на реда на много места.
Картината на протестиращи, изпълнили улиците на големи американски градове, подхранва чувството за криза в страната след седмици на изолация, наложени заради коронавирусната пандемия, по време на която милиони хора изгубиха работата си и несъразмерно бяха засегнати малцинства. В столицата на САЩ стотици демонстранти скандираха пред министерството на правосъдието: "Животът на цветнокожите има смисъл".
В Лос Анджелис протестиращи влязоха в сблъсък с полицията във квартала Феърфакс, където се опитаха да нахлуят в офисите на телевизия Си Би Ес Телевижън сити. После те нахлуха в търговския център Гроув и в магазини по прочутия булевард Родео драйв в заможния Бевърли хилс. Кметът на града Ерик Гарнет определи това като като вандализъм и разрушение.
В Ню Йорк протести имаше в Харлем, Бронкс, Бруклин и Куинс, прераснали в истински хаос през нощта. Демонстранти чупеха прозорци, хвърляха предмети по полицаите, подпалиха полицейски коли, блокираха пътища с кофи за боклук. Дори в Манхатън магазини бяха разбити и стоката в тях беше открадната. Най-малко 15 полицейски коли бяха унищожени, а най-малко 120 души бяха арестувани в града. Кметът Бил Де Блазио заяви, че размириците са предизвиквани от агитатори, които не представляват града и нарочно се опитват да породят насилие срещу полицията.
Кандидатът за президентската номинация на американските демократи Джо Байдън осъди насилието по време на протестите, но допълни че продължава да подкрепя причината, поради която хората излизат да протестират, а именно смъртта на Флойд. Той определи тази причина като справедлива кауза.
Добави Коментар