Опозицията в Царево: Кметът не си мръдна пръста, за да помогне на бизнеса заради корона кризата
„Скъпоплатеният кмет на Царево – г-н Георги Лапчев, който получава по-голяма заплата от Йорданка Фандъкова и Димитър Николов, не предприе никакви мерки по време на извънредното положение. Дори не бяха измити улиците“. Тази позиция изразиха пред Флагман.бг опозиционните общински съветници от Движение „Гергьовден“ и БСП – Емил Пейчев, Атанас Желязков, Станислав Добрев и Живко Жеков. Разговаряхме с тях след последната сесия, за да чуем тяхната гледна точка за това как Царево се справи в периода на извънредното положение.
„Имахме добрите примери от всички общини, но тук не бе направено нищо нито за гражданите, нито за бизнеса. Ние имахме много предложения в тази посока, даже на предходното заседание на ОбС по инициатива на колегата Димитър Гочев от БСП се прие провеждането на извънредно заседание за обсъждане на мерките в подкрепа на бизнеса. Уж всички се съгласиха, но до ден днешен обаче такава сесия не е насрочена, явно и няма да бъде“, коментира Емил Пейчев пред Флагман.бг.
Той е категоричен, че единственото, което бил направил Георги Лапчев е да пусне общинските служители по една седмица в неплатен отпуск – за икономии.
„По моя информация в дейност „Чистота“ всички са на 4-часов работен ден и резултатът е видим – градът тъне в боклуци“, допълни Пейчев.
На вчерашната общинска сесия опозицията в Царево гласува против продажбата на 5 общински жилища, защото според тях цените били изключително занижени – започват от 17 хил.лева. Апартаментите се намират на комуникативни места – до полицията, в центъра на града и са между 55 и 70 кв.м. Продават се на досегашните наематели, показа провоерка на Флагман.бг.
„Един такъв имот в Царево струва не по-малко от 30 хил.евро. Продаваме ги на безценица. Ако тези хора искаха да си купят – да отидат на свободния пазар, а общинските жилища да останат, за да се ползват от хора, които имат нужда. Няма гаранция, че утре на някой наш съгражданин няма да се запали къщата или да остане на улицата. За съжаление политиката на настоящото кметско ръководство е такава, че в последните години продадоха общинските жилища. Досега бяха около 10, максимум 15. Заформили са догодина да пуснат останалите и няма да остане абсолютно нищо след тях. Нямам против да се продадат, но нека преди това да изградим нови или да придобием такива, след това да ги продадем“, категоричен е Пейчев.
Общинският съветник се възпротиви и на продажбата на 525 кв.м общинска земя в комплекс „Мерилин“ в Лозенец. Той настоя тази зелена площ да се отдели и да се използва за обществени цели, например парк.
Колегата му Станислав Добрев от Движение „Гергьовден“ не приема твърденията на администрацията, че парцелът на общината всъщност бил малка ивица широка от 1 до 3 метра, която опасвала целия имот на комплекса. Според него имало достатъчно способи в закона, които да позволят на Общината да си отдели подходяща площ и да я използва за зелената еко система на Лозенец.
„В един толкова голям имот от над 6 дка, има много варианти за отделяне на общинските 525 кв.м, тъй като парцелът е ъглов – на две улици с правилна форма. Може да отделим тази част, да направим делба и да ги използваме за друга цел, а не да лишаваме жителите на Лозенец от малкото зелена площ“, категоричен е Добрев. Той изтъкна, че статутът на този имот е за „озеленяване и спорт“ и тя трябва да бъде запазена като такава.
Емил Пейчев е внесъл в деловодството на ОбС Царево въпрос за задълженията към Община Созопол за депонирането на отпадъци на депото в Равадиново. Питането не бе разгледано на последната сесия, тъй като не било внесено в срок, но Пейчев е направил собствено проучване, разговарял е с кмета на Созопол Тихомир Янакиев и е разбрал, че задълженията са „шестцифрена сума“ – от миналата година до този момент.
Общинският съветник смята, че нецелесъобразно се готви строителството на спортна зала в Царево. Георги Лапчев в интервю пред Флагман.бг заяви, че спортната инфраструктура ще започне да се изгражда, независимо от критиките на опозицията. Това е инвестиция в бъдещето, подчерта Лапчев и бе категоричен, че няма да отстъпи.
Емил Пейчев обаче алармира, че няма осигурено финансиране. За целия комплекс били необходими 8 млн.лева, а към този момент били подсигурени едва 2 млн.лева – 1 млн.лева целеви от държавата, и още 1 млн.лева от кредита, който тегли общината преди време.
„Нашето предложение е тези пари да бъдат предоговорени и пренасочени към други обекти, например болницата, която е много по-нужна на този етап от спортната зала. Г-н Лапчев обаче каза, че ще си прави спортната зала. Подозирам, че ще вдигнем поредното скеле и ще чакаме пари отнякъде. Кметът иска да прави ледена пързалка, да кара руски отбори, което не смятам, че може да се получи. Само поддръжката на ледената пързалка е по 600 лева на ден“, допълни Пейчев.
Това е простата истина, но народа оглупя доста през последните 20 години и вика "евала". Истината е обаче, че статуквото просто прераздава картите в своя полза....По-малко олигарси- по-малко спонсори за опозиционни партии!
http://tsarevo.org/index.php/proekti-na-naredbi/item/download/2538_e01eef3cb64a876489a9ba426dd74ce7