Оптимист съм за Лято 2020! Царево ще има сезон, който няма да е по-слаб от предходните
Георги Лапчев е кмет на Община Царево трети мандат. Репортер на Флагман.бг разговаря с него преди последната сесия на Общинския съвет в южната община, за да го попитаме издържат ли финансите на Царево в периода на коронакризата и какви са очакванията му за сезона
- Г-н Лапчев, какви очаквания имате за сезон 2020? Много Ваши колеги от черноморските общини са силно притеснени.
- Смятам, че не ни предстои толкова тежък сезон, колкото мнозина очакват. При нас ситуацията е обнадеждителна, след като в общината има доста повече хора, отколкото очаквахме. От края на март, началото на април заради въвеждането на извънредното положение в общината живеят между 3 хил. и 3500 човека повече. Това са хора от София, Пловдив, големите областни градове, които подплашени от ковид истерията дойдоха и останаха тук, защото установиха, че се живее много по-добре. Заради това ние реално сме в сезон от април.
- Става въпрос за хора със свободни професии ли?
- Точно така. Те работят дистанционно и имат собственост тук, която досега посещаваха само през лятото. През тази година решиха да я използват много по-рано. Царево е една от общините, в които нямаше регистриран случай на Ковид19. Внимавали сме много и минахме спокойно през тази ситуация. Личи си по начина, по който хората реагират. Заведенията започнаха да се пълнят, мерките се спазват, винаги са ги спазвали, а и тук има достатъчно свобода, за да сядат хората на повече от 2 метра един от друг.
- Колко души реално живеят в Царево, за да си преценим какъв процент са тези новодошли?
- В цялата община са около 9 хил.постоянно живеещи. В момента, да кажем, сме между 12 и 13 хил.души. Никой не ги е броил, но е факт е, че това е усещането. Личи си по най-сигурния показател – изхвърлените битови отпадъци.
- Къде са концентрирани тези хора – в Лозенец ли, защото там има много ваканционни имоти?
- Не само. По цялото протежение на морето – от Резово до Лозенец. Абсолютно навсякъде има хора, цифрата е константна за всяко едно населено място. И не забравяйте, че община Царево е най-морската в България – 64 км ивица.
- А как се справя финансово Община Царево в периода на коронакризата?
- Трудно, както всяка една българска община. Имаме своите лостове, които ни позволяват да успяваме да минаваме през подобни ситуации. Разработихме кризисен модел за управление на Общината, чисто финансов. Заради това няма нито един уволнен и няма да има.
- А намалихте ли заплати?
- Срещнахме сериозно разбиране от страна на администрацията. Не сме намалили на никого заплатата. Разбира се, че имаше хора, които излязоха в неплатен отпуск, включително и аз, за да може да се генерира икономия. Направихме го с цел да се подпомогне работата на Общината.
- Какво означава това: Че излязохте формално в неплатен отпуск, а работихте ли?
- Не само аз, но и колегите проявиха разбиране, идваха и си вършеха работата, без да има никакво значение дали са в неплатен отпуск, или са на работа. Разбира се там, където трябва да се полага подпис, това е правено от човек, който е бил на работа, за да не нарушаваме закона.
- Колко време бяхте в неплатен отпуск?
- Не аз съм най-важният. Тук искам да благодаря на всички колеги. Те направиха компромис, защото не мога да ги задължа и излязохме по една седмица в неплатен отпуск
- Ще се наложи ли промяна в бюджета, за да запушите евентуален дефицит?
- Бюджетът на Община Царево винаги е бил динамичен. Тепърва ще правим генерален анализ, за да видим какво се случва. Не обичам предварително да говоря, ще го направя, след като се запозная с цифрите. Разбира се, че някои от обектите няма да ги изпълним през тази година. Противно на всички, които казват, че няма да имаме сезон, убеден съм, че специално за община Царево ще има сезон и той няма да е по-слаб от другите. Може да се окаже, че в края на годината, ще имаме доста прилични цифри на събираемост и няма да се наложат толкова сериозни корекции.
- Опозицията Ви критикуваше, че в тази ситуация ще строите спортна зала. Променихте ли си мнението по темата?
- Опозицията има за цел да критикува и трябва да го прави. В противен случай няма да е опозиция. Разбира се твърденията й трябва да почиват на конкретни факти, а не на настроения и лична емоция. Ако погледнат внимателно в цифрите, ще видят, че това е обект, който трябва да се реализира и разбира се, че ще се строи. От 40 години Царево се бори за спортна зала. Ако се загледаме в дебелите книги, ще видим, че криза се бори само с инвестиции.
- Това ли е обаче най-удачната инвестиция? Ще даде ли добавена стойност на туризма в Царево?
- Разбира се, че има добавена стойност. Това е обект, който е насочен изцяло към младите хора. Ако нямаме такава насоченост и ако добавената стойност не е към тях – към кого тогава да я насочим?
- Какви туристи очаквате това лято?
- Винаги Царево е разчитал само на български туристи, много малко чужди. Основният контингент на почиващи са българите.
- Няма как да не сте доволен, че цените на плажните принадлежности в Царево ще са ниски, централният плаж даже е безплатен…
- Централният плаж и в предходни години не е бил толкова скъп, тъй като морето за съжаление изяде този пясък. Хубаво звучи да е безплатен, всичко безплатно е хубаво, но лично аз винаги съм вярвал, че трябва да има баланс на качество и стойност на туристическата услуга.