17 нови с коронавирус, един от заразените е починал
17 са новите потвърдени случаи на заразяване с коронавирус през последното денонощие. 2477 са вече с COVID-19. Това каза на брифинг шефът на Националния оперативен щаб генерал проф. д-р Венцислав Мутафчийски.
„Седем от новите заразените са настанени в болница. Активните области са 6. Активните случаи са 1378. 6 са новите случаи в София, в Пазарджик са 4, във Видин и Шумен - по 2, в Сливен, Хасково и Ямбол - по 1 новозаразен“, добави той.
„Няма регистрирани деца с COVID-19. Една медицинска сестра от Ямбол е заразена“, заяви генералът.
„Починал е мъж на 75 години в Пловдив. Той е от Пазарджик“, уточни Мутафчийски.
Новите излекувани са 53, добави той.
Генералът призна, че при много от оздравелите от COVID-19 има проблеми с белите дробове. „Наблюдава се тенденция към фиброза, но още е много рано да се дават окончателни заключения за трайните последици от вируса, добави той.
Професорът съобщи, че информационната система за коронавируса може да заработи от понеделник.
„Информационната система за коронавируса вече дава признаци, че може да се разчита на тази информация. Събота и неделя ще я тестваме дали информацията напълно съвпада и вероятно от понеделник ще може всеки да сваля информацията за ситуацията с коронавируса сам от нея“, съобщи Мутафчийски.
Той изтъкна, че в Италия се използва кръвна плазма за лечение на болните от коронавирус.
„Те използват замразена плазма и правят количествен анализ на нивото на антителата. Ние сега разработваме тази методика. Те отчитат, че най-добра наситеност от антитела има около 1 месец след преболедуването. До 3-тия месец има рязък спад на антителата и тази плазма не е хиперимунна. Това значи, че имунитетът е много краткотраен след преболедуване на COVID-19“, каза генералът.
Той съобщи, че седем пациенти във ВМА са лекувани с плазма са 7 във ВМА. „Те се повлияват добре. Няма лекуващи медикаменти и затова се залага на това, което е доказало резултат“, добави той.
Екип на ВМА е бил на посещение за обмяна на опит в една от най-старите и авторитетни болници в Италия – „Сан Матео“, която се намира в Павия на 27 километра от Милано, където бе епицентъра на епидемията в Италия.
„Департаментът по анестезиология и реанимация, ръководен от Джорджио Йоти, е отчел, че има над 42% смъртност при интензивните случаи на коронавирус. Отчитат честото усложнение от пневмоторакси при интубирани пациенти, какъвто случай имахме във ВМА“, каза още проф. Венцислав Мутафчийски.