Спасовден е, вярва се, че ако вали, реколтата ще е богата
Православната църква почита днес Възнесение Господне - Спасовден. Празникът се отбелязва от църквата още от IV-V век и принадлежи към подвижните църковни празници - 40 дни след Великден, съобщава Нова телевизия.
С възнесението си Исус завършил делото на спасението. Четиридесет дни след Великото си възкресение той се явявал многократно на учениците си. Разяснявал им царството Божие, отварял ума им, за да разбират Светото писание. Потвърждавал обещанието си за идването на Утешителя Дух Свети - третото Лице на единия Бог.
Всички ученици се убедили, че той е възкръснал наистина. А на 40 -ия ден от възкресението си Спасителят възвел своите ученици на Елионската планина, и там им дал последното си наставление и благословение. След като ги благославял, Господ отстъпил от тях, и започнал да се възнася на небето. Той се отдалечавал от тях, докато един светъл облак го закрил от очите им. Учениците се поклонили и се върнали в Йерусалим с голяма радост.
Според българските народни вярвания на 40-ия ден от Великден идват и самодиви. Те берат и се кичат с цъфналия в нощта срещу Спасовден росен. С него могат да се лекуват болните. Ето защо в навечерието на празника болни и недъгави хора отиват да преспят на росеновите ливади.
На този ден е разрешена на младите булки забежка с чужд мъж и оттам идва изразът "Те ти, булка, Спасовден".
Вярва се, че ако на Спасовден вали, реколтата ще е богата.
Имен ден днес празнуват Спас, Спасена, Спасимир, Спасимира, Спасияна, Спаска, и производните на тези имена.