Страшна прогноза заради разораните дюни в Ахтопол: Бетонът ще погребе бизнеса
Плажът е богатството на Ахтопол. Ако той изчезне, всичките бизнеси ще умрат. Това каза пред бТВ историкът д-р Атанас Орачев, който е известен като един от най-добрите изследователи на Черно море.
След проверката на регионалната екоинспекция е установено, че половин декар сиви дюни е увредил концесионерът на плажа. За извършеното нарушение той ще бъде глобен с глоба от 500 до 5000 лв. Министерството на туризма също ще му наложи санкция в размер на от 10 000 до 50 000 лева, уточни репортерът Лора Стаматис.
Концесионерът трябваше да обясни как е преценил да постави нова пътека и дали е съгласувал това с институциите, но той не дойде, добави тя.
От парк „Странджа“, на чиято територия се намира плажа на Ахтопол, припомниха, че след доклада на биолог, орнитолог и зоолог за състоянието на дюните в парка е изготвен проект през 2015 г. за ограничаване на туристическия поток до дюните, който включва изграждането на четири пътеки.
Солена глоба за концесионера, увредил дюните в Ахтопол с багер
От парка уточниха, че при поставянето на дървените пътеки не е използвала тежка техника, а това е станало само с ръчен труд.
„Заснети са трасетата на дървената пътека и разчистеният път от работник. Те преминават през сиви дюни. Площта, на която се намира плажа, е в границите на Природен парк „Странджа“. Защитена територия е. Ще търсим отговорност към лицето, което е извършило нарушението“, каза главният експерт „Контрол на защитните територии“ в РИОСВ – Бургас Детелина Иванова.
„Бяха систематизирани всички дюни на юг от Бургас. Борис Вълчев ги описа една по една. На юг от Царево дюните са малко. Тук обаче е най-голямата пясъчна ивица с дюни в тази част на крайбрежието. Имаме всички видове дюни в Ахтопол. Влизането на багера на това място е в пълно нарушение на закона“, коментира д-р Орачев.
„Започнаха ги дюните. Ако този не бъде наказан, както трябва, ама така, че другите коницесионери да си мислят дали ще направят същото, ще загубим най-голямото си богатство“, добави той.
„Аз се занимавам с историята на Черноморието вече над 40 години и съм видял колко дюни бяха унищожени. Днес пътека, а утре ще направят ров, после ще си тупнат къщата“, заяви историкът.
Дюните могат да бъдат опазени само, ако има желание и ако се разбира коя е ценността на Ахтопол, коментира пък Бисерка Райкова.
„Няма да имаме добро опазване на природата, ако концесионера си гледа само своите интереси и в същото време да се настройва обществеността срещу т.нар. зелени, да се прехвърля вината за всички неблагополучия в региона“, добави тя.
Бъдещето на региона е в природата, в тази ценност, която дава парк „Странджа“, Натура 2000 и местните хора трябва добре да го осъзнаят, защото улици и къщи има навсякъде, но не и дюни, каза още Райкова.