Ще има ли повече удавени в Бургас заради мерките по плажовете срещу COVID-19?
Предложението на Министерството на туризма да има по-малко спасители и медицински пунктове на плажа може да доведе до увеличаване на броя на жертвите на морските вълни, вместо на COVID-19. Затова от БЧК се обявиха срещу идеята на спасителните постове да има само по един спасител.
„Площта, която трябва да охранява водният спасител се увеличава. Големият проблем е свързан с броя на спасителите на поста, защото там работят хора, които спасяват човешки животи. Трябва да се запази съществуващото положение до момента, за да е ефективна работата им“, каза директорът на Областният съвет на БЧК Виолета Радева пред бТВ.
Новата наредба предвижда спасителят вместо на 50 метра, от едната страна и още толкова от другата, да наблюдава на 75 отляво и 75 – вдясно.
„Спасителният пост трябва да се обслужва от двама, защото все пак става въпрос за живота и здравето на хората и няма как един спасител да извърши екипната работа“, заяви Радева.
Инструкторът по водно спасяване Васил Алексиев пък каза, че при мъртво вълнение са необходими дори не двама, а трима спасители да помагат на давещия се.
„Техниките на спасяване са едни от основните знания на всеки един спасител. Първата е за извличане на пострадал, който не може да използва краката. Втората е при удавник в безсъзнание. При третата главата е надолу, за да изтича водата, която е попаднала в устната кухина“, обясни експертът, който обучава спасителите в Бургас.
„Спасителят, който остава на сушата, комуникира с медицинското лице и участва в първата помощ, тъй като този, който вече е извлякъл удавника, е изразходвал част от силите си. При мъртво вълнение са нужни трима спасители, за да извлекат давещия се. Единият идва от съседния пост“, уточни Алексиев.
„Ако на поста има само един спасител, няма да се извършва ефективно работата, защото и според Кодекса на труда той се нуждае от почивка. Трябва да има и заместници. В методологията, която имаме, е задължително спасителите на всеки пост да са двама. Отговорността е много голяма“, добави Виолета Радева.
На Централен плаж-Бургас тази година чадърът и шезлонгът ще бъдат безплатни. До 4 дни всички плажни ивици трябва да бъдат подготвени от концесионерите за посрещане на летовници, но на място не се вижда да има организация за началото на летния сезон.
„Започваме работа на първи юни, но екипите са наполовина. Проблемът е новата наредба за спасителните постове“, обясни старши спасителят Жельо Костадинов.
„Ще работим, защото спасяването на човешки животи е призвание. Ще направим всичко възможно, за да са хората на плажа в Бургас спокойни“, каза още той.