Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Ще има ли повече удавени в Бургас заради мерките по плажовете срещу COVID-19?

Спасителите на плажа в Бургас демонстрираха основните техники за спасяване на давещи се в морето хора и посочиха, че те няма как да бъдат извършени от един човек
Ключови думи: спасители, Бургас, плажа Бургас, Васил Алексиев, Виолета Радева, COVID19

Предложението на Министерството на туризма да има по-малко спасители и медицински пунктове на плажа може да доведе до увеличаване на броя на жертвите на морските вълни, вместо на COVID-19. Затова от БЧК се обявиха срещу идеята на спасителните постове да има само по един спасител. 

„Площта, която трябва да охранява водният спасител се увеличава. Големият проблем е свързан с броя на спасителите на поста, защото там работят хора, които спасяват човешки животи. Трябва да се запази съществуващото положение до момента, за да е ефективна работата им“, каза директорът на Областният съвет на БЧК Виолета Радева пред бТВ.

Новата наредба предвижда спасителят вместо на 50 метра, от едната страна и още толкова от другата, да наблюдава на 75 отляво и 75 – вдясно. 

„Спасителният пост трябва да се обслужва от двама, защото все пак става въпрос за живота и здравето на хората и няма как един спасител да извърши екипната работа“, заяви Радева. 

Инструкторът по водно спасяване Васил Алексиев пък каза, че при мъртво вълнение са необходими дори не двама, а трима спасители да помагат на давещия се. 

„Техниките на спасяване са едни от основните знания на всеки един спасител. Първата е за извличане на пострадал, който не може да използва краката. Втората е при удавник в безсъзнание. При третата главата е надолу, за да изтича водата, която е попаднала в устната кухина“, обясни експертът, който обучава спасителите в Бургас. 

„Спасителят, който остава на сушата, комуникира с медицинското лице и участва в първата помощ, тъй като този, който вече е извлякъл удавника, е изразходвал част от силите си. При мъртво вълнение са нужни трима спасители, за да извлекат давещия се. Единият идва от съседния пост“, уточни Алексиев. 

„Ако на поста има само един спасител, няма да се извършва ефективно работата, защото и според Кодекса на труда той се нуждае от почивка. Трябва да има и заместници. В методологията, която имаме, е задължително спасителите на всеки пост да са двама. Отговорността е много голяма“, добави Виолета Радева. 

На Централен плаж-Бургас тази година чадърът и шезлонгът ще бъдат безплатни. До 4 дни всички плажни ивици трябва да бъдат подготвени от концесионерите за посрещане на летовници, но на място не се вижда да има организация за началото на летния сезон.

„Започваме работа на първи юни, но екипите са наполовина. Проблемът е новата наредба за спасителните постове“, обясни старши спасителят Жельо Костадинов.

„Ще работим, защото спасяването на човешки животи е призвание. Ще направим всичко възможно, за да са хората на плажа в Бургас спокойни“, каза още той.
 

2
Коментара по темата
2.
Плажуващ
27.05.2020 09:51:37
Така малко за спасителите,90% от тях по цял ден гледат не плажа ,а телефоните си ,мокрят се до глезените най-много ,по постовете (ако ги намерите там) си стоят с приятели да не скучаят ,а и взимат едни прилични пари за правене на нищо!!!Най излишните хора на плажа,да не говорим че при инцидент никой не им търси отговорност !Та нормално е да плачат ,по малко ще вземат кеш тази година за платена почивка на плажа.
1.
Браво!
27.05.2020 09:21:05
Страхотно заглавие! Настръхнах. Възхищавам ви се!
  Добави Коментар
7 нездравословни храни, които да избягвате Инстантни спагети са едни от тях Българските гори са едно от местата с най-голямо биоразнообразие в Европа
„Жени като Дебора Михайлова“: Урсула фон дер Лайен спомена българката на Деня срещу насилието над жени (ВИДЕО) Една на всеки три жени става жертва на насилие в някакъв момент от живота си Близо 5% от българите са пристрастени към спиртните напитки За 2024 г. страната ни се нарежда на осмо място по консумация 
Китайци луднаха по това място у нас Πлaнинcĸият peгиoн ce пpoмoтиpa нa ĸитaйcĸия пaзap, блaгoдapeниe нa пoпyляpнocттa нa село, свързано с кулинарно изкушение Жена се закани да се изкъпе във ВиК Последните седмици квартал Виница във Варна често е на режим, а на хората започна да им писва
„Витошка“ е сред най-скъпите търговски улици в света Докладът обхваща 138 локации по целия свят и подрежда търговските улици според тяхната привлекателност за международни и местни търговски марки Никой не вярва, че този течен шоколад е домашен, вкусът му е неустоим Приготвя се само за около 10 минути
Мъж изгони съпругата си от бащината ѝ къща и се опита да я удуши пред полицаи Трима мъже са задържани за насилие спрямо жените си в Софийско за една вечер Теле вкара бургазлия в болница Мъжът е с фрактура на таза
Тази дама отсече, че Димо Алексиев е... Нежна подкрепа за водещия на Игрите, бил незаменим за тях Жилищните кредити у нас растат с 26,5% до 24,1 млрд. лева За последните 12 месеца сумата по отпуснатите заеми за жилище от търговските банки на българския пазар нараства с малко над 5 млрд. лева.