Водолаз търси като Индиана Джоунс съкровища в Созопол
Безценни находки откриха в акваторията на Созопол археолози и водолази. Найден Недев сподели пред бТВ, че изследвал като Индиана Джоунс дъното и така сбъднал една от мечтите си.
„Вадим неща, които са много много интересни. Винаги съм мечтал да участвам в такъв проект“, каза водолазът в интервю за предаването „Тази сутрин“.
По време на последната кампания „Да изчистим България“ той и другите доброволци се натъкнали на артефакти в района на пристанището. Така потвърждават предположенията на специалистите за богатствата, които се крият на дъното.
„С първата от десетилетие подводна експедиция в акваторията на Созопол започна археологическото лято. В продължение на две седмици археолозите проучваха античното пристанище на Аполония Понтика и търсеха под вода праисторическо селище“, каза водещият Антон Хекимян.
“През миналия век пристанището на Созопол няколкократно е дълбано, за да поема по-големи кораби. Това е унищожило огромна част от хилядолетното историческо наследство под вода. Надеждите на специалистите, че близо до брега може да са запазени непокътнати зони се оправдават“, добави репортерът Лора Стаматис.
„Рибарите и търговците са изхвърляли това, което не им е трябвало. Намираме счупени съдове. За тях са били безполезни, но за нас са изключително ценни находки. Откйриваме ги в огромно количество“, заяви директорът на Центъра за подводна археология в Созопол Найден Прахов.
Пред очите на водолазите се разкриват всички епохи, през които е съществувала Аполония.
„Имаме находки от римската епоха и елинизма, намираме и османска керамика, красиви улички от древността, попадаме и на късно антични материали“, добавя Прахов.
„Имаме проучвания, които доказват, че околността около Созопол е била гориста с доста отворени пространства. Хората са се занимавали с лов, с риболов. Намираме кости от много големи риби“, разказва Калин Димитров от Центъра за подводна археология.
Помпа изсмуква тинята и дава възможност на археолозите да изследват във все по-голяма дълбочина.
Спасителните разкопки, стартирали заради разширяването на рибарското пристанище с кейове, приключиха, но новите открития дават по-голяма сигурност на археолозите да продължат да търсят праисторическото селище при следващи проучвания.
Добави Коментар