Фиш за всички глоби, книжка ще се взима и за липса на Гражданска отговорност
Наказанието за всички нарушения при движение по пътищата ще се налага с фиш вместо с акт. Шофьорска книжка, ще се отнема и за липса на застраховка Гражданска отговорност. При плащане на глобите в двуседмичен срок ще ще има “промоция”, като в този срок дължимата на държавата сума ще е 70% от наложената глоба, пише Offnews.bg.
Това са част от предложения за промени в Закона за движението по пътищата, внесени от Държавна агенция „Безопасност при движението по пътищата“. Крайният срок за внасяне на становища по текстовете е 22 юни.
Целта е по-лесно налагане на санкции на нарушителите на правилата за движение и намаляване на възможностите наказанията да се избегнат заради изтичане на давност, според мотивите на агенцията.
С фиш, съставен от Пътна полиция, ще се налагат глоби, както и ще може да се отнема шофьорската книжка в определените от закона случаи, както и контролни точки за нарушения.
Въвежда се и по-висока глоба при отказ на водач да му бъде направен тест за алкохол и наркотици - лишаване от право да управлява превозно средство 3 години и глоба до 3 хил. лева. В момента отнемането е за 2 години, а глобата е 2 хил. лева.
Съставеният фиш ще може да бъде обжалван в 14-дневен срок от неговото връчване чрез органа, който го е издал, пред районния съд, в района на който е извършено или довършено нарушението.
Ако санкцията бъде платена в 14-дневен срок от връчването на фиша, глобата ще е в размер на 70% от наложената. Обжалвани, но потвърдени от съда санкции, ще се изплащат в пълен размер.
Фишове ще се издават и при отсъствие на нарушителя
При неправилно паркиране фишът ще може да се издаде и в отсъствие на нарушителя. В този случай фишът се издава на собственика (физическо или юридическо лице), а когато има вписан в свидетелството за регистрация ползвател на моторното превозно средство – на ползвателя (физическо или юридическо лице).
Предвижда се възможност фишовете да се връчват както присъствено, така и при отсъствие на нарушителя или отказ на същия да получи фиша. За да бъде гарантирано правото на защита на нарушителите, законопроектът предвижда с връчването на фишовете да могат да бъдат ангажирани освен традиционно използваните пощенски оператори, така и служители на определените от министъра на вътрешните работи структури, длъжностни лица на административни органи, при осъществяване на административно обслужване, както и по електронен пъt. Връчителите ще трябва да осъществят поне две посещения на постоянния адрес. Когато нарушителят не е открит на своя адрес, съобщаването може да бъде осъществено чрез поставяне на таблото за обявления или в интернет страницата на съответната структура за срок, не по-кратък от 7 дни, след изтичането на който фишът ще се смята за връчен.
Контролни изпити
В промените се предвижда да се правят проверовъчни изпити на водачи, на които им е отнета книжката или са хващани с алкохол или наркотици.
От агенцията очакват с промените да се създаде процес по установяване на извършените нарушения на правилата за движение по пътищата и санкциониране на виновните участници в движението, който е по-бърз и по-ефективен спрямо настоящия. Това трябва да редуцира “възможностите за изграждане на чувство за безнаказаност, намаляване на пътнотранспортния травматизъм и изпълнение на целите на ЗДвП – да се опазват животът и здравето на участниците в движението по пътищата”.