Богато на витамини и бедно на мазнини: Какво трябва да знаем за бадемовото брашно
Бадемовото брашно, описано най-просто, представлява смлени бадеми.
За да бъдем малко по-точни обаче, ще допълним, че бадемовото брашно е съвкупност от бланширани, обелени и смлени бадеми, което означава, че е бледо на цвят и с мек вкус, без да има горчивина, която може да дойде с обвивката на суровите ядки.
Създаването на бадемово брашно е доста лесен процес, така че всъщност може да се направи и у дома.
Ето всичко, което трябва да знаете за бадемовото брашно:
Състав на бадемовото брашно
Бадемовото брашно се използва от хората, които се хранят правилно, спортуват и въобще - се придържат към здравословния начин на живот. То е бедно на мазнини, но богато на растителни протеини, които са важни за изграждането на мускули и тъкани, както и за здравето на костите и кожата. В комбинация с всички полезни свойства на бадемите, които се пренасят в брашното, то заслужава напълно мястото си в кухнята на множество кулинари.
Здравословни ползи от бадемовото брашно
Вече споменахме за съдържанието на протеини и липсата на мазнини, което го прави чудесно при спазване на диета или здравословен режим на хранене. В допълнение, бадемовото брашно съдържа витамини, минерали и изключително малко въглехидрати. Друг полезен елемент, намиращ място в състава на бадемовото брашно, са омега-6 мастни киселини. Освен че съдейства за загубата на излишни килограми, те влияят положително върху мозъчната дейност и работата на сърцето.
Бадемовото брашно е идеалния избор за хората, страдащи от непоносимост към глутен, тъй като то не съдържа такъв. Заедно с това този тип брано намалява кръвната захар и поддържа нивата на инсулин, което го прави подходящо за хора с диабет или склонност към развиване на такъв. Ако имате нужда от допълнителен енергиен източник през деня, ще го намерите в лицето на бадемовото брашно или по-точно в изделията, приготвени с него.
Все пак с него не бива да се прекалява. Макар да има полезни свойства, това е брашно с високо съдържание на калории. Може да го консумирате с чиста съвест в големи количества, единствено ако спазвате кето диета. Във всички други случаи се придържайте към умерена употреба, тъй като може да се получи забавяне на метаболизма или друг храносмилателен проблем като подуване, болки или тежест в стомаха. Реакцията на тялото спрямо бадемовото брашно е строго индивидуална, зависеща от организма на всеки човек. Използването му в умерени количества, както и на всяко друго нещо, е препоръчително!
Как да си направим бадемово брашно?
Започнете с бланширане на цели сурови бадеми. Варят се около 1-2 минути. След като ги бланширате, трябва да се обелят. Изцедете и изплакнете със студена вода, докато се охладят достатъчно, за да се справите. Кожата ще се плъзне веднага, така че просто ги издърпайте и изхвърлете.
Поставете бадемите върху чиста кърпа за кухня или няколко слоя хартиени кърпи и оставете да изсъхнат напълно (поне няколко часа или една нощ). Поставете ги в кухненски робот и ги смелете.
Срокът на годност на домашното бадемово брашно е от 4 до 6 месеца. Ако го съхранявате във фризер, може да се удължи до 1 година. В случай че ви се налага да готвите със замразено брашно, преди да започнете, то трябва да придобие стайна температура. Хубаво е, ако съумеете, да правите нова доза бадемово брашно всеки път, щом ви се наложи, тъй като така характерните за него вкус и аромат ще се запазят и отразят в крайни резултат бил той солено или сладко ястие.
Какъв е вкусът на бадемовото брашно?
Тъй като ядките са бланширани и обелени, брашното няма много силен, отличителен вкус на бадеми, но в същото време не е и напълно липсващ. Най-добрият начин да го опишем може би е да се каже, че той добавя леко орехов аромат на ястието, което приготвяте. За разлика от повечето брашна то може да се консумира и сурово. Но пък това може да е плюс при направата на бадемови бисквитки, бадемови торти, сладкиши, дребни сладки, масленки и всякакви други десерти с бадеми.
Готвене и печене с бадемово брашно
Готвенето с бадемово брашно не е трудно. В рецепти, които не зависят от глутена, за да се създаде структура, често можете да заместите бадемовото брашно едно към едно с пшеничното брашно. Това е особено добро за прости десерти като бисквитки. Структурата на крайния продукт често е по-тежка и тестото може да изисква допълнително течност, но малко експериментиране често може да доведе до отлични резултати.
Макар и вкусно и хранително, бадемовото брашно не се държи точно като пшеничното брашно и не може да се използва като негов заместител във всички класически рецепти. Така че трябва да имате предвид някои особености при готвене с бадемово брашно.
Добави Коментар