Запечатаха офиса на Българската петролна и газова асоциация
Внезапна проверка на Комисията за защита на конкуренцията доведе до запечатване на офиса на Българската петролна и газова асоциация, съобщава бТВ.
Целта на инспекцията е била да се установят евентуални нарушения при определянето на цените на горивата. Действията са извършени от служители на КЗК със съдействието на МВР, след получено съдебно разрешение от Административния съд.
За бТВ председателят на комисията Юлия Ненкова коментира лаконично, че производството е образувано миналата седмица за евентуален картел на горивата.
Акцията е била част от разследване на недопустими практики при определяне на цените на масовите автомобилни горива по веригата производство, внос, съхранение, търговия на едро и на дребно.
Проверяващият екип е установил, че офисът е заключен и недостъпен и затова бил запечатан.
От БПГА заявиха, че ще съдействат на проверяващите.
„Ние сме за втори път вече проверявани от Комисията за защита на конкуренцията. Както и предишния път, ние ще окажем съдействие за изясняване на ситуацията, но сме убедени, че няма никакви нарушения на Закона за защита на конкуренцията“, заяви юристът от Българската петролна и газова асоциация Светослав Бенчев.
„За проверката разбрахме от медиите. Не бях в офиса, тъй като имах срещи. Това е един от най-проверяваните сектори. Преди две години имаше друго разследване и КЗК не установи нищо. Ние дори бяхме изключени от производството, което продължи по отношение на други компании“, каза той в "Тази сутрин" по бТВ.
Проверката протича по следния начин: идват служителите на комисията, събират документите, които са им необходими, правят опис на компютрите в офиса, поясни юристът.
Няма какво да крием, подчерта той.
„Документите, които се пазят в офиса, са за различни позиции и становища, които Българската петролна и газова асоциация е правила за различни институции и медии. Там са и протоколите от управителните ни съвети. Няма информация, която да се особена“, изтъкна Бенчев.
Водещият Антон Хекимян изтъкна, че поредната проверка на КЗК идва след като Върховната административна прокуратура поиска да се знае защо при спад на суровия петрол с 47% на световните пазари у нас горивата са поевтинели само с 11%.
„В медиите се пише и за тази разлика между данъчните складове и бензиностанциите, но не може цените при тях да е една и съща. Тази разлика от 40-50 стотинки е заради разходите, които компаниите правят, за да поддържат своя бизнес, за бензиностанциите и служителите, да плащат запасите, които държавата им налага“, обясни юристът.
„Това, че цената на суровия петрол пада с 50%, не означава, че и горивата трябва да поевтинеят с толкова, тъй като той е само една компонента от стойността на бензиноколонките. Всъщност тя е около 30%. Всеки може да вземе касова бележка и да види колко взима държавата и колко компаниите“, добави той.
На въпроса дали целта не е да се измести някой от големите играчи на пазара, Светослав Бенчев отговори, че се надява да не това причината.
Това прави Лукойл НАЙ-големия данъколпатец в България ЗА ВСИЧКИ ВРЕМЕНА от 1300 годишната история на Държавата ! Никой , никога и никъде НЕ Е плащал повече !
Освен това , Лукойл е най-големия и най-КОРЕКТНИЯ работодател в Държавата . Спре ли Лукойл - само след няколко месеца ПЪЛЧИЩА изгладнели и ОЗВЕРЕЛЕЛИ безработни не просто ще свалят , ами буквално ЩЕ РАЗКЪСАТ СЪС ЗЪБИ тази власт !
И това НЕ Е никакъв майтап !
Боко каза да господарке !