Властта във Варна си трае за рибешкия мор
Измрялата риба във Варненско езеро е наистина много, а не на единични екземляри, както вчера пропагандно съобщиха проверяващите институции. Днес сайтът "Морето" публикува клип от района на военния завод "Терем", на който се вижда огромно изхвърлено количество.
Не е ясно защо проверката не установи голям проблем и дали наистина инспекторите са ходили на мястото на същинския инцидент. Проверяващите институции са три - местната Басейнова дирекция, РОСВ - Варна и лабораторията към Изпълнителната агенция по околна среда. "Разсейването" наподобява на бездействието, след което стартира големият актуален екологичен скандал във Варна - замърсяването с фекалии, което тече поне от август, макар няколко институции да са знаели за него.
Вчера Басейнова дирекция разпрати до медии снимки, на които наистина се виждаха малко измрели екземляри. А в съобщението й се казваше: "При извършения оглед на място в района от кв. "Аспарухово", „Терем-КРЗ Флотски арсенал-Варна“ ЕООД и до село Казашко, са установени единични бройки мъртви малки екземпляри риба (попче и гюмюш) на брега и в акваторията пред кораборемонтния завод.
Взети са водни проби за анализ от трите места, като експресните (in-situ) данни регистрират кислороден дефицит единствено в района на „Терем-КРЗ Флотски арсенал-Варна“ ЕООД. Ще бъдат извършени лабораторни анализи по биогени (азот амониев, нитратен и нитритен, общ азот, общ фосфор и фосфати), неразтворени вещества, БПК5 и амоняк, във връзка с установяване на причината за измиране на рибата".
Предисторията
Голямо количество мъртва риба бе забелязано от граждани на южния бряг на Варненско езеро край село Константиново. Местните РИОСВ и Басейнова дирекция са уведомени, взети са проби. Те трябва да установят от какво конкретно е измряла рибата. В предишни години в района често са се случвали индустриални замърсявания. Междувременно се чакат резултати за чистотата на водата и от проби, направени вчера от РЗИ.
Много дискусии в социалните мрежи предизвиква и огромната тъмна повърхност, която завзема все по-големи пространства от морската вода. Експерти обясняват, че това е планктон. Той обаче цъфти бурно при замърсявания. Всичко това може да има пряка връзка с измирането на рибата, защото тя се задушава при разпространение на планктона.